Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gears 5 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, znajdźki, mapy, misje poboczne i multiplayer.

Witamy w solucji i poradniku do Gears 5. Znajdziecie tu wszystkie najważniejsze informacje na temat rozgrywki - od opisu mechanik i najlepszych sposobów na grę multiplayer, po opis przejścia misji głównych i pobocznych w kampanii.

Gears 5 to strzelanka TPP, która kładzie duży nacisk na korzystanie z osłon terenowych. Na początku oferuje kilka klasycznych misji w stylu znanym z poprzednich części, ale później przedstawia nam zupełnie inną dla serii, nieco bardziej otwartą strukturę. Tym bardziej przyda wam się nasz poradnik.


Poradnik i wskazówki do Gears 5

Tutaj umieszczamy wskazówki i porady, które wyjaśnią i pomogą zrozumieć podstawy mechanik rozgrywki, a także znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania. Żeby przejść do strony o wybranym zagadnieniu o Gears 5, kliknij odpowiedni odnośnik z poniższego spisu.

Podstawy i mechanika

  • Interfejs i oznaczenia na ekranie (na dole strony)
  • Obrażenia, zdrowie, reanimacja (na dole strony)
  • Aktywne przeładowanie (na dole strony)

Multiplayer i kooperacja

Tryb sieciowy odgrywa w każdej odsłonie Gears of War wielką rolę. Również w Gears 5 jest rozbudowany i bogaty w różnorodne tryby rozgrywki. Tutaj tłumaczymy zasady każdego z nich i przedstawiamy stosowne porady.


Opis przejścia

Poniżej zamieszczamy pełną solucję z opisem przejścia kampanii w Gears 5. To największy i najbardziej ambitny tryb fabularny w całej serii. Poza misjami głównymi opisujemy też oczywiście wszystkie zadania poboczne.

Misje główne

Misje poboczne


Sekrety i znajdźki

Tutaj znajdziesz spis wszystkich znajdziek dostępnych w Gears 5. Poukrywane przez twórców przedmioty rzucają nieco więcej światła na wydarzenia i postacie, wzbogacając fabułę. Zestawienie sekretów uzupełniliśmy o szczegółowe opisy i zdjęcia.


Porady ogólne do Gears 5

- Korzystaj z osłon. W przeciwieństwie do wielu innych strzelanek i gier akcji, pozostawanie w pozycji stojącej podczas wymiany ognia z wrogiem to niemal gwarancja śmierci.

- Eksploruj. Od drugiego rozdziału świat staje się większy. Warto uważnie zwiedzać lokacje, bo możesz dzięki temu odkryć misje poboczne. Dokładnie eksploruj też wszelkie pomieszczenia, by znajdować komponenty do drona.

- Oszczędzaj amunicję. Gears 5 to nie gra survivalowa, ale zdarzy się, że amunicja może się skończyć. Dlatego, kiedy jesteś w stanie, pokonuj wrogów piłą Lancera lub ciosami nożem, zamiast marnować na nich cały magazynek.

- Korzystaj z przewrotu. Wciskając szybko Spację na PC czy A na kontrolerze, wykonujesz uskok w wybranym kierunku. To czasem niezbędne, by uniknąć ostrzału. Pomaga też szybciej dostać się za osłonę.

- Używaj strzelby. W trybie multiplayer zawsze miej na wyposażeniu strzelbę, oprócz jakiejkolwiek innej broni. To najskuteczniejszy sposób na pozbywanie się wrogów z bliska.

- Szybka gra i Rankingowa. Pamiętaj, że te dwie kategorie trybów sieciowych oferują inne doświadczenia. Mecze w Szybkiej grze są bardziej zręcznościowe, pozwalają ulepszać postać podczas rozgrywki i zadajemy w nich więcej obrażeń. Klasyczny gameplay z Gears of War znajdziesz w grach Rankingowych.

- Zaproś znajomego. W każdym trybie w Gears 5 można grać w co-opie. W kampanii i Ucieczce wspólnie zagrają maksymalnie 3 osoby, w Hordzie już 5.


Interfejs i oznaczenia na ekranie

Elementy wyświetlane na ekranie w Gears 5 są proste i zrozumiałe, a przez większość czasu interfejs jest minimalistyczny. W niektórych momentach widzimy jednak nieco więcej ikon. Oto, co oznaczają.

  • 1. Umiejętności Jacka. Tutaj widzimy ikony aktualnie dostępnych zdolności naszego drona.
  • 2. Opis celu misji.
  • 3. Celownik.
  • 4. Wskaźnik celu misji.
  • 5. Wyposażona broń i wskaźnik amunicji.
  • 6. Czerwony kolor otaczający ekran oznacza, że bohater jest ciężko ranny.

Obrażenia, zdrowie, reanimacja

Postacie w Gears 5 są całkiem wytrzymałe, co odczuwamy szczególnie w multiplayerze, gdzie w klasycznym trybie nie wystarczy tylko kilka strzałów w głowę z karabinu, by wróg padł na ziemię. Mimo to, kluczowa jest ostrożność.

Nie mamy żadnego paska życia czy wskaźnika punktów zdrowia. Gdy otrzymujemy obrażenia, ekran przy brzegach staje się coraz bardziej czerwony. Jeśli nie zdążymy się ukryć lub zabić agresora, zostajemy powaleni.

W takim przypadku możemy tylko liczyć na reanimację, którą może wykonać dowolny towarzysz. Będąc na ziemi możemy jednak nieco się poruszać, co warto wykorzystać do podczołgania się za osłonę, by przeciwnicy nie mogli nas dobić.

W grze nie ma żadnego systemu leczenia ani zbierania apteczek. W odzyskiwaniu zdrowia może nam tylko pomagać nasz dron w kampanii fabularnej.


Aktywne przeładowanie

Active Reload w Gears 5 to element charakterystyczny dla całej serii. Dzięki niemu nawet zwykłe przeładowanie broni to małe wyzwanie, które może pomóc zwiększyć zadawane obrażenia.

Wciskając przycisk przeładowania możemy po prostu, standardowo, zaczekać, aż bohater zmieni magazynek. Możemy też jednak wcisnąć ten sam przycisk po raz drugi, gdy mały wskaźnik na pasku przeładowania przesunie się na szarą strefę paska - wtedy broń przeładuje się szybciej.

Jeśli natomiast uda nam się wcisnąć ponownie przycisk, kiedy wskaźnik znajdzie się idealnie na małym, białym wycinku paska przeładowania, dokonamy perfekcyjnego aktywnego przeładowania - to zwiększy o kilka procent obrażenia naszej broni na parę sekund.

Przy takim przeładowywaniu broni trzeba jednak uważać. Jeśli bowiem wciśniemy drugi raz przycisk przeładowania, gdy wskaźnik będzie zupełnie poza szarą strefą paska, wtedy nasza broń na chwilę się zatnie - i stracimy cenne sekundy. Taki błąd można przypłacić życiem.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Gears of War 5

Xbox One

Related topics
O autorze
Komentarze