Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Steam usunie masowo wystawiane negatywne recenzje z ogólnej oceny gry

Valve walczy z zalewem niskich not.

Valve ujawniło metody, jakimi zamierza walczyć z „zalewem” negatywnych recenzji na Steamie, czyli zjawiskiem masowego wystawiania niskich not danym grom. Firma zamierza je usuwać z ogólnej oceny.

Niektórzy użytkownicy platformy nieprzychylnymi opiniami publikowanymi w krótkim okresie wyrażają niezadowolenie z działań twórców i wydawców. Niedawno „ofiarami” takich akcji padly dwie pierwsze części Metro, a powodem było przeniesienie Metro Exodus na Epic Games Store.

Valve przygotowało specjalne narzędzie, które wykrywa „nietypową aktywność” w recenzjach na Steamie. O pojawieniu się anomalii system poinformuje pracowników firmy, a ci następnie przyjrzą się sytuacji. Jeżeli problemem okaże się „zalew” negatywnych recenzji niezwiązanych bezpośrednio z samą produkcją, zostaną usunięte z ogólnej oceny.

Przykładowy wykres wskazujący pojawienie się zalewu negatywnych recenzji

Warto zaznaczyć, że wykluczone opinie nie znikną z platformy - zainteresowani otrzymają możliwość ich przeczytania. Ponadto w ustawieniach profilu pojawiła się opcja uwzględnienia masowo wystawianych niskich not w końcowej ocenie.

Przedstawiciele Valve wyjaśnili również, czym dokładnie są „negatywne recenzje nie na temat”. Tłumaczą, że to teksty, które nie dotyczą właściwej zawartości gry, a elementów pobocznych, w tym zabezpieczeń antypirackich.

Z powodu Metro Exodus, zjawisko dotknęło poprzednie części serii

„Dla »przeciętnego« gracza na Steam zmiany w systemie DRM lub umowie licencyjnej użytkownika nie mają większego znaczenia, więc ocena produktu jest trafniejsza, jeśli nie są one do niej wliczane. Poza tym uważamy, że gracze, których interesują takie tematy jak DRM, mają tendencję do tego, by interesować się grą przed jej zakupem nieco bardziej niż »przeciętni użytkownicy«” - napisano.

Innymi słowy, za recenzje „nie na temat” uznane zostaną wspomniane oceny wystawiane pierwszym dwóm odsłonom Metro, ponieważ w dużej mierze dotyczyły kwestii niezwiązanych z oboma tytułami.

Zalew negatywnych recenzji spotkał też Rainbow Six Siege

Valve jednocześnie przyznaje, że rozwiązanie nie jest do końca idealne. Jeżeli opublikujemy normalną opinię podczas zjawiska celowego obniżania noty, także zostanie wykluczona z ogólnej oceny. Właściciele Steama zalecają wówczas napisanie nowej w późniejszym terminie.

Źródło: Steam

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Steam

PC

Related topics
O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze