Skip to main content

Twitch wprowadza zakaz promowania hazardu w CS:GO

Spora zmiana dla streamerów.

Popularny serwis Twitch wprowadził zakaz promowania hazardu z użyciem skinów CS:GO, co stanowi ogromną zmianę dla wielu streamerów tej produkcji, dla których był to dotychczas bardzo dochodowy biznes.

Przeróżne wirtualne „kasyna” napędzane skórkami na bronie chętnie podpisują umowy z takimi użytkownikami. Są kody afiliacyjne do dzielenia się z widzami, automatyczne „pompowanie” portfela w przypadku porażek, a - w przeszłości - nawet wielkie kontrowersje z ustawianiem wyników.

Wszystko to bardzo lukratywne. Dość powiedzieć, że jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji esportowych na świecie - G2 Esports - jest sponsorowana przez CS:GORoll, jedną z największych witryn tego typu. Do konta dodajemy posiadane skiny, które następnie „przepuszczamy” w ruletkach, kościach i innych zabawach losowych.

Teraz Twitch zaktualizował jednak wytyczne społeczności. W sekcji mówiącej o hazardzie, w miejscu na najczęściej zadawane pytania, postanowiono wymienić popularną strzelankę z nazwy. „Czy sponsorowanie hazardu z użyciem skinów, takich jak skiny z CS:GO, jest dozwolone?”

„Nie, promowanie lub sponsorowanie hazardu z użyciem skórek jest niezgodne z naszymi zasadami - czytamy w odpowiedzi.

Wydaje się, że krok mógł być w jakimś stopniu zainspirowany powyższym materiałem wideo youtubera o interesującym pseudonimie „HOUNGOUNGAGNE”. Ten w dwuczęściowym materiale ujawnia wyniki śledztwa na temat hazardu związanego z CS:GO.

Wideo skierował raczej do Valve, odpowiedzialnego za produkcję. Jak jednak widać, Twitch zareagował pierwszy, ponieważ - jak szacuje autor - nawet 75 procent z 300 najpopularniejszych streamerów zajmujących się opisywaną strzelanką posiada sponsora związanego ze skinowym hazardem.

Jeszcze w czasie publikacji pierwszej części filmu - pod koniec lipca - cytowana wyżej sekcja zasad społeczności na Twitchu nie zawierała kluczowego fragmentu, więc ten musiał zostać wprowadzony właśnie w reakcji na doniesienia. Pozostaje oczywiście to, jak ściśle zapis będzie egzekwowany - na razie zbyt wiele się nie zmieniło.

Zobacz także