Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Far Cry 4 - wszystko, co wiemy

Pojazdy, jakość oprawy, tryb współpracy.

Far Cry kojarzył się do tej pory ze słońcem i miejscami, które miło byłoby odwiedzić w wakacje. Pierwsza i trzecia część zabierały graczy na tropikalną wyspę, a druga odsłona na afrykańską sawannę. Na szczęście Ubisoft postanowił trochę urozmaicić tę listę.

Far Cry 4 przeniesie nas do fikcyjnego regionu Himalajów, do prowincji Kyrat. Ajay Ghale, główny bohater, zostanie wplątany w brutalny konflikt - wojnę domową wywołaną przez samozwańczego władcę krainy, Pagana Mina.

Biorąc pod uwagę miejsce akcji, łatwo wyobrazić sobie niekończącą się panoramę ośnieżonych szczytów górskich. Nie będziemy jednak bez przerwy się wspinać. Opublikowane materiały sugerują, że różnorodność środowiska będzie co najmniej zadowalająca. Gracze odwiedzą zarówno spokojne doliny, jak też niebezpieczne i wąskie przesmyki, czy łąki rozciągające się dookoła jezior.

Podczas sierpniowych targów Gamescom ogłoszono, że bohater trafi także - poprzez medytację - do mitycznej krainy Shangri-La. W lokacji tej wykonamy specjalne misje poboczne, jedyną dostępną bronią będzie legendarny łuk, a naszym towarzyszem będzie tygrys, któremu wydamy proste rozkazy.

Deweloperzy poinformowali, że udostępniony w grze obszar będzie mniej więcej tak samo rozległy, co teren wszystkich wysp w Far Cry 3.

Pojazdy i słonie

Podobnie jak w Far Cry 3, również w nowej części cyklu przemieszczanie się będzie dosyć urozmaicone i skorzystamy nie tylko z własnych nóg. Jedną z nowości jest choćby linka z hakiem, która pomoże wspiąć się w niedostępne miejsce, lub po prostu skrócić drogę do celu. Wzbijemy się także w powietrze - zasiądziemy za sterami małego śmigłowca i użyjemy kombinezonu wingsuit.

„Powrócą rajdy na placówki przeciwników.”

Bardziej przyziemna eksploracja związana będzie oczywiście z samochodami i ciężarówkami - w tym także małą, zniszczoną autorikszą. Dosyć znaczącym dodatkiem wydaje się umożliwienie strzelania z broni podstawowej w trakcie jazdy.

To nie koniec nowości. Okazuje się, że nic nie stanie na przeszkodzie, by przeskoczyć z jednego rozpędzonego auta do drugiego. Możliwe będzie też przecinanie kabli hamulcowych w pojazdach, co zaowocuje interesującymi scenami pościgów.

Powrócą rajdy na placówki przeciwników. Podczas napadu i próby wyzwolenia bazy użyjemy - o ile nie zależy nam na zachowaniu ciszy - słoni. Możliwe będzie wskoczenie na grzbiet poczciwego zwierzaka, zniszczenie bramy i rozdeptanie każdego, kto stanie nam na drodze. Niezbyt przyjazne przyrodzie, choć efektowne, będzie wyposażenie słonia w ładunki C4 i posłanie go w kierunku wrogich pojazdów.

Oprawa graficzna

Wylądujemy w wysokich górach, sporą część pola widzenia zajmą więc imponujące szczyty i wzniesienia. Można się zastanawiać, jak projektanci poradzą sobie z optymalizacją gry. Digital Foundry przeanalizowało demo prezentowane podczas konferencji Ubisoftu na targach E3.

Okazuje się, że już wczesna wersja produkcji na PlayStation 4 działa w 30 klatkach na sekundę, spadając momentami poniżej tej wartości - przypomina więc pod względem wydajności Far Cry 3. Oczywiście mamy nadzieję, że spadki animacji zostaną wyeliminowane do czasu premiery.

Drobną nowością będzie możliwość wyłączenia różnych elementów interfejsu. To dobra wiadomość przede wszystkim dla amatorów nagrywania spektakularnych akcji czy tworzenia fanowskich filmów z elementami rozgrywki.

Kooperacja w Far Cry 4

Współpraca w Far Cry 3 nie była szczególnie porywająca - może dlatego, że misje odseparowano od przygody pojedynczego gracza? W najnowszej odsłonie deweloperzy postanowili poeksperymentować. Użytkownik będzie mógł zaprosić znajomego do wspólnej gry podczas zabawy w kampanii fabularnej. Co ważne - ów znajomy nie musi nawet posiadać własnego egzemplarza gry. Na razie funkcję takiego darmowego grania potwierdzono tylko dla wersji na konsole PlayStation.

Towarzysz będzie musiał pobrać specjalną aplikację z PlayStation Store, dzięki której otrzyma dostęp do całej zawartości Far Cry 4, poza misjami fabularnymi. Tego typu zadania wykonamy tylko samodzielnie. Gdy kompan dołączy do gry, w świecie pojawią się nowe aktywności, a przeciwnicy staną się nieco trudniejsi do pokonania.

Warto zaznaczyć, że tego typu kooperacją użytkownik nie posiadający Far Cry 4 będzie mógł cieszyć się wyłącznie przez dwie godziny.

W nowej odsłonie cyklu powróci także tradycyjny tryb wieloosobowy, projektanci nie zdradzili jednak praktycznie żadnych szczegółów na ten temat. Wiadomo wyłącznie, że podczas rywalizacji w sieci skorzystamy z pojazdów. Powróci też znany z Far Cry 3 edytor map.

Projektanci przygotowują także tradycyjny tryb wieloosobowy, nic jednak nie wiadomo na jego temat. Ubisoft zaznaczył wyłącznie, że zdaje sobie sprawę z niskiej popularności sieciowej rozgrywki w Far Cry 3. Twórcy obiecują, że wyciągnęli odpowiednie wnioski.

Premiera

Far Cry 4 zmierza na PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 i Xbox One, w polskiej wersji językowej (napisy) na wszystkie platformy. Ubisoft potwierdził, że premiera gry została ustalona na 18 listopada (pierwotnie podawano 20 listopada).

W miarę pojawiania się nowych informacji, będziemy aktualizować ten artykuł.

Najważniejsze materiały wideo:

Poniżej możecie przyjrzeć się najistotniejszym filmom opublikowanym przez Ubisoft. To między innymi film, który przedstawia postać głównego antagonisty oraz trwający osiem minut materiał z fragmentami rozgrywki.

O autorze

Awatar Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Komentarze