Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fallout jest wszędzie, nawet w Excelu. Ten projekt od fana umili czas w pracy

Tabelkowe pustkowia.

Źródło zdjęcia: YouTube/Dynamic Pear

Jako że moda na Fallouta trwa w najlepsze, w sieci nie brakuje pomysłów na rozwinięcie uniwersum. Szczególnie interesująco prezentuje się projekt fana, który przeniósł mechaniki z gier do... arkusza kalkulacyjnego Excel.

Wyzwania podjął się YouTuber Dynamic Pear, wyspecjalizowany w przenoszeniu różnych światów do aplikacji z tabelkami. Twórca nie zagłębiał się zbytnio w szczegóły techniczne - zapewne było to skomplikowane - ale z materiału prezentacyjnego możemy wywnioskować, że gra po prostu działa.

Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu, rozgrywka w falloutowego Excela opiera się na dwóch mechanikach: wypełnianiu questów oraz walce. Po mapie przemieszczamy się za pomocą prostego systemu kierunków, a starcia rozgrywamy korzystając z obliczeniowego potencjału aplikacji. System tur przypomina prawdziwe sesje RPG, choć oczywiście przedstawia tylko suche numery i proste grafiki postaci.

Zobacz na YouTube

Gotową grę pobierzemy ze wspomnianej wcześniej strony. Przed rozpoczęciem zabawy trzeba jednak zezwolić na edycję arkusza, bo aplikacja nie będzie ufna wobec pliku pobranego z sieci. Zanim wyruszymy w podróż otrzymamy też opcję wyłączenia mechaniki starć, aby móc cieszyć się spokojną eksploracją tabelkowych pustkowii.

Z komentarzy pod prezentacją rozgrywki możemy wywnioskować, że projekt uratował już kilka osób od nudnego dnia w biurze. Gorsze wieści są takie, że gra nie działa poprawnie w aplikacji Google Sheets, ale kto wie? Być może twórca ma już w planach pierwszy patch, albo i nawet przepustkę sezonową.

Read this next