Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metro Exodus - demonstracja nowej technologii Nvidii

Raytracing w akcji.

Studio 4A Games zaprezentowało demonstrację silnika graficznego wspierającego Metro Exodus. Film był częścią większej prezentacji z Game Developers Conference, pokazującej nową technologię Nvidii.

Dwuminutowy materiał nie przedstawia fragmentu rozgrywki, a jedynie krajobrazy, jednak twórcy obiecują, że widoczne na filmie ujęcia reprezentują faktyczną jakość grafiki w produkcji ukraińskiego studia.

Jako że - w przeciwieństwie do poprzednich części cyklu - akcja Metro Exodus rozegra się w znacznej części na powierzchni, film przedstawia możliwości silnika w generowaniu otwartych przestrzeni. Płynnie poruszająca się kamera pokazuje niewielkie miasto zniszczone wojną nuklearną.

Krajobraz cechuje się skomplikowaną geometrią oraz obecnością wielu niewielkich przedmiotów. Twórcy przywiązali też wagę do detali - przedstawiona lokacja jest niezwykle szczegółowa - zwłaszcza gdy przenosimy się do zamkniętych pomieszczeń. Wnętrze domu oświetlają naturalnie wyglądające promienie słoneczne, a pokoje wypełnione są drobnymi elementami - zniszczonymi ozdobami, obrazami na ścianach czy starym telewizorem.

Demonstracja prezentuje również pajęczyny i unoszący się w powietrzu kurz oświetlany przez słońce. Na koniec kamera oddala się od krajobrazu, pokazując lokację z góry.

Metro Exods to jedna z pierwszych gier przygotowanych przy pomocy nowej technologii Nvidii, nazwanej RTX. Według twórców, system raytracingu powoli uzyskać kinową jakość oprawy graficznej w grach.

Otwarte przestrzenie odegrają tym razem większą rolę

Akcję najnowszej odsłony cyklu osadzono tuż po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej części, wydanej w 2013 roku. Głównym bohaterem ponownie jest Artem. Twórca uniwersum Metro, pisarz Dmitrij Głuchowski, ponownie bierze udział w pracach nad scenariuszem.

Exodus kładzie większy nacisk na aspekt przetrwania, a ponadto zaoferuje największe mapy w historii cyklu. W lutym twórcy poinformowali o implementacji zmienionego systemu moralności, który uwzględni zachowanie gracza w walce.

Warto również przypomnieć słowa twórców, którzy zapowiedzieli, że produkcja będzie testem możliwości PC, wymagającym mocnych podzespołów. „Uwielbiamy wysadzać karty graficzne” - mówi producent wykonawczy.

Metro Exodus zadebiutuje jesienią na PC, PS4 i Xbox One, choć dokładnej daty premiery na razie nie ujawniono. W Polsce gra ukaże się nakładem firmy Techland, która wyda tytuł w wersji z polskimi napisami.

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze