Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3 - Leczenie, Fragmenty Estusa, Kości Nieumarłego [mapa]

Zdrowie oraz lokalizacja przedmiotów rozwijających leczenie.

Unikanie ciosów i blokowanie obrażeń to przydatne umiejętności, ale czasem nawet najlepszym zdarza się stracić trochę cennych punktów zdrowia. Jak je odzyskać? Z pomocą przychodzi przede wszystkim Butelka Estusa znana z poprzednich odsłon serii.

Poniżej opiszemy wszystkie aspekty rozgrywki związane z nieocenioną butelką, a także wprowadzone przez deweloperów nowości i dodatkowe funkcje. Załączamy także mapy lokacji, na których zaznaczyliśmy położenie Fragmentów Estusa.

Podstawowe sposoby leczenia

1. Najważniejsze i właściwie jedyne uniwersalne narzędzie do leczenia w Dark Souls 3 to Butelka Estusa. Bohater ma ją przy sobie od początku gry. By jej użyć, wystarczy wcisnąć kwadrat (PS4), X (Xbox One) lub R (PC), gdy jest wybrana w miejscu podręcznego przedmiotu. Przywraca część punktów życia.

2. W trakcie przygody znajdziesz Fragmenty Estusa. Kiedy przekażesz je kowalowi w Kapliczce Zjednoczenia, ulepszysz swoją butelkę i sprawisz, że będzie można użyć jej więcej razy.

3. Kowal Andre może też pomóc ci przydzielić Estusa - oznacza to, że możesz rozdzielić liczbę użyć butelki między wersję zwykłą (pomarańczową, leczącą) i przywracającą manę (niebieską). Jeżeli masz łącznie - przykładowo - 6 użyć Estusa, możesz przydzielić wszystkie do jednej butelki, albo po trzy do każdej i tak dalej.

Najlepszy przyjaciel człowieka

4. Popielną butelkę Estusa (to właśnie niebieska butelka) znajdziesz na początku przygody, zaraz po pokonaniu drugiego, prostego przeciwnika. Nie sposób jej przeoczyć. Później możesz używać jej dokładnie tak, jak pomarańczowej butelki.

5. Butelkę można też ulepszyć tak, by przywracała więcej zdrowia. By to uczynić, musisz spalić w ognisku Fragmenty Kości Nieumarłego. Przedmioty te znajdziesz w świecie gry, w sumie jest ich dziesięć.

Inne sposoby leczenia

W trakcie przygody zetkniecie się z innymi sposobami na odzyskiwanie utraconego zdrowia, choć sprawdzona butelka Estusa pozostanie najlepszym i niezastąpionym. Jednak jak poza tym można się leczyć?

Broń ze specjalną cechą

Może się zdarzyć, że natraficie na broń, która wspomoże proces regeneracji waszego zdrowia. Niektóre typy oręża mogą zachęcać do agresywnej walki, przywracając nieco punktów życia przy każdym uderzeniu wroga - trochę na wzór Bloodborne.

Przedmioty

W trakcie gry znajdziecie także mnóstwo przedmiotów, które trafią do waszego ekwipunku. Niektóre mogą mieć pewne lecznicze właściwości - najczęściej będą to pierścienie.

Po wydaniu 20 tysięcy dusz w celu zakupienia klucza od staruszki w Kapliczce Zjednoczenia, można - idąc w lewo od Kapliczki - odblokować przejście prowadzące między innymi do Pierścienia Estusa. Jak sugeruje nazwa, wzmocni on działanie waszej ulubionej butelki. Oczywiście to tylko jeden z wielu przykładów przedmiotów, które w jakiś sposób wspomagają przywracanie zdrowia.

Cuda

Możesz rozpocząć grę jako Kleryk, by od razu mieć na wyposażeniu cud przywracający nieco punktów zdrowia. W trakcie gry możesz później kupić i nauczyć się innych cudów wspomagających, w tym także leczących. Postać specjalizując się w leczeniu nigdy nie będzie jednak zbyt skuteczna w boju, ale zawsze można poświęcić trochę dusz na rozwój Wiary, która zwiększa moc działania cudów.

Mapy: Fragmenty Estusa i Fragmenty Kości Nieumarłego

Poniżej przedstawiamy lokalizację kluczowych przedmiotów w lecznictwie - fragmentów Estusa oraz fragmentów Kości Nieumarłego.

Cmentarz Popiołu: Kapliczka Zjednoczenia

W tym obszarze - a konkretnie w Kapliczce Zjednoczenia - znajdziesz jeden fragment Estusa, ale zwróć uwagę także na Pierścień Estusa. Gdy go założysz, każdorazowe wypicie butelki Estusa zwiększy moc zdrowienia o 20%.

Możesz także otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Gdzie? Dostanie się do tego fragmentu wymaga nieco zachodu, a przede wszystkim czasu, ponieważ musisz u Opiekunki Kapliczki (przebywa w Kapliczce między ogniskiem a kowalem), zakupić Klucz do wieży kosztujący bagatela 20 tysięcy dusz. Dzięki niemu możesz dostać się do wieży w pobliżu Kapliczki. Wejdź do środka i ruszaj przed siebie, aż do mostu z dachem poniżej. Zeskocz na dół i skieruj się w stronę sklepienia bramy, gdzie znajdziesz poszukiwany fragment.

Uwaga - istnieje też alternatywny sposób dotarcia na szczyt Kapliczki bez konieczności kupowania klucza. Po wyjściu z Kapliczki w pobliżu wieży spójrz w prawo. Zobaczysz przed sobą drzewo, a z prawej strony dach z pomarańczowymi dachówkami. Weź rozbieg i przeskocz z drzewa na dach, po czym zacznij iść przed siebie. W końcu trafisz do wejścia z prawej, które prowadzi na szczyt Kapliczki z poszukiwanym fragmentem Estusa.


Wysoka Ściana Lothric

W kolejnej lokacji odnajdziesz jeden fragment Estusa. Zerknij na mapę poniżej, aby zlokalizować właściwe miejsce.

Możesz także otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Gdzie? Po aktywowaniu ogniska Wieża na ścianie zejdź ze szczytu wieży niżej i skieruj się w stronę dachu budynku z kultystami, z których jeden zamienia się w potwora. Przejdź przez dach i zejdź niżej po drabinie z prawej strony (patrz wariant #1). Następnie wejdź do budynku z prawej, rozpraw się z rycerzem i ruszaj przed siebie, aż dotrzesz do pomieszczenia na parterze wypełnionego rywalami. Po pozbyciu się ich podnieś fragment Estusa znajdujący się na ołtarzyku przy ścianie.


Osada Nieumarłych

W osadzie ukryty jest jeden fragment Estusa oraz Kości Nieumarłego.

Możesz także otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Gdzie? Po przejściu przez pierwsze ognisko (Podnóże Wysokiej Ściany) rusz przed siebie i przejdź przez dom wypełniony ciałami podwieszonymi pod sufit. Po jego opuszczeniu trafisz na plac z dużą ilością przeciwników - z lewej stoją dwie grupy przy wybuchowych beczkach, a w centrum pojedynczy rywale oraz jeden kapłan. Po ich załatwieniu podejdź do palącego się w centrum drzewa, przy którym modlił się kapłan. Właśnie przy nim znajdziesz fragment Estusa.


Ofiarna droga

W trakcie wędrówki przez Ofiarną drogę znajdziesz jeden fragment Estusa, natomiast nie ma tutaj Kości Nieumarłego.

Możesz także otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Gdzie? Od drugiego ogniska w krainie (Puszcza Ukrzyżowań - sprawdź na mapie) udaj się w stronę łuku między dwoma budynkami, po czym wybierz drogę w lewo. Po drodze natkniesz się na kilku wielkich przeciwników, ale na jej końcu znajdziesz poszukiwany fragment Estusa.


Twierdza Farrona

Po dotarciu do Twierdzy Farrona odkryjesz tutaj jeden fragment Estusa oraz kolejną Kość Nieumarłego.

Możesz także otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Gdzie? Pośrodku błotnistej lokacji natkniesz się na zrujnowaną wieżę oraz płonący koło niej pożar. To właśnie w pobliżu ruin znajdziesz ciało z kolejnym fragmentem Estusa.


Katedra Głębin

Kolejny fragment Estusa znajdziecie w Katedrze Głębin.

Możesz także otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Niedaleko po minięciu ogniska o nazwie Kaplica Oczyszczania, trafisz na ścieżkę z przeciwnikami modlącymi się wokół obelisku. Fragment Estusa znajdziesz na ciele w pobliżu jego podstawy.


Carthuskie Katakumby - Niegasnące jezioro

Kolejny Estus kryje się w Niegasnącym Jeziorze - opcjonalnej krainie, do której dostaniesz się z Carthuskich Katakumb.

Możesz także otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Dla ułatwienia zaczynamy od Carthuskich Katakumb. Od ogniska (Wysoki Lord Wolnir) skieruj się w stronę wysokich drzwi i zejdź na dół po krętych, kamiennych schodach. Zniszcz mieczem most, podejdź do krawędzi i zjedź na dół. Udaj się do korytarza z lewej i zabij lub miń Demona Ognia. Omiń lokację z nim i skieruj się do przejścia z prawej. Zejdź na dół i kontynuuj, aż zejdziesz na dół, gdzie skręć w prawo. Omiń ognisko i ruszaj przed siebie, do bagnistej lokacji z krabami i wieżami. Idź przed siebie, aż zlokalizujesz dziurę w ziemi. Wskocz do niej i idź wzdłuż korytarza skręcając na skrzyżowaniu w lewo. Dotrzesz do pomieszczenia z ogniskiem (z prawej strony). Rusz przed siebie i w lewo, gdzie zniszcz mieczem iluzję ściany. Na korytarzu przed tobą skręć w lewo w pierwszą odnogę, a po chwili dotrzesz do ciała z fragmentem Estusa.


Mapy do poniższych opisów wkrótce.


Loch Irithyll

Ten fragment Estusa znajdziesz w pomieszczeniu z mimikiem (potworem-skrzynią). Rozpraw się z przeciwnikiem i przeszukaj jego ciało, przy którym znajdziesz poszukiwany przedmiot.


Anor Londo

Ten fragment Estusa możesz znaleźć wewnątrz katedry stojącej pomiędzy ogniskiem, a miejscem walki z Aldrichem. Jest w skrzyni naprzeciw dźwigni służącej do otworzenia głównych drzwi.


Zamek Lothric

Po pokonaniu Tancerza Mroźnej Krainy skorzystaj z drabiny, po czym skręć w lewo. Pokonaj rycerza na końcu kamiennego przejścia i skorzystaj z windy. Zeskocz na krawędź mniej więcej w połowie drogi i udaj się w prawo, gdzie znajdziesz następny frragment.


Grand Archives

Patrząc od ogniska Wielkich Archiwów - udaj się na dach i skieruj się w stronę jego kopuły, wchodząc na górę po schodach. Udaj się w prawo i kontynuuj, aż dotrzesz do przejścia między dwoma kamiennymi filarami. Fragment Estusa znajduje się po przeciwnej stronie tego fragmentu dachu, przy zwłokach obok balustrady.

Powrót do spisu treści: Dark Souls 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik i opis przejścia

O autorze
Komentarze