Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mass Effect 2 - gdzie iść na początku: którą misje wykonać

Kolejność wykonywania misji, na co zwrócić uwagę.

Po ukończeniu prologu w Mass Effect 2 zostaniesz niejako rzucony na głęboką wodę. Otrzymasz dostęp do mapy galaktyki, a w twoim dzienniku pojawi się mnóstwo zadań. Od których warto zacząć, a które lepiej zostawić sobie na później? Wyjaśniamy to na niniejszej stronie.


Na tej stronie:


Ograniczenia fabularne

W pierwszej kolejności warto wiedzieć jak działa linia fabularna w grze. W większości przypadków masz wolną rękę jeśli chodzi o wykonywanie zadań - których w dzienniku (1) nie brakuje już od samego początku - ale jest tutaj pewien haczyk. Co kilka misji głównych nastąpi w grze konkretne wydarzenie, które wymusi na tobie przystąpienie do danego zadania.

Dzieje się tak w przypadku dwóch misji - Horyzont i Statek Zbieraczy. Pierwsza uruchomi się gdy rekrutujesz przynajmniej 3 członków drużyny (nie bierze jednak pod uwagę zadania Akta: Weteran), druga z kolei po zdobyciu przynajmniej 6 towarzyszy i wykonaniu kilku misji pobocznych i/lub lojalnościowych. Gdy to nastąpi nie będziesz mógł ich pominąć - do czasu ich ukończenia nie możesz podjąć się innego zlecenia.

Już pierwsze wejście na mapę galaktyki może przytłoczyć…

Oznacza to jednak że możesz ten system także nadużyć. Rekrutacja odpowiednio tylko dwóch lub pięciu członków załogi pozwoli ci praktycznie bez oporów zwiedzać galaktykę zanim któreś z tych zadań zostanie uruchomione.


Gdzie iść na początku, które misje wykonać

Jak wspomnieliśmy we wstępie, gra daje ci wolną rękę jeśli chodzi o przystępowanie do zadań - możesz je więc kompletnie zignorować i poświęcić się skanowaniu planet w poszukiwaniu surowców. Zamiast tego lepiej jednak w miarę wcześnie wykonać przynajmniej część misji by zdobyć przydatne bonusy i szybko odblokować nowych członków załogi. Rekomendowana przez nas kolejność wygląda następująco:

  • Wykonaj zadanie Akta: Profesor - jego ukończenie nie tylko pozwoli ci odblokować nowego towarzysza, Mordina, lecz da ci także dostęp do laboratorium badawczego gdzie możesz rozwijać technologie i kupować ulepszenia . Znacząco ułatwi to dalszą rozgrywkę.
  • Ulepsz skaner minerałów. Pozwoli ci zebrać olbrzymie ilości surowców. Jeśli porozmawiasz z Mirandą o ulepszeniach, odblokujesz mocniejszą wersję do wykupienia która poprawi działanie systemu i pozwoli jednorazowo zbierać więcej surowców.
  • Skanuj planety na które natrafisz. Z ulepszeniem skanera wystarczy kilka sond by zebrać większość surowców z powierzchni. Jeśli zależy ci na czasie to skup się wyłącznie na planetach bogatych i bardzo bogatych pod względem surowców.
  • Odwiedź Cytadelę. Zaraz po lądowaniu wykonasz misję Akta: Mistrzyni złodziejstwa, dzięki której odblokujesz Kasumi, postać z jednymi z ciekawszych zdolności w grze. Co więcej możesz tu kupić wiele przydatnych przedmiotów - a dzięki opcjom prawości i/lub egoizmu łatwo otrzymasz spore zniżki. Nie brak tutaj także misji pobocznych.
  • Ukończ misję lojalnościową Kasumi. W trakcie Kasumi: wykradzione wspomnieniazdobędziesz Kassa Fabrications Szarańcza, najlepszy pistolet maszynowy w grze. Sama misja pozwoli ci także zdobyć sporo kredytów.
  • Odwiedź stację Omega. Prócz wspomnianej misji związanej z Mordinem znajdziesz tutaj wiele zadań pobocznych. Dodatkowo, zaraz po wkroczeniu na nią będziesz mógł ukończyć Akta: Weteran - dzięki temu dołączy do ciebie Zaeed, który świetnie sprawdzi się w drużynie, szczególnie jeśli dla Sheparda wybrałeś inną klasę postaci niż Żołnierz.
  • Wykonuj misje poboczne. Znajdziesz je na pokładzie Normandii, na stacjach Omega i Cytadela oraz na planetach Illium i Tuchanka. Wykonanie większości z nich zajmie ci kilka minut, a pozwoli zdobyć sporo punktów doświadczenia.

Ukończenie rzeczy z powyższej listy pozwoli ci odblokować większość mechanik i znacząco ułatwi dalszą rozgrywkę. Potem skup się po prostu na odblokowywaniu nowych towarzyszy. Pamiętaj też by odpowiednio przygotować się przed przystąpieniem do misji samobójczej. Zadbaj o lojalność załogantów i odpowiednie ulepszenia - w przeciwnym wypadku może zginąć sporo członków drużyny.

Poprzednio: Mass Effect 2 - rozwój technologii: badania i ulepszenia

Spis treści: Mass Effect 2 - Poradnik, Solucja

Następnie: Mass Effect 2 - wszystkie romanse

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Mass Effect 2

PS3, Xbox 360, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze