Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Turniej w Kolonii z pierwszymi testami antydopingowymi w esporcie

Impreza startuje za tydzień.

Organizacja Electronic Sports League zamierza w przyszłym tygodniu zacząć losowe testy profesjonalnych graczy Counter-Strike na obecność marihuany i innych zakazanych substancji w organizmie.

Plany tego typu działań zapowiedziano w ubiegłym miesiącu. Pierwszą imprezą z kontrolami antydopingowymi będą zmagania w Counter-Strike: Global Offensive w ramach turnieju ESL One Cologne, startujące w przyszłym tygodniu w Kolonii.

Działania są pokłosiem ostatnich konwersji, gdy profesjonalny gracz Counter-Strike: Global Offensive, Kory „Semphis” Friesen przyznał, że razem z kolegami wspomagał się poprawiającym koncentrację lekarstwem o nazwie Adderall podczas turnieju ESL One w Katowicach.

Słowa Friesena były ujawnieniem tajemnicy poliszynela. Temat dopingu w esporcie był poruszany już wcześniej, lecz jeszcze nigdy przez profesjonalnego gracza „z górnej półki”.

Teraz ESL ujawniło szczegóły na temat testów. Organizacja korzysta z listy substancji od Światowej Agencji Antydopingowej, gdzie zawarto steroidy, hormony i modyfikatory metabolizmu. Żaden z graczy nie powinien brać lekarstw zawierających składniki z listy - napisano w oświadczeniu.

Pierwotnie planowano testy skórne, ale ostatecznie zdecydowano się na bardziej dokładne badanie śliny. Gracz może zostać skontrolowany w dowolnym momencie, w specjalnej strefie antydopingowej.

Co interesujące, w przypadku marihuany zakazane jest tylko stasowanie jej w trakcie zawodów, ale już nie przed i po zmaganiach. Takie podejście do konopi indyjskich jest zgodne z stanowiskiem Światowej Agencji Antydopingowej. Substancja pozostaje w organizmie przez około 24 godziny.

ESL dodaje, że wszystkie osoby z legalnymi receptami na niektóre lekarstwa - takie jak popularny „wspomagacz” Adderall - muszą jak najszybciej je ujawnić, jeszcze przed pierwszym meczem. Potrzebny jest także dowód, taki jak list od lekarza.

Kary za wykrycie zabronionych substancji w organizmie są różne: od odjęcia pieniędzy z nagród, przez dyskwalifikacje, na dwuletnich banach od ESL kończąc. Każdy przypadek będzie rozpatrywany oddzielnie.

Masz wolną chwilkę? Zobacz także:

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze