Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Firma promująca e-sport zaskarżyła Polsat za transmisję CS:GO - raport

Obawiając się... przemocy.

Firma FantasyEXPO, zajmująca się między innymi organizowaniem imprez esportowych, zaskarżyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji plany na styczniową transmisję na antenie Polsat Sport News. Co takiego chciała emitować stacja? Turniej w CS:GO - Eleague Major.

Informację jako pierwszy opublikował blog Antyweb, powołując się na treść skargi z dnia 20 stycznia, a więc wysłanej na kilka dni przed startem rozgrywek.

Nie jest obecnie jasne, dlaczego firma promująca esport chciała zakazu transmisji w telewizji, ale można domyślać się, że celem było utrudnienie działań konkurencji.

W tym kontekście szczególnie paradoksalnie wyglądają powody, jakimi FantasyEXPO posłużyło się w argumentacji swojego wniosku. Firma zapewnia bowiem, że Counter-Strike nie nadaje się do telewizji ze względu na obecną w grze przemoc.

„Małoletni, jako osoby o dużej wrażliwości, tendencji do przeceniania poziomu własnej dojrzałości oraz niższym poziomie zrozumienia konsekwencji podejmowanych decyzji, są szczególnie narażeni na przekazy pełne przemocy, fikcyjnych zabójstw, działania w sposób podstępny. A na tego rodzaju działaniach opiera się rozgrywka w CS:GO” - napisano w skardze.

„Nadmierne obcowanie w internecie i telewizji z brutalnością i agresją, epatowanie śmiercią i ukazywanie zabijania przeciwników jako coś pozytywnego, wręcz nagradzanie za to, mogą więc nieść za sobą niebezpieczeństwa związane z aktami przemocy w realnym świecie.”

„Przykładem mogą być np. wydarzenia z 1999 r. określane jako Masakra w Columbine High School, gdzie dwóch zapalonych graczy w brutalną, siostrzaną wobec CS:GO, grę Doom zamordowało 13 osób” - czytamy dalej.

Zobacz: CS:GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Jak wynika z oficjalnej strony FantasyEXPO, firma współpracuje między innymi z Piotrem „Izakiem” Skowyrskim czy duetem InetKoxTV, czyli jednymi z najpopularniejszych streamerów w Polsce, zajmującymi się w serwisie Twitch.tv właśnie CS:GO.

Wygląda na to, że wniosek zadziałał i wpłynął na ramówkę Polsatu. Początkowo planowano transmitować już pierwszy mecz polskiego Virtus.pro - o godzinie 18:00, w niedzielę, 22 stycznia. Ostatecznie, bez szerszych wyjaśnień, zakończyło się na retransmisji, o 23:00.

Poprosiliśmy FantasyEXPO o komentarz. Zaktualizujemy wiadomość, gdy tylko otrzymamy odpowiedź.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze