Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nowy Deus Ex może być osadzony w południowej Azji

Najwyraźniej Embracer kupił Jensenowi bilet powrotny.

Jeszcze do niedawna zastanawialiśmy się, czy kontynuacja przygód Adama Jensena w ogóle powstanie. O ile twórcy Deus Ex jeszcze niczego oficjalnie nie zapowiedzieli, o tyle zamieszczona przez nich oferta pracy pozostawia małe pole do interpretacji.

Co prawda nie pada konkretny tytuł, ale opis gry zawarty w ofercie pracy dla młodszego pisarza jest dość jednoznaczny. W ogłoszeniu czytamy, że potrzebna jest osoba „z doświadczeniem w dziedzinie nauki i/lub technologii”, co zważywszy na dotychczasowe portfolio studia Eidos Montreal dość wyraźnie wskazuje na nowy projekt osadzony w uniwersum Deus Ex.

Ale to nie wszystko, ponieważ w ogłoszeniu pada też wymaganie „wykształcenia akademickiego w zakresie studiów południowoazjatyckich i/lub równoważnej wiedzy kulturowej”. Ten zapis z kolei sugeruje, że potrzebna jest osoba dysponująca dogłębną wiedzą na temat południowej Azji, a zatem krajów takich jak Indie, Pakistan, Nepal, Bhutan, Bangladesz, Sri Lanka i Malediwy.

Nietrudno domyślić się, że nietypowe wymagania stawiane przed poszukiwanym pisarzem/scenarzystą mają związek z miejscem akcji nadchodzącej gry. Idąc o krok dalej i patrząc na uniwersum Deus Ex, możemy nawet spróbować przewidzieć, które z wymienionych państw stanie się głównym tłem historii, a najbardziej oczywistym wyborem zdają się Indie oraz miasta Mumbaj (Bombaj) i Dehli.

Warto jednak zaznaczyć, że czasami w poczet krajów południowoazjatyckich wliczane są też państwa leżące bardziej na zachód, jak Afganistan czy Iran, a także na wschód jak Singapur czy Indonezja. Patrząc na mapę Azji i obecną sytuację gospodarczą, niewykluczone, że wybór może paść na prężnie rozwijający się i bogaty Singapur, który jest obecnie drugim po Japonii najlepiej rozwiniętym państwem regionu.

Oczywiście to tylko spekulacje, jednak od premiery ostatniej pełnoprawnej gry z serii, a zatem Deus Ex: Rozłam Ludzkości minie w sierpniu 7 lat. Choć początkowo kontynuacja stała pod znakiem zapytania, to stojące za grą studio Eidos Montreal znalazło nowy dom w objęciach Embracer Group, a firma ta jest znacznie bardziej otwarta na kontynuowanie starszych serii niż poprzedni właściciel zespołu (Square Enix).


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Read this next