Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Polak skomponował muzykę do zwiastuna Dark Souls II

„Zostałem wynajęty do trailera. Na razie.”

Za muzykę do zwiastuna Drak Souls II zaprezentowanego na gali Video Games Awards odpowiada Polak - Mikołaj Stroiński. Dziennikarze serwisu Gamezilla przeprowadzili z kompozytorem wywiad, w którym opowiada o kulisach pracy.

Mikołaj Stroiński

Stroiński mieszka w Los Angeles. Przygotowywał już muzykę do wielu zagranicznych, jak i polskich filmów oraz seriali, między innymi do Paradoksu z Bogusławem Lindą czy Bez tajemnic dla HBO. Był dwukrotnie nominowany do nagrody kompozytora roku na międzynarodowym festiwalu filmu i muzyki Transatlantyk. To pierwszy raz, gdy skomponował utwór do zwiastuna gry.

- Kompozycja muzyki do trailera jest bardzo trudna. Z jednej strony utwór musi brzmieć „gigantycznie”, z drugiej akcentować wiele szczegółów, które nieraz występują co parę klatek. To trochę jakby budować wielki gmach używając mikroskopu - mówi Stroiński. - Ważne, żeby osiągnąć u widza efekt opadniętej szczęki pod koniec, gdy widzi nazwę produktu. Nad tym właśnie efektem pracuje się najwięcej - dodaje.

W jaki sposób kompozytor dostał to zlecenie? - Zgłosiło się do mnie studio Blur, które było odpowiedzialne za wykonanie zwiastuna. Byli pod wrażeniem moich poprzednich prac - wyjaśnia. Autor nie poznał jednak nikogo z From Software, zespołu tworzącego grę. - Moim bezpośrednim przełożonym było tylko studio Blur - mówi Stroiński.

W Dark Souls II czeka nas wiele bitew z silnymi potworami i zapewne też wiele śmierci. Gry z serii słyną z piekielnie wymagającego poziomu trudności.

Sam jest zapalonym graczem. - Uwielbiam gry - zaczynałem od ZX Spectrum w latach 80., potem przyszła kolej na Commodore 128 i w końcu PC. Gry towarzyszą mi więc od najmłodszych lat - wyjawia. Co prawda nie miał jeszcze okazji zagrać w Dark Souls, ale jak obiecuje - nadrobi.

Aby skomponować muzykę, Stroiński dostał szereg materiałów. - Otrzymałem animację w bardzo wczesnym stadium, z niewieloma szczegółami faktury i treści filmu. Oprócz tego wytyczne dotyczące muzyki - pierwsza część miała być mroczna i lekko straszna, a druga z silniejszą energią, trochę na bazie rocka alternatywnego. Oprócz początkowej animacji otrzymałem dużo screenshotow z gry, by mnie dodatkowo zainspirować - opisuje szczegółowo.

Czy Stroiński będzie również pracował nad muzyką w grze? - Zostałem wynajęty do trailera. Na razie. Zobaczymy, czy przyniesie to dodatkowe owoce - odpowiada niepewnie. Jednak na pytanie, czy zamierza podjąć się jeszcze kiedyś tworzenia utworów do zwiastunów ma już jasną odpowiedź. - Jasne, że tak - kończy.

„Zostałem wynajęty do trailera. Na razie. Zobaczymy, czy przyniesie to dodatkowe owoce.”
- Mikołaj Stroiński

Komentarze