Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Manor Lords - handel, jak wymieniać surowce, faktorie

Zakupy i sprzedaż towarów pomiędzy faktoriami handlowymi.

Wymiana towarów w Manor Lords odbywa się pomiędzy graczem a punktami handlowymi zlokalizowanymi za granicami mapy. Odległość od nich wpłynie na tempo handlu.


Na tej stronie:


Faktoria i korzystanie z koni

By rozpocząć wymianę, potrzebujesz budynku o nazwie Faktoria, który musi zostać ustawiony w połączeniu z Królewskim Traktem - drogami, które znajdują się na mapie od początku rozgrywki i przechodzą przez całą krainę. W budynku musi pracować przynajmniej jedna osoba, która zajmie się transportowaniem dóbr i wywożeniem ich.

Możesz przyspieszyć poruszanie się pracownika eksportującego dobra, gdy nabędziesz stajenkę (budynek "Sprzężaj" w zakładce logistyka) i zakupisz konia. Potem przejdź w faktorii na zakładkę Zaawansowane i przypisz na stałe zwierzę do faktorii, klikając znak plusa.


Zarządzanie importem i eksportem

W oknie Handel w faktorii możesz zarządzać zakupem i sprzedażą towarów. Najpierw ustal co chcesz robić z wybranym towarem [1]: wywóz / przywóz lub Pełny handel. W polu obok [2] ustalasz przy jakiej ilości towaru handel ma się zatrzymać: sprzedając wpisz wartość, ile surowca chcesz mieć zawsze dostępnego w magazynie, przy zakupie, do jakiego poziomu chcesz dobić.

Opcja pełny handel umożliwia ci nabywanie szczególnie produktów okresowych (zboże czy wełna) - po zbiorach nadwyżka zostanie automatycznie sprzedana, w przypadku braków, na przykład po suszy, kupiec nabędzie brakujący towar.

Cena po prawej stronie [3] wskazuje wysokość jednostkową za sprzedaż / zakup (nabywanie produktów jest bardzo drogie). Handel odbywa się, dopóki zapotrzebowanie nie zostanie spełnione lub nie zmienisz ustawienia towaru na "Brak handlu".

Na każdy surowiec z listy z oznaczeniem Wymaga szlaku [4] musisz najpierw założyć szlak handlowy [5]. Płacisz jednorazowo za możliwość handlu wybranym surowcem, niezależnie od tego, czy chcesz go nabywać czy sprzedawać. Za każdy produkt kwota jest inna, zaś cena za każdy kolejny szlak będzie wyższa.


Badania i rozwój związany z handlem

W drzewkurozwoju (po kliknięciu w nazwę miasta u góry interfejsu), na jego prawej gałęzi możesz odnaleźć pozycje, które poprawiają opłacalność handlu. We wczesnym dostępnie otrzymujesz dwie opcje:

  • Organizacja handlu - założenie szlaku nie przekroczy 25 złota (Zamożności regionu), co jest szczególnie istotne, gdy zamierzasz handlować wieloma produktami. Nieraz ceny za założenie szlaku handlowego mogą przekraczać 200 sztuk złota
  • Korzystniejszy handel - jeśli masz zamiar importować produkty podstawowe, jak żywność czy podstawowe surowce, opcja ta obniży koszt importu o 10 Zamożności regionu

Czym najlepiej handlować

To, czym handlować, zależeć będzie od dostępności zasobów w twoim regionie. Do najwartościowszych przedmiotów należą bronie i pancerze oraz piwo, skóry, świece czy dachówki. Rozważ sprzedaż szczególnie tych produktów, które możesz produkować non stop i zwiększać ich podaż, jak na przykład produktów drewnianych, bowiem drzewa możesz sadzić na nowo. W przypadku kopalń możesz wykorzystać technologię Górnictwo głębinowe, by w nieskończoność czerpać z niej (jeśli jest to Bogate złoże, o czym świadczy korona na ikonie złoża).

Dobrym pomysłem jest posiadane sporego lasu i produkcja łuków, tarcz czy części drewnianych - wszystkie wymagają, aby dostarczyć do zakładów deski. Najlepiej, jeśli w twoim regionie możesz znaleźć bogate złoże żelaza - wszystko co z niego zrobisz, ma wysoką wartość. Z lnu możesz wykonać płótno, z którego krawiec przygotuje przeszywanice lub z dodatkiem barwniku także inne elementy ubioru, które mają wysoką warność. Inny skuteczny trick, to sprzedaż węgla drzewnego: jego produkcja jest powolna, ale łatwa i dostępna niemal na początku gry, gdy odblokujesz technologię z dolnego drzewka.

Następnie: Manor Lords - choroby i leczenie

Spis treści: Manor Lords - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Manor Lords - populacja, jak zwiększyć ilość pracowników

Read this next