Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mapa do Counter-Strike’a pomogła ominąć rosyjską cenzurę

Niezależne informacje o wojnie w Ukrainie.

Ponieważ rosyjska cenzura ściśle kontroluje propagandowe media lokalne oraz ogranicza obywatelom kraju dostęp do zagranicznych źródeł informacji, fińscy dziennikarze postanowili stworzyć niestandardową mapę do Counter-Strike’a, w której przemycili niezależne wieści o tym, jak wygląda wojna w Ukrainie.

Za nietypową inicjatywę odpowiada redakcja gazety Helsingin Sanomat. Jak możemy przeczytać na stronie projektu, mapa nosi nazwę de_voyna (czyli tak samo jak w języku polskim: „wojna”) i do jej opracowania zatrudniono dwóch „bardzo znanych” kreatorów plansz do CS-a, którzy jednak woleli pozostać anonimowymi. Mapę można pobrać z serwisu Steam Workshop

Lokacja przypomina zniszczone miasto z Europy wschodniej i na pierwszy rzut oka nie widać w niej nic wyjątkowego. Kiedy jednak gracz zginie albo przełączy się na tryb widza, może podlecieć kamerą do ukrytego pod ziemią pomieszczenia. W nim znajdziemy napisy na ścianach w języku angielskim i rosyjskim, przedstawiające niezależne informacje o przebiegu wojny w Ukrainie - i znacznie odmienne od przekazów rosyjskich mediów. Dodatkowo w pomieszczeniu można usłyszeć głos rosyjskiego lektora, podającego dokładniejsze informacje.

W pomieszczeniu przedstawiono między innymi sprawę tzw. „masakry w Buczy”, gdzie rosyjskie wojska dokonały masowej egzekucji na cywilach. Rosyjskie media informowały, że był to „fake news”, spreparowany przez ukraińską armię. Przybliżono także pomijane w rządowych mediach statystyki o stratach wśród cywili identyfikujących się jako Rosjanie oraz orientacyjną liczbę faktycznie zabitych żołnierzy - chociaż tutaj dziennikarze przyznali, że obie strony konfliktu zaniżają własne straty i zawyżają je u przeciwników, więc ciężko znaleźć prawdziwie wiarygodne informacje.

Jak informuje serwis PC Gamer, cytując słowa redaktora naczelnego gazety Antero Mukki, rosyjski aparat cenzury nie kojarzy gier z treściami dziennikarskimi, a zawartość dostępna w grach pozostaje bez kontroli. „Ponieważ rosyjski rząd de facto stłumił krajową prasę i zablokował dostęp do zagranicznych mediów, Counter-Strike pozostał jednym z nielicznych kanałów, które pozwalają nam przekazywać Rosjanom niezależne informacje o prawdziwych wydarzeniach z wojny” - tłumaczy dziennikarz.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Counter-Strike: Global Offensive

PS3, Xbox 360, PC, Mac

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Content Editor

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.
Komentarze