Skip to main content

Avatar Frontiers of Pandora - rośliny, jak zbierać i gdzie znaleźć, jakość

Jak zbierać rośliny i od czego zależy ich jakość.

Rośliny w grze Avatar Frontiers of Pandora służą do rzemiosła i znajdują zastosowanie w sztuce kulinarnej, do przygotowywania wzmacniających posiłków. W każdym regionie i biomie występują inne rośliny, niektóre zaś są zamienne w przepisach, a czasami musisz pozyskać specyficzny gatunek. Odwiedzaj także jaskinie, gdzie znajdziesz rzadkie grzyby i korzenie wymagane do tworzenia łuków.


Na tej stronie:


Rośliny - jak szukać i zbierać

Zbieractwo nie powinno stanowić większego problemu. Każdą napotkaną roślinę możesz przeskanować i sprawdzić za pomocą Zmysłu Na'vi. Otrzymasz wtedy główne informacje na jej temat oraz informacje o składniku, jaki z niej pozyskasz, bowiem nie wszystkie gatunki produkują użyteczne owoce i materiały. W ten sposób także wprowadzasz wpis do przewodnika myśliwskiego, dzięki czemu łatwiej odnajdziesz roślinę w przyszłości. Wykorzystaj widok biomów na mapie (przycisk w dolnym lewym rogu), by lepiej lokalizować rośliny.

Podejdź do rośliny i wejdź z nią w interakcję. Musisz teraz przechylić ją (gałką lub myszką) i pociągnąć. Gdy próba wyciągnięcia nie generuje wibracji, ciągniesz ją w dobrą stronę. Informacja o sposobie zbierania konkretnego gatunku nie występuje w dzienniku - musisz to zapamiętać lub za każdym razem próbować. Kierunek wyrywania to nie tylko góra i dół, ale również w lewo, w prawo lub po ukosie. Możesz zrezygnować z tej mechaniki wyłączając w ustawieniach opcję Złożoność zbierania (Rozgrywka).

Niektóre rośliny posiadają wyjątkowe warunki związane z ich pozyskiwaniem, o czym przeczytasz w Przewodniku myśliwskim. Niektóre mogą wyrzucać nasiona na odległość, po które musisz biec, inne otwierają się tylko w nocy lub w trakcie deszczu. Aktualne warunki i porę dnia ujrzysz na mapie w dolnym prawym rogu. W obozach Na'vi możesz odpocząć przy ognisku i przeczekać niepogodę.

Wszystkie rośliny trafiają do sakwy. Jeśli przekroczysz jej pojemność, nie będziesz mógł więcej pozyskiwać nowych surowców. Możesz zwiększyć jej pojemność korzystając z zakupionych modyfikacji ubioru oraz z pomocą umiejętności z drzewka Wytwórca. Nadmiar przedmiotów możesz ukryć w koszu - magazynie, dostępnym w odblokowanych placówkach laboratoryjnych oraz w Domach klanów.


Jakość surowca - od czego zależy

W prostych przepisach i zadaniach możesz niemal zawsze korzystać ze składników dowolnej jakości - domyślna to dobra (kolor zielony). Wyższe poziomy to i fioletowa (znakomita) i żółta (wyjątkowa). W przypadku tworzenia przedmiotów wyższa jakość zapewni lepsze parametry oręża lub pancerza, zaś w przypadku pożywienia: dłuższy czas efektu lub silniejszy bonus. Na jakość wpływa kilka czynników:

  • jakość jest parametrem losowym. Nawet wyrywając roślinę na siłę masz szansę na zdobycie wyjątkowej jakości. Wszelkie działania jedynie zwiększają szansę na powodzenie
  • zbierz produkt w jak najmniejszej ilości prób zerwania. Gdy ci się to uda, podsumowaniu zbioru ujrzysz informację Idealnie [1].
  • Drugi czynnik [2] to pora dnia, pogoda lub inne czynniki, jak na przykład obecność innej rośliny lub osłonięcie przed wiatrem
  • rozwijaj drzewko umiejętności
  • możesz spożywać dania, które zapewniają premię do zbieractwa, jednak niełatwo o ich przepisy. Możesz jednak zawsze nabyć Popisowe ciasto Reluna u Reluna (jest kucharzem, znajdziesz go na parterze przy piecuw Domu klanu Aranhe)

Następnie: Avatar Frontiers of Pandora - gotowanie, przygotowanie dań

Spis treści: Avatar Frontiers of Pandora - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Avatar Frontiers of Pandora - przewodnik myśliwski: jak używać, nowe wpisy

Read this next