Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - Misja poboczna SM02: Kult osobowości

Zadanie dodatkowe, w którym docieramy do sekty ukrywającej się w kanałach i rozwiązujemy jej zagadkę.

Zadanie możesz aktywować po zejściu do podziemi na przykład w zaułku na południe od domu Adama, w tym samym miejscu, co w zadaniu dodatkowym o nazwie Neonowe noce. Po zejściu na dół porozmawiaj z dwoma kobietami, które wspomną coś o sekcie.

W dzienniku w zakładce Użyteczne miejsca pojawi się informacja o plotkach o kulcie. Skręć w lewo i idź przed siebie. Za przeszkodą znajdziesz fragment tunelu z gazem - jeśli posiadasz ulepszenie Zaimplantowana oddycharka, to możesz tędy przejść, zakręcając po drodze kurek. W innym przypadku skorzystaj z okrągłego przejścia z prawej.

Viznik, osoba związana z miejscem kultu, z którą porozmawiaj

Kontynuuj cały czas przed siebie, aż dotrzesz do mężczyzny o imieniu Viznik (obrazek powyżej) stojącego na podwyższeniu z lewej. Zacznij z nim rozmowę i wypytaj o kult oraz o to, co znajduje się za drzwiami.

Przestraszony mężczyzna zdradzi ci nieco sekretów oraz podaruje kartę magnetyczną. Weź ją, a po zakończeniu rozmowy użyj na czytniku z prawej strony. W ten sposób aktywujesz przejście z lewej, z którego skorzystaj. Dotrzesz na korytarz - zacznij iść przed siebie i przejdź przez drzwi na jego końcu, a znajdziesz się w miejscu kultu.

Richard, z którym rozpoczniesz rozmowę po dotarciu do sekty

Po animacji rozpocznie się rozmowa z bóstwem kultu, czyli Richardem (obrazek powyżej), który zacznie do ciebie przemawiać z ogromnego ekranu. Rozpocznij z nim rozmowę wybierając dowolne opcje dialogowe, które w tej chwili nie mają większego znaczenia na dalszy przebieg misji.

Po zakończeniu rozmowy będziesz mógł postąpić na dwa sposoby - dotrzeć do kryjówki Richarda lub odkryć jego tajemnicę przy pomocy Liborio.


Dotarcie do kryjówki Richarda

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne odkrycie prawdy, to po nie opuszczaj kryjówki kultu i pamiętaj, że na jej terenie nie możesz posługiwać się bronią ani ulepszeniami. Jesteś więc zdany tylko na naturalne zdolności Adama.

Drabina (#1), po której dostaniesz się na górę. Tam uważaj na wieżyczkę (#2)

Jeśli posiadasz 5 poziom zdolności hakerskich lub omniklucz, to po zakończeniu rozmowy z Richardem spójrz w prawo. Zobaczysz drabinę (#1 na obrazku powyżej) prowadzącą na górę. Skorzystaj z niej, uważając, aby nie wejść w pole widzenia wieżyczki zawieszonej pod sufitem (#2 na obrazku powyżej). Uważaj, ponieważ od tej pory znajdziesz się na terenie strzeżonym i możesz zostać ostrzelany przez systemy obronne.

Na prawo od wejścia po drabinie znajduje się korytarz. Możesz wyczekać na dogodny moment i kiedy wieżyczka będzie zwrócona w lewo udać się do niego. Na końcu znajdziesz drzwi z 5 poziomem zabezpieczeń (jeśli nie posiadasz takich zdolności hakerskich, to możesz je otworzyć również z wykorzystaniem omniklucza).

Podwyższenie (#1), na które Adam może wskoczyć

Jeżeli nie jesteś w stanie otworzyć drzwi lub chcesz skorzystać z innej ścieżki, to po rozmowie z Richardem nie wchodź na górę po drabinie, tylko wskocz na podwyższenie z lewej (#1 na obrazku powyżej). Następnie wejdź pod działko z lewej i przeczekaj, aż będzie zwrócone w prawo.

Przeskocz przez skrzynię z lewej i skieruj się w stronę drzwi przed tobą - gdyby działko cię wypatrzyło, to ukryj się za skrzynią z prawej strony. Za drzwiami znajduje się pokój Richarda, a terminal posiada 2 poziom zabezpieczeń. Problem w tym, że możesz mieć kłopoty, żeby zdążyć go zhakować zanim działko cię zauważy. Możesz natomiast ustawiać się przy drzwiach, czekać aż działko rozpocznie ostrzał i zejść nieco z linii strzału. Pociski powinny trafić w drzwi - kilka takich serii i droga do pokoju Richarda stanie otworem.

Pozbądź się Richarda (#1) i wyłącz cały jego system (#2)

Bez względu na obraną drogę po ogłuszeniu lub zabiciu Richarda (#1 na obrazku powyżej) skorzystaj z wyłącznika (#2 na obrazku powyżej), dzięki któremu wyłączysz cały system. Jeśli posiadasz zdolność Kontroli wieżyczek, to przy pomocy laptopa (#3 na obrazku powyżej) możesz również wyłączyć działka na terenie kanałów.


Rozwiązanie sprawy z Liborio

Jeśli nie chcesz lub nie możesz korzystać z pierwszego wariantu, to czeka cię nieco dłuższa droga rozwiązania całej sprawy. Po zakończeniu widzenia z Richardem cofnij się nieco i wskocz na podwyższenie z lewej (to samo, które zostało zaprezentowane w wariancie pierwszym).

Plakat (#1) znajdziesz na workach za skrzyniami

Na lewo od działka jest kilka skrzyń, a za nimi na workach leży zwinięty plakat (#1 na obrazku powyżej). Podnieś go i przejrzyj, a zobaczysz informacje o występie Richarda i Liborio (drugi plakat możesz znaleźć na żółtym mechanizmie stojącym we wnęce z prawej strony na parterze). Po obejrzeniu plakatu opuść sektę oraz kanały.

Skieruj się do metra i pojedź do północno-zachodniej części miasta, gdzie udaj się do budynku na wschód od rynku. Okaże się, że to sklep (obrazek poniżej) dla iluzjonistów (poznasz go łatwo po dużym, czarnym cylindrze w szyldzie nad wystawą).

Miejsce, gdzie spotkasz Liborio

Wejdź do środka i podejdź do mężczyzny stojącego za ladą z lewej. Okaże się, że jest to poszukiwany przez ciebie Liborio. Rozpocznij z nim rozmowę. Jeśli chcesz poznać szczegóły wspólnej przeszłości obydwu iluzjonistów oraz dowiedzieć się więcej na temat stosowanej przez Richarda technologii, to wypytaj o rozmówcę.

Finalnie otrzymasz od Liborio narzędzia zakłócające, które należy umieścić przy trzech emiterach znajdujących się w lokacji z „poddanymi" Richarda. Podnieś przedmioty i wróć do miejsca kultu w kanałach.

Do znalezienia są w sumie trzy emitery (#1, #2, #3) - dwa znajdziesz na podwyższeniu z lewej, trzeci z prawej strony pomieszczenia

Twoim celem będzie odnalezienie trzech emiterów i założenia na nich przedmiotów od Liborio. Pierwszy emiter (#1 na obrazku powyżej) jest na podwyższeniu, na które wskoczysz z parteru - znajdziesz go w narożniku z lewej za workami, gdzie mogłeś znaleźć plakat. Drugie urządzenie (#2 na obrazku powyżej) również jest na podwyższeniu, ale z prawej strony przy drugiej wieżyczce.

Po zamontowaniu dwóch pierwszych zejdź na dół i udaj się na drabinę z prawej. Poczekaj, aż wieżyczka nad tobą skieruje się w prawo, po czym szybko przeskocz do narożnika z lewej. Emiter będzie właśnie za narożnikiem (#3 na obrazku powyżej).

Skorzystaj z mikrofonu (#1), aby przeprowadzić finalną rozmowę z Richardem

Kiedy skończysz, uważając na wieżyczki, wróć na dół i podejdź do mikrofonu (#1 na obrazku powyżej). Rozpoczniesz w ten sposób ostatnią rozmowę z Richardem, w trakcie której kultyści poznają prawdę na jego temat. W trakcie konwersacji możesz też przekonać rozmówcę, że jego postępowanie było niewłaściwe, co może ułatwić ulepszenie Wzmacniacz społeczny.


Powrót do spisu treści: Deus Ex: Mankind Divided, Rozłam Ludzkości - Poradnik, Solucja


Jeżeli zależy ci na przekonaniu Richarda do popełnionego błędu, to w takcie dyskusji wybierz odpowiedzi Wyraź współczucie, a następnie Mityguj. W ten sposób będziesz mógł bezpiecznie poruszać się po lokacji oraz wejść do pokoju Richarda, gdzie znajdziesz sporo programów hakerskich i oprogramowanie Breach.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze