Skip to main content

Apex Legends - najlepsze wskazówki i sztuczki

Poradnik dla początkujących i zaawansowanych graczy.

Popularność darmowej gry Apex Legends wrasta z każdym dniem - i to pomimo braku marketingu oraz zapowiedzi dopiero w momencie premiery. Dopracowana produkcja twórców Titanfall przyciąga nowych graczy, a wiele osób twierdzi, że to najlepszy reprezentant gatunku battle royale na rynku.

Wbrew pozorm, Apex Legends to dość skomplikowana produkcja, z wieloma mechanizmami i systemami. Z tego względu postanowiliśmy zebrać najlepsze wskazówki i sztuczki w jednym miejscu.

Znajdziecie tu zarówno porady dla nowicjuszy battle royale, jak i zaawansowane wskazówki, które zwiększą szansę na zwycięstwo w meczu. Gotowi na zabawę? Zapraszamy do lektury poradnika.

Wybierz interesujący cię temat na tej stronie:

Zobacz także: Apex Legends - jak pobrać i grać na PC, PS4 i Xbox One


Apex Legends - porady na początek

Apex Legends to gra typu battle royale - oznacza to, że celem jest pozostanie ostatnim graczem na polu walki. W tym przypadku wygrywa cała drużyna, bo w grze jest tylko tryb z grupami trzyosobowymi.

Jeżeli znasz tego typu produkcje, założenia rozgrywki powinny być dla ciebie jasne: duża liczba graczy (w przypadku Apex Legends 60 osób) ląduje na mapie w wybranym miejscu i wyrusza na poszukiwania ekwipunku oraz broni, porozmieszczanych po całej lokacji. Obszar gry jest stopniowo ograniczany, aby wymusić spotkanie zawodników i wyłonienie zwycięzcy.

Zobacz na YouTube

Reguły gry zmieniają się jednak w wybranych momentach, a znajomość działania interfejsu i podstawowych systemów to klucz do zwycięstwa. Poniżej zebraliśmy najważniejsze wskazówki, które pomogą ci odnaleźć się w Apex Legends.

Najważniejsze informacje i wskazówki dla początkujących:

1. W każdym meczu jesteś członkiem trzyosobowej drużyny - jeżeli grasz ze znajomym, dołączy do was losowo dobrana osoba.

2. Apex Legends ma bardzo przydatny system oznaczania, więc jeśli nie przepadasz za rozmawianiem przez mikrofon, możesz się komunikować wyłącznie w ten sposób.

3. Możesz wyciszyć członków drużyny. Skorzystaj z drugiej zakładki w ekwipunku, wybierz gracza, a następnie opcję „wycisz”.

4. Jest też opcja zamiana mowy na tekst i tekstu na mowę - drugi wariant jest dostępny tylko na PC.

5. W każdym meczu bierze udział 60 zawodników, czyli 20 drużyn. Licznik w prawym górnym rogu ekranu informuje cię, ile pozostało grup oraz pojedynczych graczy.

6. Rundy trwają od 15 do 25 minut, czyli krócej niż w innych produkcjach battle royale. Jest to związane z mniejszą liczbą graczy, mniejszą mapą i większą mobilnością postaci.

Interfejs przekazuje bardzo dużo informacji

7. Wskaźnik pod minimapą po lewej stronie ekranu informuje cię, kiedy rozpocznie się następna faza ograniczania obszaru.

8. W grze nie ma pojazdów i Tytanów znanych z serii Titanfall. Liczy się mobilność i odpowiednie wykorzystywanie otoczenia oraz umiejętności postaci.

9. Łup jest rozdzielony na mapie w większości po równo, ale więcej ekwipunku znajdziesz w zabudowanym terenie.

10. Z samolotu wyskakujesz razem z członkami drużyny, w formacji. Automatycznie podążasz za liderem, który wybiera miejsce zrzutu. Możesz jednak zasugerować inną lokację, korzystając z systemu oznaczania. Możliwe jest też opuszczenie formacji w powietrzu, ale radzimy pozostać z drużyną.

11. W Apex Legends liczy się dynamiczna rozgrywka i szybkie przemieszczanie się po mapie. Nie ma tu miejsca dla samotnych wilków, a także podziwiania widoków czy „kampienia” - choć możesz spróbować.


Apex Legends - jak się poruszać, środowisko

Ruch jest kluczowy w Apex Legends. Do tego stopnia, że gdybyśmy mieli ograniczyć się do jednej kluczowej wskazówki, byłoby to, aby wciąż się poruszać. Gra przypomina bardziej Call of Duty lub Titanfall niż klasyczne battle royale - oczywiście z większą mapą.

W Apex Legends jest tyle okazji do wymanewrowania przeciwników, że dłuższe okupowanie jednego miejsca - nawet jako snajper - nie ma sensu. Pamiętaj o tym, gdy będziesz czytał nasze poniższe porady.

Oto wskazówki dotyczące poruszania się i środowiska:

12. W grze jest możliwość wykonania pionowego biegu po ścianie, pozwalającego złapać się wysokiej krawędzi. Biegnij w stronę ściany, a potem spójrz w górę i przytrzymaj przycisk skoku, a twoja postać dostanie się do miejsca nawet 4 razy wyższego niż ona. To zdecydowanie sztuczka warta opanowania.

13. Używaj drzwi, by dostać się jeszcze wyże j - to manewr znany graczom PUBG. Otwórz drzwi i wdrap się na ich krawędź, a będziesz mógł dostać się do wcześniej niedostępnych miejsc, np. dachu.

14. Używaj dużych czerwonych balonów, aby szybko przemieszczać się po mapie. Każdy balon ma przyczepioną linkę z tyrolką, której możesz użyć w dwie strony - również do góry. Dzięki temu możesz na nowo „wybrać miejsce zrzutu”, jakbyś dopiero zaczynał rozgrywkę.

15. Odgłosy kroków, tyrolek oraz lądowania są bardzo ciche - znacznie trudniej je usłyszeć niż w innych grach. Możesz więc wylądować za innymi graczami niezauważenie i spróbować ich zaskoczyć - w szczególności camperów.

16. Wszystkie postacie poruszają się z tą samą prędkością, jak potwierdzili twórcy gry.

17. W Apex Legends nie ma obrażeń od upadku, więc nie musisz obawiać się skoków z wysokich budynków albo skały. Powala to na szybsze poruszanie się w terenie.

18. Udając się zbyt wysoko, możesz znaleźć się poza granicami mapy. Otrzymasz wtedy ostrzeżenie i będziesz musiał powrócić niżej w ciągu kilku sekund.

19. Powinieneś wykonywać kombinację wślizg-skok jak najczęściej. Nie dość, że poruszasz się szybciej, to jeszcze jesteś trudniejszym celem do trafienia. Skocz na końcu wślizgu, by kontynuować ruch.

20. Z powierzchni pochyłych możesz się ślizgać w nieskończoność. Zapewne wiesz to z samouczka, ale to ważna umiejętność. Zawsze szukaj wzgórz, z których możesz szybko zjechać.

21. Odłóż broń, kiedy zmieniasz pozycję na polu walki. Kiedy musisz przebyć większy dystans, schowaj ekwipunek (przycisk 3 na PC, przytrzymaj Y/trójkąt na Xbox One/PS4). Dzięki temu będziesz poruszał się szybciej, a sztuczka ze wślizgiem i skokiem będzie jeszcze skuteczniejsza.

22. W grze nie można położyć się na ziemi, ale można przykucnąć.

23. Zawsze poruszaj się na boki, kiedy przeszukujesz skrzynki pozostawione przez poległych graczy - to sztuczka znana z pozostałych gier battle royale, która utrudnia przeciwnikom trafienie. Nie możesz się jednak poruszać, kiedy ożywiasz członka drużyny w stacji.


Apex Legends - walka i ekwipunek

Walka w Apex Legends jest szybka, skomplikowana, i może stanowić problem dla osób, które miały do czynienia głównie z „wolniejszymi” battle royale. Oto kilka najważniejszych porad.

Wskazówki odnośnie walki:

24. Walka w Apex Legends opiera się na współpracy zespołowej - pozostań blisko członków drużyny i komunikuj się z nimi systemem oznaczania. Zawsze myśl o tym, jak rozwiązać problemy we trójkę, a nie pojedynczo.

25. Pamiętaj, aby regularnie używać taktycznej zdolności (L1/LB/Q) - łatwo o tym zapomnieć, szczególnie dopiero zaczynając przygodę z grą. Nawet granaty dymne Bangalor mogą całkowicie zmienić przebieg meczu, jeśli zostaną odpowiednio użyte. Spróbuj wystrzelić je w wybranych przeciwników, kiedy oponenci mają przewagę liczebną. Pozwoli ci to skupić się najpierw na jednym wrogu.

26. Hak Pathfindera przyciąga wrogów - niemal tak, jak Wieprzu z Overwatch.

27. Skakanie na zmianę ze wślizgiem czyni z ciebie trudny cel, ale już samo skakanie - nie.

28. Możesz wykonywać egzekucje, ale jesteś wtedy wystawiony na ostrzał - wrogowie wciąż cię widzą i mogą namierzyć. Nowe wykończenia odblokujesz w sklepie.

29. Z drugiej strony, egzekucje mogą się czasem przydać, bo dzięki nim możesz w pełni odnowić osłonę. Potrzebujesz do tego jednak legendarnej tarczy.

30. Szybkie tempo strzelanin z Apex Legends sprawia, że trudno trafić w głowy przeciwników. Staraj się więc celować w górną część tułowia - zadasz duże obrażenia, a niewykluczone, że trafisz też w głowę.

31. Obrażenia są przypisane do kolorów - trafienia w głowę to kolor żółty, tułów to kolor tarczy przeciwnika (fioletowy, niebieski albo biały) lub czerwony, gdy wróg nie ma tarczy. Kolory możesz dostosować w ustawieniach w menu.

32. Tarcze wrogów wydają charakterystyczny dźwięk, kiedy je rozbijesz. Upewnij się, że zakomunikujesz to członkom drużyny - szczególnie w przypadku, gdy nie możesz wykończyć przeciwnika.

33. Tak jak w większości gier battle royale, zanim zabijesz gracza, powalisz go na ziemię, gdzie będzie się czołgał. W takim stanie może zostać dobity, ale zginie też automatycznie, kiedy wyeliminujesz pozostałych członków drużyny. Kiedy powalisz przeciwnika, usłyszysz charakterystyczny dźwięk.

34. Zazwyczaj fakt powalenia przeciwnika wskazuje, że przynajmniej jeden członek jego drużyny żyje, ale nie zawsze tak jest. Istnieje bowiem rzadki przedmiot, który pozwala się „ożywić”.

35. Nie wykańczaj powalonych przeciwników, kiedy członkowie ich grupy wciąż są żywi - czołgający się wrogowie nie są już przecież zagrożeniem, skup się na pozostałych celach.

36. Rzadko jest dobra okazja, by użyć zdolności ostatecznej. Ich przywołanie zajmuje tyle czasu, że zazwyczaj skuteczniejsze jest po prostu zwykłe strzelanie. Używaj ich więc tylko w wybranych przypadkach.

37. Pamiętaj, że granaty trzeba najpierw wziąć do ręki jednym przyciskiem, a potem dopiero rzucić - drugim. System nie jest jeszcze dopracowany, więc nie używaj granatów w akcie paniki.

38. Pociski w Apex Legends to fizyczne przedmioty, więc mierząc do biegnącego przeciwnika, celuj przed niego - szczególnie przy większych dystansach.

39. Wiele lunet pozwala ci wybrać stopień przybliżenia. Dostosuj się do sytuacji, naciskając lewy Shift na PC i korzystając z lewego analoga na konsolach.

Porady dotyczące ekwipunku:

40. Każda podniesiona broń ma załadowany pełny magazynek, więc nawet, jeśli członkowie drużyny zabiorą amunicję wokół, wciąż możesz użyć broni.

41. Bronie mają przypisany rodzaj amunicji, oznaczony kolorem. Skorzystaj z interfejsu, by zobaczyć, który kolor jest ci potrzebny i skup się głównie na nim.

42. Naucz się szybko zbierać łup - wszystko, co robisz w tej grze, musi być szybkie. Zapamiętaj, co oznaczają konkretne komunikaty i ikony podczas kolekcjonowania ekwipunku, a przyspieszysz tempo rozgrywki.

43. Pancerze i hełmy zawsze mają pełną wartość wytrzymałości, nawet jeśli podniesiesz je z ostrzelanego przed chwilą wroga. Nie musisz się więc zastanawiać, która część ekwipunku jest mniej zniszczona - jak w PUBG.

Z czasem błyskawicznie będziesz odczytywał wyskakujące komunikaty

44. Skrzynki pozostawione po śmierci przybierają kolor najlepszego elementu ekwipunku znajdującego się w środku. Po walce zwracaj szczególną uwagę na złote i fioletowe skrzynki - znajdziesz tam najlepsze przedmioty.

45. Oddawaj akceleratory zdolności ostatecznych dla Lifeline'a, dzięki czemu szybciej będzie mogła wzywać kapsuły z wyposażeniem i zadbać o dobry ekwipunek drużyny.

46. Dodatki do broni montują się automatycznie. Jeżeli dodatek może zostać przypisany do dwóch broni, system wybiera broń z wolnym miejscem. Jeżeli oba modele mają wolne miejsca, dodatek pojawi się w tej, którą aktualnie używasz. Ulepszenia możesz modyfikować ręcznie na ekranie ekwipunku.

47. Wyposażenie oraz amunicja, której nie możesz użyć, będzie miała w ekwipunku czerwony znak „X”. Jeżeli nie jest to nic rzadkiego i mocnego, pozbądź się niepotrzebnego balastu - miejsce w ekwipunku jest ograniczone.

48. Łup jest rozmieszczony równomiernie, ale większe aglomeracje mają go więcej.

49. Złoty łup ma te same statystyki jak fioletowy, ale cechuje się też dodatkowymi bonusami - przykładowo złoty pancerz, który odnawia tarczę po wykonaniu egzekucji.


Pozostałe porady

Apex Legend to skomplikowana gra, a niektórych wskazówek nie da się przypisać do konkretnej kategorii - mimo że są bardzo ważne i poznanie ich ułatwi rozgrywkę. Zebraliśmy je w tym miejscu.

50. Możesz szybko otwierać drzwi atakiem wręcz.

51. Gorąca Strefa (niebieski wskaźnik na mapie) i Statek zaopatrzeniowy to najbardziej okupowane miejsca startowe, do których możesz się udać. Przygotuj się więc na walkę (za którą dostaniesz bonusowe punkty doświadczenia) albo wybierz inne lokacje, na obrzeżach.

52. Ulubioną bronią streamerów wydaje się być pistolet maszynowy R99. Popularny jest też karabin Devotion oraz Longbow.

53. Walka na daleki dystans jest niezwykle trudna - grę opracowali specjaliści od gier z serii Call of Duty, a także Titanfall, a poza tym trudno trafić przeciwników z daleka, biorąc pod uwagę dynamiczny system poruszania się. Nie warto angażować się więc w dalekodystansowe strzelaniny.

54. Możesz oznaczać niemal wszystko - nawet typ amunicji, którego potrzebujesz (z poziomu ekwipunku). Dasz w ten sposób znać pozostałym członkom drużyny, czego ci brakuje.

55. Otrzymujesz więcej doświadczenia, gdy dłużej pozostaniesz na polu walki. Zadane obrażenia lub zabici przeciwnicy nie mają tak dużego znaczenia.

To wszystkie porady, które przygotowaliśmy. Niewykluczone jednak, że kiedy nabierzemy więcej doświadczenia, pojawią się nowe. Tymczasem jednak - powodzenia na polu walki!


Spis treści: Apex Legends - poradnik i najlepsze porady

Read this next