Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Apex Legends - poradnik i najlepsze porady

Bronie, przedmioty, postacie, wskazówki.

Witamy w poradniku do Apex Legends, czyli nowej gry studia Respawn Entertainment, odpowiedzialnego za cykl Titanfall. To dość skomplikowana produkcja, więc przyswojenie działania wszystkich systemów to klucz do sukcesu. Szczególnie, że umiejętności liczą się tu bardziej niż w PUBG czy Fortnite.

Znajdziesz tutaj ogólne porady - zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych graczy - a także szczegółowe wskazówki dotyczące broni, mikrotransakcji czy innych ważnych elementów rozgrywki.

Na tle pozostałych battle royale, Apex Legends wyróżnia się w szczególności wachlarzem bohaterów, którzy na polu walki korzystają ze zdolności taktycznych i specjalnych. Każdemu spodoba się inny bohater, dlatego wszystkim Legendom poświęciliśmy osobną część poradnika.


Poradnik i wskazówki do Apex Legends

W tej sekcji znajdziesz najważniejsze informacje, dzięki którymi zapoznasz się z Apex Legends i będziesz mógł rozpocząć przygodę z grą. Jeżeli chcesz poznać wszystkich bohaterów i ich ataki, zapoznaj się ze stroną opisującą wszystkich bohaterów.

Wkrótce aktualizacja.


Porady ogólne do Apex Legends

- Apex Legends to dość skomplikowana i wymagająca gra, w której liczy się refleks. Nie zrażaj się, jeśli początki są trudne.

- Trzymaj się kompanów z drużyny, bo współpraca to klucz do zwycięstwa. Odłączenie się od Mistrza Skoku podczas zrzutu z samolotu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Z drugiej strony, możesz to zrobić, aby wylądować nieco dalej (wciąż jednak w tej samej lokacji).

- Pozostań w ruchu, szczególnie podczas walki. Korzystaj przy tym z wślizgów, które niezwykle skutecznie utrudniają przeciwnikowi trafienie. To nie jest gra, w której stoi się w miejscu!

- Podnoś i wskrzeszaj poległych członków drużyny. W przeciwieństwie do innych gier battle royale, śmierć w Apex Legends to nie koniec gry. Zanieś sztandar poległego bohatera do Sygnalizatorów Odrodzeń, zaznaczonych zielonym kolorem na mapie.

Po zwycięstwo!

- Podnoś tylko to, co jest ci potrzebne. Nie ma sensu zbierać amunicji, której nie użyjesz. Wejdź do ekwipunku i zobacz, które przedmioty mają czerwony symbol przekreślenia, a potem pozbądź się bałaganu w plecaku.

- Korzystaj z doskonale zaprojektowanego systemu oznaczania. Możesz wskazać wroga, miejsce do którego się udasz, otwarte drzwi, amunicję, skrzynkę z zaopatrzeniem, a nawet wejść do ekwipunku i zakomunikować drużynie, że potrzebujesz konkretnego rodzaju amunicji lub celownika. I to bez użycia mikrofonu.

- Nie obawiaj się skoków, w Apex Legends nie ma obrażeń od upadku. Pamiętaj też, że możesz używać czerwonych balonów na niebie, by wznieść się w powietrze i zmienić pozycję na mapie.

Powyższe wskazówki powinny pozwolić ci przygotować się do gry, a także zdobyć wiedzę niezbędną do osiągnięcia najważniejszego celu - stania się Czempionem meczu.


Interfejs i ekwipunek

Apex Legends to bardzo dynamiczna i wymagająca gra. Nie ma tutaj miejsca na powolność, a o życiu lub śmierci decydują nierzadko sekundy. Podjęcie w tak krótkim czasie odpowiednich decyzji wymaga przede wszystkim refleksu, ale też znajomości interfejsu.

Jeżeli nauczysz się szybko przetwarzać informacje przekazywane przez grę, nie będziesz niepotrzebnie tracił czasu, skupiając się tylko na skutecznej eliminacji przeciwników.

Ekran główny gry i ikony

Podczas głównej rozgrywki z ekranu możesz odczytać bardzo dużo informacji. Oczywiście nie musisz ich analizować nieustannie - należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę w konkretnych sytuacjach. Co oznaczają ikony? Poniższy opis pozwoli ci zapoznać się z głównym interfejsem.

 1. Mapa - pozwala zorientować się w terenie, a także zobaczyć, gdzie są towarzysze (oznaczeni kolorowymi strzałkami). Pomarańczowa linia wskazuje najkrótszą drogę do kolejnej strefy.
 2. Czas do następnej rundy, a więc momentu, w którym pierścień zacznie się zamykać. W kolejnej fazie ten element interfejsu zostanie zamieniony na pasek, który pokazuje, jaka jest twoja pozycja względem ograniczanej strefy.
 3. Twoi towarzysze - wraz z pseudonimami, ikonami bohaterów oraz stanem życia i osłony.
 4. Twoja postać - zobaczysz tutaj portret bohatera, a także stan życia (biały pasek) oraz stan osłony (nad paskiem życia). W górnym prawym rogu panelu gra pokazuje, czy masz wyposażoną zbroję i hełm.
 5. Kompas - obraca się automatycznie wraz z tobą i pozwala przykładowo określić położenie wroga, przy korzystaniu z czatu głosowego. Lepiej jednak użyć wygodnego systemu oznaczania.
 6. Wskaźnik liczby zabitych wrogów - tutaj zobaczysz, ilu przeciwników udało ci się wyeliminować do tej pory w trwającym obecnie meczu.
 7. Rejestr zabójstw - każde zabójstwo i powalenie w grze zobaczysz w tym miejscu.
 8. Pozostałe oddziały oraz wrogowie - po lewej stronie panelu zaznaczono oddziały w grze, a po prawej liczbę żywych zawodników.
 9. Panel broni - w tym miejscu zobaczysz aktualnie używaną, a także zapasową broń. Jest też stan amunicji i zamontowane dodatki.
 10. Wybrany przedmiot leczący lub odnawiający osłonę - po naciśnięciu widocznego na interfejsie przycisku, użyjesz widocznego tu przedmiotu.
 11. Zdolność taktyczna - licznik pokazuje, ile czasu zostało do naładowania. Jeśli ikona jest kolorowa, zdolność jest gotowa do użycia.
 12. Zdolność specjalna - podobnie jak w przypadku umiejętności taktycznej, mamy tutaj licznik, ale procentowy. Po naładowaniu, zdolność jest gotowa do użycia.
 13. Granat - ten element interfejsu pokazuje wyekwipowany granat lub gwiazdkę.

Ekwipunek

Podczas rozgrywki bardzo często będziesz zaglądał do ekwipunku. To niezbędne, aby dokonać zmian w dodatkach do broni, wyrzucić zbędne przedmioty lub poprosić członków drużyny o amunicję. Najważniejsze elementy panelu wyposażenia znajdziesz poniżej.

 1. Pierwsze miejsce na broń - tutaj zobaczysz swoją broń podstawową, a także rodzaj i ilość amunicji.
 2. Drugie miejsce na broń - dodatkowy oręż oraz amunicja.
 3. Zamontowane dodatki - pod modelem broni zobaczysz użyte dodatki i rozszerzenia, jak celowniki, rozszerzone magazynki, specjalne lufy, itp.
 4. Ekwipunek - tutaj znajdziesz wszystkie pozostałe przedmioty w plecaku. Czerwona ikona oznacza, że nie masz żadnej kompatybilnej broni z danym elementem ekwipunku.
 5. Dodatkowe miejsce w plecaku - jeżeli znajdziesz plecak, w tym miejscu pojawi się więcej paneli na kolejne przedmioty.
 6. Pancerz i plecak - ten fragment interfejsu informuje cię, czy masz wyekwipowany kolejno: hełm, pancerz, osłonę leżącego i plecak. Są też szczegóły dotyczące jakości (rzadkości) przedmiotów.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Apex Legends

PS4, Xbox One, PC, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.
Komentarze