Pokémon Go - czym jest IV i jak je sprawdzić

Jaki wpływ na Pokémony ma tajemnicza wartość IV?

Jeśli nie wiesz, czym jest IV w Pokemon Go lub chcesz pogłębić swoją wiedzę, doskonale trafiłeś. Opisujemy tutaj najważniejsze szczegóły dotyczące IV oraz podpowiadamy, w jaki sposób należy je wykorzystać.

IV to wartość przypisana do każdego Pokemona. Nie jest jednak łatwo dostępna, a poza tym mniej doświadczeni gracze mogą mieć problemy ze zrozumieniem zasady działania systemu. Wszystko tłumaczymy poniżej.

Czym jest IV w Pokémon Go

IV to nie rzymski zapis liczby 4, jak mogłoby się wydawać, a skrót od angielskiej nazwy Individual Values, czyli indywidualne wartości. To zbiór statystyk, które są na stałe przypisane do każdego Pokemona, którego złapałeś.

IV determinuje siłę stworka, ale nie jest równoznaczne z wartością CP. To system, który wprowadza różnorodność do tego samego gatunku Pokemonów - przykładowo każdy Charmander charakteryzuje się innym IV, co wpływa na jego zdolność bojową czy wytrzymałość. Dlatego dobrze jest myśleć o IV jak o genach.

pok2

Z tego względu tak ważne jest poznanie IV. Nie warto przecież inwestować cukierków (Candy) w podopiecznego, którego gra nie obdarzyła zbyt mocnymi statystykami.

Na IV składają się zaledwie trzy wartości:

  • Attack (atak)
  • Defense (obrona)
  • Stamina (wytrzymałość)

Każda z nich osiąga wartość od 0 do 15. Pamiętaj, że IV to nie to samo, co bazowe statystyki Pokemona. Bazowe statystyki zwiększają się, kiedy stworek ewoluuje - IV zawsze pozostaje na stałym poziomie.

Jak sprawdzić IV w Pokémon Go

Aby sprawdzić IV Pokemona, wybierz okaz, który cię interesuje, a potem kliknij na ikonę menu w prawym dolnym rogu (zielone kółko z trzema paskami). Z otwartego okna wybierz następnie opcję Appraise.

poke1

Na ekranie pojawi się lider wybranej przez ciebie drużyny, który w łatwy do przyswojenia sposób przedstawi ci ogólną siłę Pokemona. Nie poda jednak szczegółów, a jedynie uproszczony wykres i ocenę w trzygwiazdkowej skali.

poke2

Jeśli twój Pokemon otrzymał trzy gwiazdki i czerwoną pieczątkę, oznacza to, że jest IV jest doskonałe, a więc każda wartość wynosi 15. Taki podopieczny to prawdziwy skarb.

Jak uzyskać szczegółowe IV

Jak już zauważyłeś, Pokemon Go nie podaje ci szczegółowych statystyk, a tylko bardzo ogólne informacje. Jeżeli jesteś graczem, dla którego każda wartość indywidualna ma znaczenie i chcesz dotrzeć do detali, musisz skorzystać z zewnętrznych źródeł.

Jednym z rozwiązań jest strona The Silph Road. Wystarczy tutaj podać poziom twojego trenera i inne statystyki Pokemona, do których masz łatwy dostęp, aby dowiedzieć się, jak silny jest twój podopieczny.

poke3

Alternatywną (i łatwiejszą w obsłudze) metodą jest aplikacja PokeGenie, dostępna na urządzeniach z systemem Android i iOS.

Następnie: Pokémon Go bez internetu - czy da się grać bez połączenia z siecią?

Spis treści: Pokémon GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Poprzednio: Pokémon Go - limit prędkości: jaką szybkość gra uznaje za spacer

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami