Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Spelunky 2 - postacie poboczne: zadania, co oferują

Jak wykonać zadania dla napotkanych NPC.

Przemierzając jaskinie w Spelunky 2, natkniemy się czasem na pomocne postacie poboczne. Część z nich oferuje różnorodne bonusy, w zamian za wykonanie konkretnego zadania. Niektóre można wykonać od razu, inne rozwijają się w trakcie rozgrywki.

Poniżej zamieszczamy listę NPC obecnych w grze, oraz możliwości interakcji z nimi.


Na tej stronie:


Terra Tunnel

Terrę Tunnel spotykamy kilka razy podczas gry, gdy oferuje zbudowanie skrótów do poszczególnych lokacji, umożliwiając pominięcie wielu początkowych poziomów. Aby stworzyć skrót musimy spotkać Terrę podczas trzech prób i dostarczyć wymagane przedmioty.

W grze istnieją łącznie trzy skróty. Do ich wykonania potrzeba zasobów, przekazywanych przy każdym spotkaniu:

 • Czwarta plansze Dwelling: 2 tys. dol., jedna bomba, 10 tys. dol.;
 • Do Olmec's Lair:Lina, dowolna broń z wyjątkiem aparatu, wierchowiec (np. Cave Turkey czy Axolotl);
 • Do Ice Caves: 50 tys. dol., Najemnik, Złoty Klucz z poziomu Dwelling.

Po dostarczeniu trzech przedmiotów, dany skrót zostanie otwarty w lokacji początkowej.


Tun

Specjalna sklepikarka, pojawiająca się w różnych miejscach podczas przechodzenia gry. Jej sklepy znajdują się poza główną planszą, więc gracz musi rozglądać się za przejściami, prowadzącymi do dodatkowych pomieszczeń.

Tun często oferuje rzadsze przedmioty, które w zwykłym sklepie pojawiają się niezwykle rzadko. Daje też graczowi 5 proc. zniżki na każdy zakup, ale jeśli rozgniewamy normalnego sklepikarza, upust wzrośnie do 50 proc.

Co jednak najważniejsze, Tun oferuje trzy wyzwania, których ukończenie da graczowi rzadkie i przydatne wyposażenie. Wejście do wyzwania kosztuje określoną sumę pieniędzy. Rodzaj wyzwania zależy od poziomu, na którym spotkamy postać.

 • Moon Challenge - poziom 2: Wejście kosztuje 10 tys. dol. Gracz otrzymuje kilof i czterolistną koniczynę, a zadaniem jest zebrać jak najwięcej skarbów, zanim kilof ulegnie zniszczeniu. W tym wyzwaniu można zawsze znaleźć Hou Yi's Bow, wymagany do sekretnego zakończenia;
 • Star Challenge - poziom 4: Wejście kosztuje 25 tys. dol. Otrzymujemy pochodnię i czterolistną koniczynę. Naszym zadaniem jest zapalić w ciągu 30 sekund wszystkie pochodnie na ścianach pomieszczenia. W nagrodę dostaniemy Clone Gun lub Elixir, leczący gracza z klątwy;
 • Sun Challenge - poziom 7: Koszt wynosi 50 tys. dol. Trafiamy do pomieszczenia z wieloma przeciwnikami, a naszym zadaniem jest przetrwać 30 sekund. Po ukończeniu wyzwania możemy podnieść Arrow of Ligt (przedmiot wymagany do sekretnego zakończenia), a po wyjściu z planszy na gracza czeka przedmiot Player Bag, zawierający 24 bomby i 24 liny.

Zostaniemy zaatakowani, jeśli rozgniewamy Tun. Musimy wówczas pokonać ją trzy razy na kolejnych poziomach, by nam wybaczyła.


Yang

Zadanie od Yanga możemy otrzymać jedynie na pierwszym i drugim poziomie. Podczas pierwszego spotkania, prosi nas o przyprowadzenie dwóch indyków, które zawsze można znaleźć na tej samej planszy.

Po wykonaniu zadania dostajemy klucz, otwierający pokój ze skarbem w postaci wielu kosztowności.

Jeśli wykonaliśmy poprawnie zadanie, to w drugim poziomie zawsze spotkamy Yanga prowadzącego sklep zoologiczny. Kupienie tam indyka spowoduje znaczny wzrost szans na znalezienie tych stworzeń na kolejnych planszach.

Yanga rozgniewamy, jeśli zaatakujemy go, zabijemy na jego oczach indyka, przyniesiemy mu pieczonego indyka albo spróbujemy ukraść ptaka z jego klatki lub sklepu.


Madame Tusk

Madame Tusk można spotkać w poziomie 4. Prowadzi kasyno, w którym za 5 tys. dol. można rzucić dwoma kostkami do gry. Za wyrzucenie łącznego wyniku powyżej 7, gracz otrzyma dwukrotność wpłaconej kwoty.

Wyrzucenie równych 7 punktów skutkuje otworzeniem skarbca, w którym znajdziemy skrzynię zawierającą losowy przedmiot. Osiągnięcie wyniku poniżej wymaganej punktacji spowoduje utratę wpłaconych pieniędzy.

Warto dodać, że podbicie kości biczem, gdy znajduje się ona w powietrzu spowoduje zawsze osiągnięcie wyniku 1 lub 6 - pozwala to łatwo wygrać w kasynie. Trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ ponowne uderzenie kostki, która już wylądowała na ziemi rozzłości Madame Tusk.

Pięciokrotne zwycięstwo poskutkuje zaproszeniem do Palace of Pleasure w poziomie 6. Otrzymamy wówczas status VIP-a i będziemy mogli swobodnie przemieszczać się po obiekcie.

Do pałacu możemy wejść też bez zaproszenia, jednak wówczas zostaniemy zaatakowani jeśli opuścimy główny pokój.


Sparrow

Sparrow jest złodziejką, na którą trafimy kilka razy podczas gry. Możemy wykonać dla niej kilka zadań podczas całej rozgrywki.

 1. Musimy okraść sklepikarza przed poziomem trzecim. Spowoduje to, że Sparrow pojawi się w sekretnym pomieszczeniu na kolejnej planszy i zleci kradzież Tusk Idol z kasyna Madame Tusk.
 2. Jako trzeci poziom trzeba wybrać Tide Pool zamiast Temple of Anubis. Wchodząc do kasyna musimy posiadać jakikolwiek klucz lub wygrać w kości. Otwieramy drzwi do skarbca, kradniemy figurę i docieramy z nią do końca poziomu.
 3. Ostatni raz spotykamy Sparrow w pierwszej planszy poziomu 6. Sparrow chce spotkać się z graczem w skarbcu Palace of Pleasure. Wchodzimy do lokacji i docieramy do skarbca. Sparrow mówi, że musimy pokonać pola siłowe i podzielić się z nią skarbem po połowie. Po poradzeniu sobie z przeszkodą otwieramy cztery z ośmiu skrzyń (w innym wypadku Sparrow nas zaatakuje).

Za ukończenie wątku gracz otrzyma 24 liny.


Waddler

Waddler to wielka szlamowa istota, służąca do przechowywania przedmiotów. Możemy mu przynieść maksymalnie 99 elementów wyposażenia, które odbieramy przy następnym spotkaniu.

Waddler pojawia się w sekretnych pomieszczeniach na poziomach Olmec's Lair, The Ice Caves i Sunken City.


Van Horsing

Van Horsinga spotkamy kilka razy podczas rozgrywki, jednak do ukończenia zadania wymagane są jedynie dwa. Pierwszy raz spotykamy go w sekretnym pokoju na poziomie Volcana. Jest uwięziony a do uwolnienia go potrzebujemy klucza z innego sekretnego pokoju na tej samej planszy lub przedmiotu Skeleton Key.

Postać po uwolnieniu da graczowi diament. Jeśli go uratujemy, to ponownie trafiamy na łowcę w poziomie Vlad's Castle. Podczas walki w królem wampirów, Van Horsing wystrzeli z kuszy, zabijając potwora jednym strzałem. Gdy nie trafi, musimy podnieść strzałę i rzucić nią w wampira.

Po wspólnym pokonaniu Vlada, musimy obrać drogę prowadzącą do poziomu Temple of Anubis. Tam ponownie spotkamy łowcę, który wręczy nam Alien Compass, potrzebny do znalezienia wejścia do poziomu Mothership.

Jeśli otrzymamy kompas, to ostatni raz spotykamy Vlada w poziomie 6 w lokacji Palace of Pleasure, jednak będzie to tylko rozmowa.


Beg

Beg to tajemnicza postać, którą możemy spotkać dwa razy podczas gry. Aby zainicjować sekwencję, musimy zniszczyć któryś z Ołtarzy Kali. Wówczas przy kolejnym ołtarzu spotkamy Bega, który wręczy nam trzy bomby i zniknie.

Jeśli docierając do kolejnego Ołtarzu jesteśmy przeklęci, wówczas spotkamy Bega ponownie. Wręczy nam przedmiot The True Crown, teleportujący gracza w losowe miejsce co 22 sekundy, jednocześnie za każdym razem dodając do ekwipunku 22 bomby.


Parsley, Parsnip i Parmesan

Trzy siostry możemy uratować na poziomie Jungle. Na trzech kolejnych planszach poziomu znajdziemy sekretne pokoje, zasłonięte przez przesuwalne głazy. Po wejściu do każdego pomieszczenia rozmawiamy z jedną z sióstr.

Drugi raz trafiamy na dziewczyny w poziomie Olmec's Lair. Wręczą nam przedmiot, w zależności ile z nich zostało uratowanych.

 • Jedna siostra uratowana: trzy liny;
 • Dwie siostry uratowane: trzy bomby;
 • Trzy siostry uratowane:dwanaście bomb.

Eggplant Child

Bakłażanowego ludka spotkamy, jeśli przyniesiemy przedmiot Eggplant do posągu Moai w poziomie The Ice Caves. Wówczas otworzy się przejście obok posągu, po wejściu do którego znajdziemy Eggplant Child.

Ludek zachowuje się tak samo jak Najemnik. Jeśli uda nam się doprowadzić go aż do poziomu Sunken City, możemy trafić na statuę Matki i położyć na niej towarzysza. Otworzy to drogę do bonusowego poziomu Eggplant World.

Następnie: Spelunky 2 - bomby i lina z hakiem

Spis treści: Spelunky 2 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Spelunky 2 - pułapki: jak rozbrajać, lista pułapek

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Spelunky 2

PS4, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

Related topics
O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze