Skip to main content

Manor Lords - poziom osady, okno rozwoju, badania

Podnieś poziom osady i zdobądź punkty badań.

Gra Manor Lords pozwala na korzystanie z drzewka rozwoju, by usprawnić produkcję lub poprawić życie mieszkańców. By zdobywać kolejne punkty, musisz rozwijać swoją osadę. Wyższy poziom zapewni ci także pasywny przyrost złota od mieszkańców oraz zwiększy twoje wpływy, by wysuwać roszczenia wobec sąsiednich wiosek.


Na tej stronie:


Okno rozwoju

Okno rozwoju otworzysz klikając w nazwę miejscowości, na górze pośrodku ekranu. Ujrzysz drzewko złożone z czterech gałęzi: lewa skupia się na pozyskiwaniu żywności ze zbieractwa i łowiectwa, górna to ulepszenia związane z rolnictwem i hodowlą zwierząt. Prawa gałąź poprawia warunki handlu, zaś dolna odblokowuje dostęp do technologii wydobycia oraz wyposażenia armii.

Punkty, które możesz przydzielać zdobywasz wraz z awansem wioski na wyższy poziom (tak zwany Poziom osady). Raz wydany punkt przepada i nie można cofnąć ich do puli.

WAŻNE: każda wioska posiada własne punkty i drzewko rozwoju. Odblokowanie technologii w jednej wiosce nie umożliwia korzystanie z niej w kolejnej. Stąd należy budować osady o różnych specjalizacjach (na przykład górnicza, rolnicza, łowiecka) i przesyłać kluczowe towary między nimi.


Podnoszenie poziomu osady i parceli

Podnoszenie poziomu osady odbywa się poprzez spełnienie wymagań widocznych po wskazaniu kursorem nazwy miasta. Za każdy poziom otrzymasz jeden punkt rozwoju, który możesz wydać w drzewku rozwoju.

By podnieść parcelę mieszkalną na wyższy poziom, musisz spełnić wymagania mieszkańców - zapotrzebowanie na konkretne towary na targu i dostęp do "usług" - oraz przekazać materiały na rozbudowę, którą rozpoczniesz po kliknięciu ikony domku. Wciśnij Tab, by ujrzeć budynki możliwe do awansowania bez klikania na nie.

Aby dokonać ulepszenia na drugi poziom, musisz spełnić podstawowe wymagania, które wyświetlą się po kliknięciu w dowolny dom. Są to:

  • dostęp do wody (studnia)
  • mały drewniany kościół
  • dostępność na straganie: drewna opałowego (Chata drwala), dwóch rodzajów pożywienia (na przykład jagód i mięsa), odzienia (najprościej wytworzyć skóry [Garbarnia] zdobyte podczas polowania)

Wymagania na trzeci poziom są wyższe, ponadto będziesz musiał zapłacić za ulepszenie budynku i zagwarantować dachówki (wytwarzane z gliny) na poszycie.

WSKAZÓWKA #1: najlepiej zaspokojone potrzeby będą mieli mieszkańcy domów położonych najbliżej targu, dlatego warto w jego pobliżu (domyślnie - centrum wioski) warto konstruować domy z przybudówkami, bowiem wtedy ulepszenie na wyższy poziom budynku zapewnia awans jednocześnie dwóch rodzin (i otrzymasz w ten sposób 2x więcej złota, gdyż płaci je nie parcela, a każda rodzina na niej mieszkająca).


Wymagania na kolejne poziomy osady

By awansować na kolejne poziomy osady, musisz spełnić następujące wymagania:

  • Poziom 0: Obóz osadników
  • Poziom 1: Skromna wioska. Wymagania: 5 parceli mieszkalnych
  • Poziom 2: Średnia wioska. Wymagania: 2 parcele na drugim poziomie
  • Poziom 3: Pokaźna wioska. Wymagania: 5 parceli na drugim poziomie
  • Poziom 4: Mieścina. Wymagania: 3 parcele na trzecim poziomie
  • Poziom 5: Miasto. Wymagania: 10 parcel na trzecim poziomie
  • Poziom 6: Okazałe miasto. Wymagania: 15 parcel na trzecim poziomie

Następnie: Manor Lords - zima, jak przetrwać

Spis treści: Manor Lords - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Manor Lords - rolnictwo, płodozmian, ugorowanie

Read this next