Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mass Effect 2 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia gry, wszystkie misje oraz sekrety.

Witamy w poradniku do gry Mass Effect 2 - kontynuacji fascynującej opowieści SF o komandorze Shepardzie, który tym razem musi ponownie wziąć udział w epickiej przygodzie, zwiedzić różnorodne światy i pomóc przyjaciołom.

Niniejsze opracowanie przedstawia i prowadzi przez wszystkie misje wątku głównego i zadania poboczne. Znajdziesz tu również informacje o importowaniu postaci, sterowaniu, prowadzeniu dialogów, walkach i eksploracji kosmosu.

Mass Effect 2 w większym stopniu niż pierwsza część skupia się na opowieści i bohaterach, a jednocześnie zabiera nas do fantastycznych miejsc, które skrywają wiele tajemnic. Gra wchodzi w skład nadchodzącego wznowienia Mass Effect: Edycja Legendarna (Legendary Edition).


Porady ogólne

W tej sekcji znajdziesz kluczowe informacje i porady związane z rozgrywką.

 • Mass Effect 2 - gdzie iść na początku: którą misję wykonać

 • Misje główne

  Ten rozdział został poświęcony zadaniom z wątku głównego.


  Misje lojalnościowe i zadania poboczne

  Czas na przedstawienie opisu przejścia dla wszystkich zadań dodatkowych, podzielonych na odpowiednie podsekcje.

  Misje lojalnościowe

  Zadania poboczne

  Zadania N7


  Pozostałe poradniki do trylogii Mass Effect


  Prowadzenie rozmów

  Rozmowy to jedna z najważniejszych części serii Mass Effect. W ich trakcie ważyć będą się losy całej galaktyki lub życia twoich towarzyszy, wybieraj więc uważnie.

  Opcje dialogowe wybierane są z koła dialogowego. Opcje po lewej stronie koła służą do drążenia tematu i zdobywania dodatkowych informacji, podczas gdy strona prawa zazwyczaj przyśpiesza rozmowę. Opcje znajdujące się w górnym prawym rogu zazwyczaj prowadzą do wyboru idealisty, na środku po prawej do odpowiedzi neutralnych, a w dolnym prawym rogu do odpowiedzi renegata. Punkty tych dwóch typów reprezentują moralność Sheparda - określają czy jest bardziej przepisowy i bohaterski, czy zdolny do wszystkiego, by wykonać misję. Posiadanie odpowiednio wysokiej liczby punktów jednej ze stron daje dostęp do dwóch rodzajów korzyści.

  W rozmowach pojawiać się mogą kwestie, które odznaczają się niebieskim (górny róg lewej strony koła) lub czerwonym (dolny róg lewej strony koła) kolorem. Prowadzą one do działań zgodnych z ideologią odpowiednio idealisty lub renegata. Często są one najlepszym rozwiązaniem problemów.

  Drugim modyfikatorem są specjalne akcje, których można się podejmować w kluczowych momentach. Gdy na ekranie pojawi się niebieski - idealistyczny - lub czerwony - renegacki - symbol, kliknij lewym (idealista) lub prawym (renegat) przyciskiem myszy (konsole: L2/R2 lub LT/RT), by zadziałać w sposób zgodny z tą ideologią. Często prowadzi to do ułatwiania starć lub rozwiązywania konfliktów.

  Z niektórymi postaciami możesz nawiązać romantyczną znajomość. Wybieraj odpowiednie opcje dialogowe i rozmawiaj z postaciami nie tylko, gdy mają dla ciebie misje, ale i co kilka misji, by poznać je lepiej i mieć okazję się do nich zbliżyć.


  Eksploracja kosmosu

  Po ukończeniu wstępnego etapu gry uzyskasz możliwość eksploracji kosmosu. Gdy znajdujesz się na Normandii, podejdź do mapy galaktyki, by rozpocząć podróżowanie.

  Użyj myszy przytrzymując lewy przycisk (konsole: lewy analog), by przesuwać statek. Kliknij na przycisk wejścia na orbitę (konsole: X/A).

  Świat Mass Effect skonstruowany jest wokół tytułowych przekaźników masy. Te obiekty starożytnej technologii pozwalają przenosić się między odległymi systemami w ułamki sekund. Podlatuj do nich i używaj ich, by zmieniać systemy. W obrębie każdego systemu jednak znajdują się układy, dostanie do których wymaga zakupu paliwa. Paliwo zakupisz za kredyty w stacji paliw. By dostać się do innego układu wyleć za granicę jednego i podleć do drugiego. W stacji paliw możesz również kupić sondy, które służą do badania powierzchni niektórych planet. Podleć do planety w układzie i wejdź na jej orbitę, by przeczytać kilka faktów na jej temat i sprawdzić, czy możesz ją przeskanować. Na planetach, które to umożliwiają przytrzymaj prawy przycisk myszy (konsole: L2/LT), by wywołać skaner. Użyj myszy (konsole: prawy analog), by sterować kursorem. Na ekranie pojawi się wskaźnik minerałów, które znajdują się w tym obszarze. Skanuj powierzchnię planety aż znajdziesz ośrodek dużej ilości minerałów. Następnie wciśnij lewy przycisk myszy (konsole: R2/RT), by wystrzelić sondę i zdobyć minerały.

  Okazjonalnie trafisz też na planetę, na której znajdziesz anomalię - otrzymasz o tym komunikat głosowy. Na tych planetach odnajdziesz często misje dodatkowe. Uruchom skaner, a następnie podążaj za wyświetlającym się na kursorze wskaźnikiem do pulsującego punktu. Wystrzel tam sondę, by odkryć co się tam kryje.


  Import zapisanego stanu gry

  Mass Effect 2 umożliwia importowanie zapisanego stanu gry z pierwszej części. Wpływa to na pewne elementy gry oraz gwarantuje drobne bonusy na początku. Jeżeli jednak zapis nie zostanie załadowany, wersje na PC oraz Xboxa 360 posiadają zestaw domyślnych wyborów:

  • Kolonia na Feros nie została uratowana.
  • Shiala została zabita.
  • Królowa raknii został zabita.
  • Wrex został zabity przez Sheparda.
  • Shepard nie miał żadnego romansu.
  • Rada została zabita, a okręt Destiny Ascension zniszczony.

  Nie jesteś zalogowany!

  Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

  W tym artykule

  Mass Effect 2

  PS3, Xbox 360, PC

  Powiązane tematy
  O autorze
  Awatar Jakub Bugielski

  Jakub Bugielski

  Guide Writer

  Komentarze