Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sekiro - boss: Isshin, święty miecza

Finałowy boss.

Finałową walkę z bossami, Genichiro Ashiną i Ishinem, stoczysz na polu srebrzystej trawy, które znajduje się za ukrytym tunelem usytuowanym przy posążku rzeźbiarza: Przy tajnym przejściu, w Zbiorniku w Ashinie.

Walka składa się z czterech faz. W pierwszym etapie musisz pokonać Genichiro, drogę Tomoe, który posiada jeden krąg życia. Następnie twoim rywalem będzie Isshin, święty miecza, który ma aż trzy kręgi życia.


I faza - Genichiro Ashina

 • Z Genichiro walczyłeś już dwukrotnie. Za pierwszym razem Wilk stracił rękę, ale za drugim razem, na dachu zamku w Ashinie, pokonałeś go. Na stronie Sekiro - boss: Genichiro Ashina, droga Tomoe znajdziesz kilka wskazówek dotyczących walki z tym przeciwnikiem
 • Genichiro zawsze zaczyna od tego samego ataku - ładuje atak po czym tnie mieczem przestrzeń przed nim. Jego broń zmienia się w kolor czarno-srebrny. Od razu gdy wejdziesz na arenę walki z bossem, podbiegnij do przeciwnika i okrąż go (jak na obrazie powyżej). Zadaj mu kilka ciosów w plecy, gdy ten będzie wykonywał swój atak. Uważaj, gdy po pierwszym cięciu, może wykonać kolejne, ale nie musi. Wówczas przeskocz nad nim, by znaleźć się po drugiej stronie i jeśli to możliwe wykonaj jedno-dwa uderzenia
 • Postura Genichiro jest bardzo wrażliwa na ataki i parowanie ciosów. Dlatego bądź w tym starciu agresywny. Staraj się zarzucić przeciwnika gradem ciosów, uważając jednocześnie na jego ataki. Odbijaj jego uderzenia, po czym znowu wyprowadzaj swoje. Łatwo przewidzieć jego ruchy. Bądź blisko bossa, aby jego pasek postury jak najwolniej regenerował się.
 • Wycofuj się tylko wtedy, jeżeli twój poziom postury niebezpiecznie urośnie.
 • Gdy się oddalisz, boss najczęściej zaatakuje cię wyskokiem w powietrze zakończonym pchnięciem z czerwonym znakiem. Omiń ten atak, wykonując unik w bok i podbiegnij szybko do niego, by zadać mu obrażenia.
 • Boss, od czasu do czasu, wyskakuje w górę i spadając uderza w ziemię. Wówczas wykonaj unik i od razu wyprowadź atak.
 • Pamiętaj, że gdy boss zacznie wykonywać ładowany atak, srebrno-czarny, który ma bardzo duży zasięg, oddal się od niego, albo przeskocz go, by znaleźć się w bezpiecznym miejscu.

II faza - Isshin, święty miecza (pierwszy krąg życia)

 • W porównaniu do pozostałych trzech faz, ten etap ma najwolniejszy przebieg. Boss porusza się wolno, co stwarza okazję do krótkiego odpoczynku, podczas którego możesz zregenerować posturę oraz wyleczyć się.
 • Niech nie zwiedzą cię jednak jego powolne ruchy, gdyż boss potrafi znienacka szybko się przemieścić się i zaatakować cię. Dlatego bądź zawsze przygotowany na obronę.
 • Do leczenia użyj granulek. Oddalając się od bossa, masz dużo czasu, aby użyć tego przedmiotu i poczekać zanim odnowisz poziom zdrowia. Szkoda w tej fazie korzystać z tykw - chyba że jest to konieczne.
 • Isshin wykonuje wiele sygnalizowanych ataków, które łatwo rozpoznać. Dzięki temu można łatwo zaplanować kolejne ruchy. Obserwuj go i naucz się jego ataków, po to by wiedzieć, jak reagować w danym momencie. Często po wyprowadzeniu uderzenia przez rywala, ten czeka nieruchomo przez chwilę. To doskonała okazja do zadania dwóch szybkich lub jednego mocnego ciosu.
 • Postura bossa jest wrażliwa na twoje ataki i parowania, dlatego powinieneś to wykorzystać. Zmasowana obrona w tej fazie nie przyniesie efektów. Stopniowo uszczuplaj pasek życia Isshina, co spowoduje, że jego postawa będzie się wolniej regenerować. Staraj się walczyć jak najbliżej bossa. Odbijaj jego ataki i wyprowadzaj swoje, po ty by cały czas zwiększać poziom jego postury. Wycofuj się tylko wtedy, jeśli twoja postawa jest zagrożona.
 • Po serii ciosów bossa, najczęściej ten prowadzi jeden ze swoich charakterystycznych ataków. Dobrze wówczas wyczuć kolejny ruch rywala i wykonać unik. Dzięki temu ominiesz jego uderzenie, a przeciwnik odsłoni się. W zależności gdzie stoisz podejdź lub podbiegnij do rywala i zadaj mu obrażenia.

III faza - Isshin, święty miecza (drugi krąg życia)

 • Ta faza jest odmienna od poprzedniej. Przeciwnik staje się wyraźnie szybszy, a jego ataki groźniejsze (mają większy zasięg).
 • Bardzo trudno walczy się z nim na bliski kontakt, dlatego skup się na obronie i atakuj, kiedy nadarzy się okazja. Nie zwracaj uwagi na pasek postury. Stopniowo natomiast uszczuplaj jego poziom życia.
 • Istnieje dosyć łatwy, choć czasochłonny, sposób walki z tym przeciwnikiem. Mianowicie, gdy boss jest oddalony od ciebie i biegnie w twoją stronę najczęściej wyskakuje w powietrze przed tobą, by zaatakować cię z góry. Wówczas wykonaj unik na bok, doskocz do rywala i wyprowadź silny atak, po czym oddal się jak najdalej.
 • Gdy nabierzesz dystansu, staw czoła wrogowi, by ten znowu ponowił atak połączony z wyskokiem. W ten sposób: wyczekując wyskoku w powietrze bossa, możesz go pokonać.
 • Nie zawsze boss wyskoczy w powietrze. Czasami strzeli do ciebie trzykrotnie z broni palnej. Wówczas zablokuj każdy strzał, a po ostatnim możesz wyprowadzić szybki atak. Przeciwnik czasami otrzyma obrażenia, a czasami zablokuje twoje uderzenie. Niezależnie, czy wyprowadzisz swój atak, czy nie, bądź przygotowany na ataki Isshina. Sparuj je (zazwyczaj dwa odbicia wystarczą) i wycofaj się
 • Podczas oddalania się od przeciwnika bądź ostrożny. Ataki bossa mają bardzo szeroki zasięg, a to tego potrafi bardzo szybko doskoczyć do bohatera. Dlatego, wycofując się, weź poprawkę na jego zasięgowe ataki, nie dając mu szans na dopadnięcie cię.
 • Podczas uciekania uważaj na kamienie, które mogą cię skutecznie zatrzymać i zdekoncentrować. Choć arena walki z bossem jest duża, to podczas ucieczki można spaść w przepaść, jeśli nie będziesz kontrolować, w którym miejscu jesteś. Staraj się biegać wzdłuż ścieżki, aby łatwiej orientować się w terenie.

IV faza - Isshin, święty miecza (trzeci krąg życia)

 • Zasadniczo ta faza jest podobna jest do poprzedniej, ale boss będzie korzystał z nowych ataków, co jeszcze utrudni ostatni etap walki.
 • Możesz wykorzystać opisaną wyżej metodę walki z bossem, wyczekując ataku z powietrza rywala. Dodatkowo, swoje uderzenia możesz wzmocnić petardą shinobi. Po wyskoku Isshina i opadnięciu na ziemię, podbiegnij do niego i wyprowadź silny atak. Od razu po tym rzuć petardą i znowu wyprowadź silny atak. Następnie wycofaj się.
 • Najgroźniejszym atakiem Isshina w tej fazie jest porażenie piorunem. Jednocześnie jest dla ciebie duża szansa na zranienie bossa. Kiedy rywal wyprowadzi uderzenie naładowane piorunem, koniecznie wyskocz w powietrze i odbij błyskawicę w jego stronę. Uda ci się to, jeśli - będąc w powietrzu - wciśniesz przycisk odpowiedzialny za atak. Wówczas to przeciwnik zostanie porażony piorunem i przez chwilę będzie nieruchomy. Podbiegnij do niego i zadaj mu obrażenia.
 • Boss w tym etapie zyskuje jeszcze jeden atak dystansowy. Dwukrotnie wyrzuci w twoją stronę pierścień. Gdy będziesz blisko przeciwnika, wykonaj unik. Kiedy oddalisz się od Isshina, ten atak nie dosięgnie cię.

Genichiro, droga Tomoe i Isshin, święty miecza - obejrzyj walkę

W nagrodę za pokonanie bossa otrzymasz: Wspomnienie: święty Isshin oraz umiejętność: Smoczy błysk.

Podejdź do Kuro, który leży w trawie. Różowa poświata wskaże ci drogę. Podczas rozmowy z Boskim potomkiem zdecyduj o zakończeniu, wybierając odpowiednią kwestię dialogową.


O autorze

Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze

More On Sekiro: Shadows Die Twice

Najnowsze artykuły