Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Spelunky 2 - bomby i lina z hakiem

Jak wykorzystywać podstawowe przedmioty w Spelunky 2.

Podczas gry w Spelunky 2 naszymi podstawowymi narzędziami są bomby oraz lina z hakiem. Poniżej wyjaśniamy, jak poprawie korzystać z dostępnych przedmiotów.


Na tej stronie:


Bomby - jak używać

Bomby służą głównie do niszczenia elementów otoczenia, wydobywania skarbów i pokonywania przeciwników. To bardzo wartościowy zasób i nigdy nie należy zużywać całości - zawsze dobrze mieć chociaż jedną na czarną godzinę.

Bomby możemy rzucać na trzy sposoby. Pierwsza metoda to rzucenie bomby stojąc (1) (przycisk C na klawiaturze i B lub kółko na padzie). Powoduje to, że ładunek poleci na znaczną odległość (2), odbijając się przy okazji od powierzchni i raniąc przeciwników po drodze.

Alternatywnie, można też podkładać bomby (3). W tym celu musimy się położyć (strzałka w dół na klawiaturze lub gałka analogowa w dół na padzie), a postać umieści bombę blisko swojej pozycji (4). Jest to przydatne do precyzyjnego odpalania ładunków.

Zaawansowani gracze mogą też skorzystać z trzeciej metody. Po podłożeniu bomby, możemy ją chwycić (5) i rzucić tuż przed eksplozją.

Pozwala to precyzyjnie niszczyć dokładnie te obszary mapy, które chcemy.


Lina z hakiem - użycie

Linę z hakiem używamy domyślnie klawiszem D na klawiaturze lub Y/Trójkąt na padzie. Nasza postać zawsze rzuca linę w górę (6), a ta zaczepi się dokładnie nad głową gracza.

Oznacza to, że jeśli np. chcemy na linie zejść w głąb przepaści, to musimy ją rzucić podczas skoku nad szczeliną.

Liny można używać do wspinaczki w miejsca, gdzie nie jesteśmy w stanie doskoczyć lub bezpiecznego opuszczania się w miejsca znacznie poniżej aktualnej pozycji. Możemy też ją wykorzystać do bezpiecznego schodzenia na kolce.

Następnie: Spelunky 2 - leczenie, odzyskiwanie zdrowia

Spis treści: Spelunky 2 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Spelunky 2 - postacie poboczne: zadania, co oferują

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze