Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Manor Lords - jak zacząć, pierwsze kroki

Jak rozpocząć rozgrywkę.

Na tej stronie dowiesz się, jak stawiać pierwsze kroki w Manor Lords. Poznasz kilka prostych tricków na początek oraz dowiesz się, co jest wymagane, by stać się posiadaczem samowystarczalnej osady.


Na tej stronie:


Co zrobić po rozpoczęciu gry

Pierwsza rzecz po uruchomieniu rozgrywki to zatrzymanie czasu (domyślnie Spacja). Grę rozpoczynasz z miernymi zasobami oraz pięcioma rodzinami. Pierwsze co powinieneś zrobić, to wybudować dla nich domy. Zasoby jednak na to nie pozwolą, dlatego najpierw wybuduj Obóz drwali [1] i umieść go w świecie (by konstruować budynki, kliknij w ikonę młotka [2]).

Ulepsz także namiot bezdomnych do Obozu Robotników. Będzie to chwilowy schron oraz miejsce składowania materiałów). Jeśli dobra leżące poza magazynem zostaną dwukrotnie zalane (na domyślnym poziomie trudności), ulegną zniszczeniu.

Druga najważniejsza rzecz, to pozyskiwanie żywności. Na początek najłatwiej będzie zająć się zbieractwem jagód, opcjonalnie łowiectwem - które jest nieco wolniejsze, ale generuje również skóry. Oba wspomniane budynki znajdziesz w sekcji Zbieractwo. Postaw je w niedużej odległości od odpowiadających im ikon zasobów, widocznych szczególnie dobrze po oddaleniu mapy.

Twoim głównym wskaźnikiem wyżywienia jest ikona beczki, która mówi, na jak długo wystarczy zmagazynowanej żywności dla aktualnej liczby rodzin. Pamiętaj, że musisz zebrać tyle pożywienia, by wystarczyło na przetrwanie zimy (trzy miesiące, od grudnia do marca). Nie możesz wtedy uprawiać roli ani zbierać owoców, nadal jednak możesz polować.

Kolejnym podstawowym budynkiem będzie chata drwali, która wymagana jest do przetwarzania belek drewna w drewno opałowe. W ten sposób zaspokoisz dwie najbardziej podstawowe potrzeby rodzin: ciepło i pokarm. Ostatnia konstrukcja bazowa to studnia.

Na domyślnym poziomie trudności możesz budować ją tylko w miejscach, gdzie znajdują się podwodne rzeki: ukażą się, gdy klikniesz w ikonę studni. Na całe miasto wystarczy tylko jedna studnia, jednak nie zmuszaj mieszkańców do zbyt dalekich wędrówek i wybuduj później kolejną, gdy miasteczko powiększy się.


Co budować w pierwszej kolejności

Gdy wybudowałeś pierwsze konstrukcje, powinieneś pomyśleć o normalnych domach dla mieszkańców: pięć domów dla pięciu rodzin. Weź pod uwagę odległość od miejsca pracy. Kolejne konstrukcje wymagane na początek, to:

  • Spichlerz oraz Skład - potrzebne, by magazynować dobra, aby nie uległy zniszczeniu przy niepogodzie. Ponadto zatrudnione tam rodziny poruszają się drogami transportując w wózkach 10 towarów na raz z innych punktów. By zabezpieczyć początkowe zasoby, tymczasowo przydziel rodzinę do magazynu, potem możesz ją oddelegować
  • Targ - plac, na którym rozstawiane będą stoiska przez rodziny przydzielone do pracy w magazynach oraz zakładach pracy. To tu mieszkańcy będą nabywać wyprodukowane towary na użytek własny
  • Rolnictwo - warto rozważyć uprawę roli przed nadejściem wiosny, by wykonać zasiew na przyszły rok. Dodatkowo potrzebne będą: Gospodarstwo, Wiatrak oraz Piec chlebowy, by wytwarzać jedzenie

By móc awansować na wyższy poziom wioski - co zapewni ci między innymi punkty rozwoju, ale pomoże też przyciągnąć więcej osadników - będziesz musiał zbudować:

  • Tartak - aby produkować deski, wymagany do budowy bardziej złożonych struktur
  • Kamieniołom - pozyskaj kamień, który wymagany jest przy większych budynkach
  • Kościółek drewniany - wymaga desek i kamienia, nie wymaga przydziału pracownika
  • Twórz narzędzia - ich brak w magazynie powoduje, że każda każdy budynek produkcyjny ma 30% szans na niepowodzenie wytwarzania dóbr. Potrzebujesz Odkrywki do wydobywania rudy metalu, Dymarki to jej przetapiania oraz kolejno Kuźni lub warsztatu rzemieślniczego: Warsztat kowalski
  • Karczma - do operowania musisz uprawiać jęczmień i zbudować budynek rzemieślniczy: Słodownia oraz warsztat rzemieślniczy: Przybudówka browaru
  • Stajenka - rozbuduj miejsce, w którym przetrzymywane są konie i woły. Nabądź drugiego wołu, by przyspieszyć transportowanie belek. Możesz na stałe przypisać jedno zwierzę do obozu drwali, gdy w niego klikniesz i przydzielisz żywiznę w zakładce Zaawansowane

Warto w pierwszej kolejności postarać się o rozpoczęcie wydobycia kamienia, który jest istotnym budulcem dla wielu konstrukcji. Jeśli w twoim regionie brakuje złóż, postaraj się o w miarę szybkie wybudowanie Faktorii, która służy za punkt eksportu i importu towarów od innych lordów i wędrownych kupców.


Co dalej

Teraz zadbaj o zwiększanie ilości mieszkańców oraz poziom rozwoju wioski. Kolejnym krokiem będzie próba pozyskania nowych surowców do budowy bardziej złożonych konstrukcji. Zadbaj także o odzież dla mieszkańców, zajmując się polowaniami lub hodowlą owiec.

Gdy twoja osada posiada stabilną pozycję, warto rozważyć budowę wojska (chyba, że grasz w trybie swobodnym, opierającym się jedynie na budowie miasta). Musisz przede wszystkim bronić się przed bandytami, których napotkasz już w początkowych etapach gry.

Następnie: Manor Lords - rodzina, przydzielanie prac, obszar roboczy

Spis treści: Manor Lords - poradnik i najlepsze porady

Read this next