Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Kingdom Come Deliverance - Poradnik, Solucja

Porady, opis przejścia, kompletne rozwiązania.

Witamy w solucji i poradniku do Kingdom Come Deliverance. Czeskie studio odpowiedzialne za grę, firma Warhorse, postawiła sobie za cel stworzenie najbardziej autentycznej gry RPG w historii. I chociaż zadanie brzmi bardzo ambitnie nawet z perspektywy doświadczonych i dużych ekip deweloperskich, nasi południowi sąsiedzi podeszli do sprawy bardzo poważnie.

Porównywanie Kingdom Come Deliverance do najgłośniejszych tytułów action RPG z ostatnich lat nie ma sensu. To zupełnie inne doznanie, które przede wszystkim koncentruje się na przedstawieniu Centralnej Europy za czasów średniowiecza. Całość wciąż jednak utrzymuje formę gry wideo, której zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie dobrej zabawy.

Potrzeba trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nietypowych - jak na dzisiejsze standardy - rozwiązań w grze. Wiele nauczysz analizując efekty swoich działań i cały czas będziesz się uczył.

Dlatego właśnie w niniejszym poradniku do Kingdom Come Deliverance znajdziesz nie tylko opis przejścia misji głównych i pobocznych, ale zapoznasz się z wieloma aspektami gry, dotyczącymi różnorodnej mechaniki rozgrywki. Więcej o szczegółach dotyczących zawartości publikacji przeczytasz niżej.

Zachęcamy do lektury i życzymy miłej zabawy!


Kingdom Come Deliverance: kompletny poradnik

Zapraszamy do naszego kompletnego przewodnika po grze. Znajdziesz tutaj pełną solucję, pomoc w dodatkowych zadaniach, a także przybliżymy kwestie związane z działaniem gry. Z racji na duże rozmiary gry i dość powolne tempo prowadzenia historii, nasza publikacja powstaje na bieżąco. Odwiedzajcie więc tę stronę codziennie, aby nie przegapić kolejnych aktualizacji.

Zanim przejdziesz za pomocą linków na którąś z kolejnych podstron, zapoznaj się z bardzo pomocnymi informacjami i poradami ogólnymi. Na tej stronie (pod głównym spisem treści) poruszamy następujące kwestie:

 • szybka podróż
 • przyspieszanie czasu
 • rozwój postaci
 • podstawy walki
 • nakrycie na przestępstwie.

Misje główne

W tym miejscu znajdziesz kompletny opis przejścia wątku głównego gry Kingdom Come Deliverance.


Zadania poboczne

Tutaj będziesz mógł zapoznać się z misjami dodatkowymi i pomocą do nich. Na początku każdego z opisów zaznaczamy, jakiego miejsca dotyczy dane zadanie.


Mechanika i inne poradniki

W tym miejscu poruszymy najważniejsze kwestie bezpośrednio dotyczące rozgrywki oraz mechaniki zabawy.


Porady ogólne do Kingdom Come Deliverance

 • Początkowo gra może nieco przytłaczać ilością opcji oraz informacji, które należy przyswoić. Nie przejmuj się tym, ponieważ w trwającym kilka godzin prologu będziesz stopniowo zapoznawany z kolejnymi elementami produkcji. Dobrze jest jednak czytać pojawiające się na ekranie komunikaty. Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz wrócić do nich wchodząc w kodeks (klawisz N), a potem skorzystać z zakładki samouczka.
 • Dopiero po ukończeniu prologu trafisz do otwartego świata, gdzie podejmowane decyzje będą miały już znacznie donioślejsze konsekwencje. W Kingdom Come: Deliverance istnieją punkty automatyczne zapisu gry. Możesz jednak również czynić to samemu, pod warunkiem, że zdobędziesz tak zwanego Zbawiennego Sznapsa. Po jego wypiciu gra zostanie zapisana. W sumie możesz w ten sposób dokonać trzech zapisów gry, ale tylko jeśli nie prowadzisz właśnie walki.
W garnku możesz coś ugotować, a następnie zjeść. Pusty brzuch odbije się na tobie negatywnie (Kingdom Come Deliverance - Poradnik)
 • Kingdom Come: Deliverance przykłada dużą wagę do realizmu, co ujawnia się na wielu płaszczyznach. Podczas gry należy zatem zwracać uwagę między innymi na odpoczynek oraz odżywianie bohatera. Jeśli nie będzie on spał, ani jadł, to nie tylko będzie osłabiony, ale z czasem może również zginąć. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości posiadać w inwentarzu coś do jedzenia oraz odpoczywać, kiedy to możliwe.
 • Realizm odnosi się również do realiów historycznych. Pamiętaj, że rozpoczynasz grę jako młody chłopak z prowincji. Z powodu swojego urodzenia nie licz na to, że w początkowym okresie gry szlachcice będą rozmawiać z bohaterem, jak równy z równym. Dopiero z czasem, jeśli zadbasz o odpowiednie elementy, możesz liczyć na większą przychylność tego stanu.
 • Po początkowym okresie gry możesz niemal swobodnie poruszać się po mapie świata. Zanim zaczniesz to czynić postaraj się jednak wykonać kilka zadań i misji, dzięki którym między innymi rozwiniesz bohatera, zdobędziesz odpowiedni ekwipunek oraz konia. W innym przypadku będziesz łatwym celem nawet dla zwyczajnego rabusia na drodze.
 • Pamiętaj, że niemal wszystkie działania bohatera mają odbicie wśród lokalnych osób. Możesz bawić się w złodzieja i mordercę, ale licz się z tym, że jeśli będziesz robił takie rzeczy przy świadkach, to reputacja lokalnej społeczności mocno spadnie, przez co np. ludzie nie będą chcieli rozmawiać z postacią. Oczywiście czyny przestępcze podlegają również karze, więc możesz być np. ścigany przez strażników.
 • Postać rozwija się głównie podczas powtarzania pewnych czynności. Im częściej będziesz coś wykonywał, tym bardziej rozwiniesz dany parametr. Pamiętaj również, że nie samymi umiejętnościami się żyje. Ważne jest też wyposażenie oraz strój. Autorzy zadbali nawet o takie szczegóły, jak wpływ krwi widocznej na ubiorze na rozmówców.
 • Ostrożnie podchodź do walki i staraj się na nią dobrze przygotować. Nawet najsłabsi wrogowie mogą się bowiem okazać zabójczy zwłaszcza jeśli jest ich więcej i podejdzie się do nich z lekceważeniem. Pamiętaj też, żeby uzupełniać nie tylko zapas zdrowia, ale leczyć również poważniejsze rany (złamania, krwawienia itd.), ponieważ wpływają one negatywnie na wiele aspektów związanych z głównym bohaterem (np. stopniowa utrata zdrowia albo spowolnienie).
 • Pamiętaj, że sprzęt stopniowo ulega niszczeniu w trakcie eksploatacji. Dlatego staraj się na bieżąco dokonywać napraw, aby w połowie walki nie okazało się, że ulubiony miecz nagle rozleci się w rękach bohatera. To samo dotyczy jedzenia - korzystaj z niego na bieżąco, ponieważ wraz z upływem czasu zwyczajnie się zepsuje.
 • Misje i zadania często można rozwiązywać na wiele sposobów, niekoniecznie uciekając się do siły. Wykazanie się zręcznością lub odpowiednim poziomem perswazji i charyzmy, mogą zapewnić nam wiele innych dróg prowadzących do celu.
 • Pamiętaj, że używając danej umiejętności cały czas ją rozwijasz. Przykładowo: im więcej używasz sprintu, tym większa wytrzymałość postaci z każdą kolejną przebieżką. Rozwój postaci działa więc tu na zasadzie nauki i zdobywanego doświadczenia w danej dziedzinie.

Jak używać szybkiej podróży?

W trakcie eksploracji świata będziesz odkrywał wiele różnego rodzaju miejsc, pojawiających się automatycznie na głównej mapie. Przy niektórych miejscach pojawi się charakterystyczna ikona z fioletowym tłem.

Ikony z fioletowym tłem pokazują miejsca z możliwością szybkiej podróży

To właśnie są miejscówki, do których możesz docierać z wykorzystaniem szybkiej podróży. Jak więc widać nie dotrzesz w ten sposób do każdego zakamarka na mapie, a i sama szybka podróż również nie polega na błyskawicznym przemieszczeniu bohatera do wyznaczonego punktu.

Zamiast tego ikona bohatera na mapie świata zacznie stopniowo kierować się do wskazanego punktu. Jednocześnie na dole ekranu pojawi się informacja o trzech wskaźnikach: zdrowiu, energii i strawie.

Im dłuższa podróż, tym więcej wysiłku będzie kosztować, co będzie uwidaczniać się między innymi stopniowym wzrastaniem głodu (obniżanie się poziomu strawy), co przełoży się z kolei na mniejszy poziom energii. Nie zdziw się więc, że kiedy dotrzesz do wybranego miejsca bohater może być bardzo głodny i osłabiony.


Jak przyspieszać czas?

Przyspieszanie czasu oddziałuje na głód, energię, a może również odbić się na zdrowiu (Kingdom Come Deliverance - Poradnik)

Czasami zdarza się, że chcemy skorzystać z możliwości przyspieszania czasu. Najczęściej dzieje się tak w momentach, kiedy musimy na coś poczekać lub zależy nam na przykład na zmianie godziny. Przykładowo gdy chcemy kogoś okraść, to możemy uczynić to w nocy, co ułatwi nasze zadanie.

W takich przypadkach możemy przejść do inwentarza i z prawego dolnego narożnika wybrać opcję Przyspiesz czas. Jeśli się na to zdecydujemy, to na środku ekranu pojawi się wielki zegar z zaznaczoną obecnie godziną i porą dnia. Wystarczy teraz z tarczy wybrać godzinę, na której nam zależy i zatwierdzić ją, aby przyspieszyć cały proces.

Należy jednak pamiętać, że wiąże się on z narastaniem głodu, zmniejszeniem wytrzymałości, a w skrajnych wypadkach utratą zdrowia. Dlatego zawsze dobrze jest zwrócić uwagę ile tych elementów utracimy (informacja taka pojawi się automatycznie po zaznaczeniu interesującej nas godziny). Warto zatem z tej opcji korzystać rozważnie, a jeśli mamy do dyspozycji łóżko, to zdecydowanie lepiej się po prostu wyspać, co dla bohatera jest znacznie lepszą opcją.


Jak działa system rozwoju postaci? Jak rozwijać postać?

Gra umożliwia kreowanie głównego bohatera w taki sposób, jak się nam żywnie podoba. Cały system opiera się w większości na jednej zależności - im więcej danej rzeczy wykonujemy, tym jesteśmy w niej lepsi.

Rozwój postaci łączy w sobie powtarzalność wykonywania czynności ze specjalnymi bonusami związanymi z awansem na wyższe poziomy

Jeśli zależy nam na zwiększeniu poziomu wytrzymałości, to powinniśmy dużo biegać. Jeżeli chcemy podnieść statystyki walki wręcz, to uczynimy to poprzez prowadzenie pojedynków z wykorzystaniem broni białej. Każdy z tych elementów jest rozwijany osobno, ale równolegle rośnie też ogólny poziom postaci.

Po uzyskaniu odpowiedniego poziomu w danej dziedzinie lub ogólnego, będziemy mogli wybierać specjalne bonusy, które na stale wpłyną na naszego bohatera. Należy przy tym wybierać je z głową. Przykładowo ulepszenie „Męski odór” sprawie wprawdzie, że podczas rozmów z kobietami nasza charyzma będzie większa o 50%, ale jednocześnie nieprzyjemny zapach przyczyni się do tego, że nasze zdolności skradania się spadną o 30%.


Jak walczyć?

System walki w grze jest dość złożony i obejmuje wiele różnych zagadnień. Zupełnie inaczej wygląda starcie z wykorzystaniem broni białej czy łuku. Nie da się również porównać walki jeden na jeden, a regularnej bitwy z wieloma rycerzami. Najczęściej mamy jednak do czynienia ze starciami z wykorzystaniem broni białej.

Walka wymaga wyczucia i ciągłego obserwowania rywali

W takich przypadkach pojawia się specjalny kursor - zaznaczamy na nim kierunek, z którego chcemy zadać ciosy, a następnie decydujemy czy ma być to atak słaby, ale szybki czy też mocny lecz powolny. Najważniejsze jest w tym przypadku obchodzenie rywala i reagowanie na jego poczynania, co wymaga sporego wyczucia.

Kiedy widzimy, że próbuje nas zaatakować, to dobrze jest skorzystać z bloku lub wykonać unik. Następnie sami staramy się wyprowadzać ciosy lub całą ich serię. W trakcie starcia koniecznie trzeba brać pod uwagę poziom wytrzymałości bohatera. Uderzanie na oślep raz za razem podniesie poziom zmęczenia, a główna postać będzie musiała na chwilę stanąć, żeby złapać oddech, stając się łatwym celem dla rywala.

Pasek zdrowia rywala jest barwy fioletowej i znajduje się z lewej strony paska na dole ekranu. Pamiętaj, że walka wymaga skupienia, a w jej trakcie każdy błąd może kosztować życie. Dlatego w przypadku szczególnych problemów możesz skorzystać ze sprintu, żeby odbiec od rywala i spróbować mu uciec.


Co robić w przypadku wykrycia popełnianego przestępstwa?

Zdarza się, że podczas dokonywania jakiegoś rodzaju przestępstwa (np. włamu, kradzieży lub pobicia albo morderstwa) pojawią się świadkowie, którzy wszystko zobaczą. Należy się wtedy liczyć ze spadkiem popularności w danym miejscu, a także kłopotami ze strażnikami, którzy zostaną o wszystkim powiadomieni.

W przypadku złapania przez strażników możesz postąpić na kilka sposobów

W tym momencie możesz postąpić na kilka sposobów. Pierwszym jest ucieczka lub podjęcie walki ze strażnikami. W obydwu przypadkach będziesz wtedy wyjęty spod prawa i bezkarnie zaatakowany przez ludzi. Ponadto walka z wartownikami jeszcze pogorszy sytuację, a do tego może skończyć się śmiercią.

Jeśli poddasz się strażnikom, to będziesz mógł spróbować ich przekupić lub przekonać z wykorzystaniem perswazji, albo trafić do więzienia. Po odbyciu kary będziesz niedożywiony, a siła, zręczność i witalność będą obniżone.

Aby poprawić swoją reputację możesz spróbować wypełniać zadania dla mieszkańców lub bronić ich gdy widzisz, że mają kłopoty. Jeśli jednak zdecydujesz się na przestępstwo, to po prostu postaraj się, żeby nikt nie widział, jak je popełniasz.

Przede wszystkim pamiętaj jednak, że im uczciwszy będziesz w danej miejscowości od samego początku, tym przychylniejsi okażą się mieszkańcy. Utrudnienie sytuacji na samym początku będzie rzutować na każdą kolejną wizytę.

O autorze
Komentarze