Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misja 45: A Quiet Exit - Ratunek dla dziewczyny oraz jej tajemnica

Opis przejścia The Phantom Pain: ratujemy Quiet przed radziecką dywizją pancerną.

Uwaga! Aby uzyskać dostęp do tej misji, musisz spełnić kilka warunków:

 • Zaliczyłeś zadanie Side Ops 150: Secure Quiet;
 • Przeszedłeś misję fabularną 43: Shining Lights, Even in Death;
 • W czasie misji fabularnej 11: Cloaked in Silence nie zabiłeś Quiet;
 • Odwiedziłeś dziewczynę w zadaniu Side Ops 111: Visit Quiet;
 • Przesłuchałeś wszystkie taśmy z przesłuchaniami Emmericha. Nagrania Questioning Huey 1-6 znajdziesz w swoim iDroidzie, w zakładce z kasetami. Aby je odblokować, musisz zaliczyć misje fabularne 12: Hellbound, 13: Pitch Dark oraz 43: Shining Lights, Even in Death, jak również misje Side Ops 143-149. Aby ujawnić ostatnią z taśm, musisz przesłuchać piątą z nich, posiadając psa D-Dog jako aktualnego towarzysza;
 • Poziom więzi między Big Bossem oraz Quiet musi wynosić 100% (zwiększysz go biorąc dziewczynę na kolejne misje oraz wynajdując dla niej ulepszenia);
 • W aktualnym herbie Diamond Dogs NIE MOŻE ZNAJDOWAĆ SIĘ symbol motyla. Charakter logotypu możesz zmienić w zakładce Customize w urządzeniu iDroid (domyślnym wzorem są litery DD).

Zadanie rozpoczyna się natychmiast po zaliczeniu misji pobocznej 150: Secure Quiet - nie będziesz miał czasu ani okazji aby zmienić ekwipunek, dlatego rozsądnie zrobisz, zawczasu dobrze się przygotowując. Jedynym celem misji jest wyeliminowanie wszystkich wozów przeciwnika oraz chronienie Quiet przed wrogim ostrzałem.

Czeka cię starcie z radziecką dywizją pancerną, przed którą na pewno nie uda ci się ukryć - dlatego wyposaż się w ciężki sprzęt, zbroję zwiększającą odporność Big Bossa oraz bandanę regenerującą jego zdrowie. Na miejscu otrzymasz kilka różnych wyrzutni rakiet, więc o broń nie musisz się raczej martwić. Jeśli chcesz zrealizować cele opcjonalne, weź ze sobą urządzenie Fulton z ulepszeniem Wormhole oraz miny EMP.

Domyślnym towarzyszem w tej misji jest Quiet, która zastąpi Twojego obecnego przyjaciela krótko po rozpoczęciu zadania.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Cele misji:

 • Skontaktuj się z Quiet;
 • Wyeliminuj radziecką dywizję pancerną;

Opcjonalne cele misji:

 • Zdobądź kasetę Quiet;
 • Porwij 7 czołgów oraz 7 wozów opancerzonych;
 • Wykonaj misję w taki sposób, aby Quiet nie otrzymała żadnych obrażeń.

Skontaktuj się z Quiet

Po rozpoczęciu zadania biegnij na południe, zmierzając w kierunku pałacu Lamar Khaate [Mapa: 1]. Kiedy zbliżysz się do tej lokacji, wyświetlona zostanie cutscenka - natychmiast po jej zakończeniu na pole bitwy wjadą wozy opancerzone oraz czołgi wroga. Czeka cię bardzo trudna i długa walka.

Wyeliminuj radziecką dywizję pancerną

Quiet nie jest zbyt przydatna w tej misji - ponieważ potrafi korzystać wyłącznie z karabinu snajperskiego, nie jest w stanie zaszkodzić wrogim pojazdom. Całkiem nieźle radzi sobie natomiast z piechotą - dziewczynie trzeba o tym nieustannie przypominać, ponieważ domyślnie traktuje maszyny jako priorytetowe cele (sic!). Poza tym Quiet co jakiś czas będzie automatycznie zamawiać zrzuty ze sprzętem w okolicy lokacji, w której akurat znajduje się Big Boss - warto z tego skorzystać i co jakiś czas uzupełniać zapasy.

Wroga armia będzie nacierać ze wschodu oraz północnego wschodu - jeśli chcesz, możesz zastawić nieco min na drogach, ale pojazdy najprawdopodobniej je wyminą. O ile nie zależy ci na zrealizowaniu celów dodatkowych, skup się na eliminowaniu wrogów z bezpiecznej odległości, korzystając przy tym z wyrzutni rakiet. Piechotę pozostaw kobiecie-snajper, samemu skupiając się na samych pojazdach. Staraj się przy tym odciągnąć przeciwników od pałacu - jeśli Quiet zginie, misja zakończy się porażką.

Najskuteczniejsza taktyka walki polega na bieganiu pomiędzy osłonami pod samym pałacem i strzelaniu do wrogów. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniejsze miejsce znajduje się zawsze przy samych pojazdach wroga - ich lufy są na tyle długie, że nie dosięgną cię kiedy będziesz stał tuż przy nich. Jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie życie, możesz wezwać wsparcie ogniowe w postaci helikoptera Diamond Dogs - taka pomoc potrafi być decydującym argumentem podczas bitwy.

Pojazdy przeciwnika dzielą się na cztery kategorie: transportery opancerzone przewożące piechotę (bardzo liczne), czołgi strzelające ze średniej odległości (około siedmiu), mobilną wyrzutnię rakiet (jedna) oraz helikopter (jeden). Machinom nierzadko towarzyszy lekkozbrojna piechota - musisz więc uważać, aby nie trafiła cię jakaś zabłąkana kula. Wrogowie będą nacierać falami, ale i tak nie będziesz miał zbyt dużo czasu do namysłu.

Kiedy batalia dobiegnie końca, wyświetlona zostanie cutscenka. Poczekaj do jej zakończenia, a następnie pobiegnij przez zamieć w miejsce oznaczone na podręcznej mapie. Po obejrzeniu kolejnej animacji wejdź do helikoptera lub udaj się na poszukiwania taśmy Quiet - w obu przypadkach misja zostanie ostatecznie zaliczona.

Opcjonalnie: Zdobądź kasetę Quiet

Po pokonaniu wszystkich radzieckich pojazdów pobiegnij z Quiet do miejsca ewakuacji, a następnie poczekaj na zakończenie animacji i zakończ misję. Dopiero po podsumowaniu będziesz mógł rozejrzeć się po pustyni - z pewnością zauważysz ślady stóp na piasku. Pójdź ich tropem, aż dotrzesz do drzewa - gdy przy nim staniesz, wyświetlona zostanie kolejna animacja.

Opcjonalnie: Porwij 7 czołgów oraz 7 wozów opancerzonych

To cel stworzony dla istnych masochistów - o ile porwanie wymaganej ilości wozów opancerzonych nie powinno być szczególnie trudne (jest ich bardzo wiele), o tyle liczba czołgów jest bardzo ograniczona. W czasie misji musisz więc biegać od osłony do osłony i podbiegać do maszyn wroga, porywając je, kiedy tylko się zatrzymają. Najlepiej użyć do tego urządzenia Fulton z ulepszeniem Wormhole - zwykły balon Cargo 2 może zostać przebity przez okoliczną piechotę i inne pojazdy.

Jeśli wynalazłeś miny EMP, możesz rozstawić je w okolicach dróg, w ten sposób tymczasowo zatrzymując pojazdy wroga. Poza tym miej na uwadze fakt, że z transporterów opancerzonych zwykle wychodzą żołnierze - dlatego porywanie maszyn tego typu musi przebiegać bardzo szybko. Poza tym warto pamiętać, że stojąc tuż obok pojazdu Big Boss jest w zasadzie najbezpieczniejszy - działa i karabiny nie będą w stanie go namierzyć, a tym bardziej zastrzelić.

Opcjonalnie: Wykonaj misję w taki sposób, aby Quiet nie otrzymała żadnych obrażeń

Najprostszym sposobem wykonania tego celu jest przyzwanie helikoptera oraz utrzymywanie pojazdów wroga na średnim i dalekim dystansie (tak, aby nie zbliżyli się zanadto do pałacu w którym ukrywa się dziewczyna). Najniebezpieczniejsze dla zdrowia kobiety są czołgi, mobilna wyrzutnia rakiet oraz helikopter wroga pojawiający się w finałowej scenie - stanowią więc cele priorytetowe.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misja 46: Truth - The Man Who Sold the World - Prawdziwe zakończenie gry

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Komentarze