Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 18 - trening: drybling i panowanie nad piłką

Prowadzenie piłki bez jej utraty.

Zanim dotrzemy do bramki i spróbujemy strzelić gola, czeka nas mozolne przedzieranie się przez wszystkie sektory boiska. Nie samymi jednak podaniami da się wypracować każdą akcję. W poprzednich grach treningowych poznałeś podania różnego typu. Co jednak jeśli przeciwnik ustawiony jest na tyle dobrze, że ciężko oddać piłkę do kolegi z drużyny?

Właśnie wtedy przychodzi nam drybling, czyli na tyle skuteczne prowadzenie piłki przy nodze, aby móc w ten sposób minąć przeciwnika i udać się dalej. Drybling to nie tylko sztuczki techniczne, choć oczywiście mogą być elementem tej sztuki.

Więcej form doskonalenia znajdziesz na stronie o treningu i najlepszych poradach.

W poniższych ćwiczeniach będziesz testowany na różnego typu torach przeszkód, połączonych z obecnością obrońców drużyny przeciwnej. Zadania te mają na celu nauczenie cię skutecznego prowadzenia piłki bez straty, a także zastawiania jej ciałem, gdy rywal spróbuje nam ją zabrać.


Drybling - brąz

Twoim zadaniem jest przebiegnięcie toru przeszkód różnego typu zgodnie ze wskazaniami białych strzałek. Przy zetknięciu z przeszkodami zostaną naliczone karne punkty.

Zadanie musisz zakończyć strzałem, oczywiście najlepiej celnym.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (drybling), B/○ (strzał)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: przyspieszenie, szybkość biegu, równowaga


Drybling - srebro

Jest to kolejny zestaw mniejszych, ale trudniejszych torów przeszkód, gdzie przetestowane będą przede wszystkim dokładne prowadzenie piłki oraz celne strzały.

Te ćwiczenie również powinno zakończyć się strzałem na bramkę.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (drybling), RT/R2 (sprint), B/○ (strzał)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: zwinność, równowaga, panowanie nad piłką


Drybling - złoto

Jest to naprawdę trudne ćwiczenie, które rozpoczniesz w dość dużym sektorze. Twoim zadaniem jest dobieganie z piłką do wyznaczonych przez strzałki pachołków. Utrudnieniem będą pojawiający się w sektorze obrońcy. Najpierw będzie to jeden przeciwnik, a później, wraz z postępami, w wydzielonym miejscu pojawi się ich aż trzech.

Nie używaj cały czas sprintu - sprawia on mniejsze trzymanie piłki przy nodze.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (drybling), RT/R2 (sprint)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: panowanie nad piłką, przyspieszenie, zwinność


Drybling - wyzwanie

Wyzwanie dryblingu będzie polegać na mijaniu kolejnych sektorów, pilnowanych przez zdeterminowanych obrońców. Nie ma tutaj znaczenia miejsce przekroczenia wskazanej linii, ale na pewno nie będzie łatwo. Obrońców będzie coraz więcej i nacierać mogą z kilku stron. Po przekroczeniu końcowej linii musisz oczywiście oddać strzał.

W tym ćwiczeniu możesz wykorzystać ruchy prawym analogiem, aby wykonywać sztuczki techniczne - mogą pomóc w minięciu przeciwnika.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (drybling), RT/R2 (sprint), P. analog (sztuczka techniczna), B/○ (strzał)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: drybling, panowanie nad piłką


Zaawansowany drybling - brąz

Ćwiczenie przypomina nieco jego odpowiednik mniej zaawansowany. Tutaj również musimy przebiegać z piłką między słupkami i pachołkami, ale jest ich więcej i są nieco trudniej ustawione.

Sprintu używaj oszczędnie, aby piłka nie odskakiwała ci zbytnio od nogi.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (drybling)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: panowanie nad piłką, zwinność


Zaawansowany drybling - srebro

Kolejny plac pełny pachołków, pomiędzy którymi musisz poprowadzić piłkę. Gęsto ustawione sektory sprawią, że będziesz musiał cały czas trzymać piłkę przy nodze. Raczej zapomnij o wykorzystaniu sprintu.

Trzymaj piłkę przy nodze, aby w wyznaczonym czasie przebiec przez jak największą ilość linii.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (drybling), RT/R2 (sprint)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: panowanie nad piłką, zwinność, równowaga


Zaawansowany drybling - złoto

Bardzo trudny tor przeszkód, w środku którego znajduje się dodatkowo obrońca rywala. Musisz go minąć, a dodatkowo punktowane są rejony z białymi strzałkami. Po przebiegnięciu przez nie z piłką, a następnie dotarcie na drugą stronę, musisz użyć podania górą, aby umieścić futbolówkę w wielkim pojemniku.

Wygląda dość łatwo, ale wymaga żelaznych nerwów i skupienia.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (drybling), X/□ (podanie górą), P. analog (sztuczka techniczna)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: dryblingZaawansowany drybling - wyzwanie

Wyzwanie polega na pokonaniu szeregu przeszkód w różnych miejscach boiska. Na początku musisz przebiegać pomiędzy tyczkami przez wyznaczone strzałkami miejsca. Potem rusz do okręgu na środku boiska. Tam również przebiegaj pomiędzy pachołkami, które po szynach będą zbliżać się coraz bardziej w kierunku środka, zawężając tym samym odległości pomiędzy sobą. Jest to zasadnicze utrudnienie.

Później wbiegnij do sektora na lewo i w dół. Wykonaj obroty wokół wskazanych pachołków, uważając przy tym, aby obecni tam obrońcy nie zabrali ci piłki. Później wybiegnij wskazanym sektorem i biegnij przez wąski tor, ścigając się przy tym z przeszkodą. Na końcu toru wymijaj automatyczne murki w "labiryncie".

Po bardzo trudnym torze przeszkód czas na uderzenie na bramkę.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (drybling), RT/R2 (sprint)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: panowanie nad piłką, szybkość biegu, drybling

Komentarze