Skip to main content

Apex Legends - zdrowie i pancerz: jak się leczyć i odnawiać osłonę

Jak regenerować postać.

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu zdrowia to klucz do sukcesu na polu walki. W Apex Legends system leczenia został wykonany standardowo. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak się leczyć i odnawiać osłonę. Przedstawiamy też dostępne w grze zbroje, wraz z ich właściwościami ochronnymi.


Jak się leczyć w Apex Legends

Leczenie w Apex Legends nie odbiega od innych gier tego typu. Aby przywrócić utracone zdrowie, należy znaleźć, a następnie użyć dedykowany tej czynności przedmiot. Jest to strzykawka, przywracająca 25 punktów zdrowia lub apteczka, lecząca 100 punktów obrażeń.

Domyślny przedmiot leczący jest widoczny w lewym dolnym rogu interfejsu, zaznaczyliśmy go strzałką na poniższym obrazku.

Przedmioty leczące, a także odnawiające osłonę, są przypisane do specjalnego przycisku (klawisz 4 na PC, krzyżak w górę na PS4 i Xbox One). Aby rozpocząć leczenie, wystarczy go nacisnąć. Jeżeli domyślnie wybrany jest inny przedmiot, można go zmienić, przytrzymując wspomniany klawisz i wybierając go z okrągłego menu.

Przedmiot leczący można wybrać z okrągłego menu

Proces leczenia nie jest natychmiastowy. Użycie strzykawki trwa 5 sekund, a apteczki 8 sekund. Pełne odnowienie zdrowia strzykawkami może zatem zająć nawet 20 sekund. Z tego względu warto kolekcjonować apteczki i zabierać je z pola bitwy za każdym razem, gdy je znajdziemy.


Pancerze i osłony w Apex Legends

Każdy gracz zaczyna rozgrywkę bez osłony, przez co jest bardziej podatny na ataki. Jedną z pierwszych czynności powinno być zatem znalezienie pancerza. Pospolity (biały) zapewnia 50 punktów osłony. Rzadki (niebieski) oferuje 75 punktów dodatkowej ochrony, natomiast epicki (purpurowy) oraz legendarny (złoty) absorbuje aż 100 punktów obrażeń.

Inną kategorią osłony jest osłona leżącego gracza. Im wyższy jej poziom, tym więcej potrafi przyjąć obrażeń, nim ulegnie zniszczeniu. Możemy z niej korzystać wyłącznie wtedy, gdy zostaniemy powaleni.

Ważnym elementem zmniejszającym otrzymywane obrażenia jest też hełm, który w pewnej części niweluje bonusy za strzał w głowę. Szczegóły poniżej.

Hełm

 • Pospolity (szary) - redukuje bonusowe obrażenia za strzał w głowę o 30%.
 • Rzadki (niebieski) - redukuje bonusowe obrażenia za strzał w głowę o 40%.
 • Epicki (purpurowy) - redukuje bonusowe obrażenia za strzał w głowę o 50%.
 • Legendarny (złoty) - redukuje bonusowe obrażenia za strzał w głowę o 50%; redukuje czas odnawiania umiejętności taktycznej i specjalnej.

Pancerz

 • Pospolity (szary) - absorbuje 50 punktów obrażeń.
 • Rzadki (niebieski) - absorbuje 75 punktów obrażeń.
 • Epicki (purpurowy) - absorbuje 100 punktów obrażeń.
 • Legendarny (złoty) - absorbuje 50 punktów obrażeń; wykonanie egzekucji w pełni odnawia osłony.

Osłona leżącego

 • Pospolity (szary) - absorbuje 100 punktów obrażeń, gdy jesteśmy powaleni.
 • Rzadki (niebieski) - absorbuje 250 punktów obrażeń, gdy jesteśmy powaleni.
 • Epicki (purpurowy) - absorbuje 750 punktów obrażeń, gdy jesteśmy powaleni.
 • Legendarny (złoty) - absorbuje 750 punktów obrażeń, gdy jesteśmy powaleni; będąc powalonym, gracz może się samodzielnie reanimować. Z bonusu można skorzystać wyłącznie raz.

Jak odnowić osłonę

Odnawianie osłony działa podobnie, jak leczenie punktów życia. Wystarczy wybrać jeden z dwóch dostępnych przedmiotów. Ogniwo osłony przywraca 25 punktów osłony, a czas użycia wynosi 3 sekundy. Bateria osłony odnawia 100 punktów osłony, a długość akcji wynosi 5 sekund.

Jeżeli nie posiadamy przedmiotów odnawiających, a nasza osłona uległa zniszczeniu, wystarczy podmienić pancerz na inny, leżący np. na ziemi. Domyślnie oferuje on bowiem w pełni naładowaną osłonę.

Bateria w pełni przywróci nasze osłony

Zestaw feniksa

W Apex Legends dostępny jest też rzadko spotykany zestaw feniksa, który całkowicie odnawia nasze zdrowie, jak również przywraca wszystkie osłony. To bardzo cenny dodatek, potrafiący przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść. Powinniśmy go zabierać za każdym razem, gdy go znajdziemy, nawet kosztem innych przedmiotów.


Spis treści: Apex Legends - poradnik i najlepsze porady

Read this next