Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 5 - poradnik i najlepsze porady

Porady ogólne, wskazówki, taktyki, klasy, tryby i mapy.

Witamy w poradniku do Battlefield 5. Najnowsza odsłona militarnych strzelanek przenosi nas na fronty drugiej wojny światowej. W naszej publikacji skupimy się na trybie wieloosobowym, gdyż to on stanowi najważniejszą część tej gry.

Znajdziecie w tym miejscu wiele przydatnych porad i wskazówek. Poradnik będzie pomocny dla początkujących, ale też ci bardziej zaawansowani gracze odnajdą tu wiele przydatnych informacji. Każda kolejna część Battlefielda przynosi zmiany w mechanice. Nie inaczej jest i tym razem. Dlatego warto się z nimi zapoznać, zanim wyruszysz na wirtualną wojnę.

W naszym poradniku do Battlefield 5 zamieściliśmy wiadomości o wszystkich trybach, klasach, pojazdach, a także dodaliśmy przydatne wskazówki o tym, jak grać medykiem, szturmowcem, wsparciem czy zwiadowcą.

Życzymy przyjemnej zabawy!


Poradnik i wskazówki do Battlefied 5

Na poniższych stronach zamieściliśmy ważne informacje do trybu sieciowego oraz porady, które pomogą wam lepiej walczyć i wypełniać cele.

Kliknij w wybrany odnośnik poniżej, aby przejść do danego działu. Zanim jednak zaczniesz właściwą rozgrywkę w Batlefield 5, zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami ogólnymi, które ułatwią ci rozpoczęcie zmagań podczas wielkich bitew II wojny światowej. Część z porad znajduje się na odrębnych stronach, a kilka z nich znajdziesz poniżej. Są to:

  • Interfejs i informacje na ekranie (na dole tej strony)
  • Teatry Wojny, czyli darmowe dodatki (na dole tej strony)
  • Kampania dla pojedynczego gracza (na dole tej strony)

Multiplayer (tryb wieloosobowy)

Poniżej znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o trybie sieciowym. Opublikowane są tutaj informacje dla początkujących graczy, jak i dla tych bardziej zaawansowanych.

Podstawy

Tryby gry wieloosobowej

Klasy


Porady ogólne do Battlefield 5

- Jeśli jesteś początkujących graczem i irytujesz się, grając w tryb dla wielu graczy, bo nie odnosisz sukcesów, nie przejmuj się. Zacznij od podstaw. Naucz się poruszać po mapie, nie biegaj po otwartym terenie, bo będziesz łatwym „łupem” dla snajperów. Skup się na pomaganiu innym, rzucając amunicje i bandaże, reanimując poległych czy oznaczając wrogów lunetą. W ten sposób szybciej opanujesz fundamenty rozgrywki, a dopiero potem przejdź do bardziej zaawansowanych mechanik, jak podkładanie ładunków czy strzelanie do przeciwników.

- Nawet jeśli zakupiłeś Battlefielda 5 z myślą o trybie multiplayer, zagraj w kampanie solową. Może nie jest ona porywająca, ale nauczysz się szybciej podstawowych mechanik i strzelania (np. do samolotów i czołgów). Co więcej, będziesz mógł wypróbować bronie, które trybie dla wielu graczy będą na początku zablokowane.

- Na początku grudnia będzie dostępny Poligon, czyli dodatek do gry, pozwalający - bez udziału innych graczy - swobodnie biegać po mapie, aby przetestować bronie i pojazdy, takie jak czołgi i samoloty. Będzie można strzelać do tarcz oraz przeciwników kontrolowanych przez sztuczną inteligencję. To światna okazji, by poćwiczyć przed prawdziwymi zmaganiami multiplayerowymi.

- W Battlefield 5 zmienił się system spotowania przeciwników, czyli ich oznaczania. Jeśli grałeś dużo w poprzednią część, wiesz na pewno, że wciskając odpowiedni przycisk na klawiaturze bądź padzie, wróg został oznaczony czerwoną ikoną. Umożliwiało to łatwiejsze śledzenie celu. W najnowszej odsłonie spotować może jedynie zwiadowca. Tym samym medyk, klasa wsparcia oraz szturmowiec muszą radzić sobie tej funkcji - chyba że snajper z drużyny oznaczy wrogów.

- Jeśli w jakimś meczu ewidentnie sobie nie radzisz, spróbuj zagrać inną klasą lub wybierz inną broń. Czasami rozgrywka może się tak ułożyć, że obrany przez ciebie styl gry, ewidentnie nie będzie pasował do warunków panujących na polu walki. Nie bój się więc eksperymentować!

- gry z cyklu Battlefield kładą szczególny nacisk na współpracę. Jeśli nie masz zamiaru pomagać swojej drużynie i realizować celów, a będziesz skupiał się tylko i wyłącznie na zabijaniu przeciwników, to prawdopodobnie nie jest to tytuł dla ciebie. Satysfakcję z gry bowiem przynosi kooperacja z innymi. Staraj się robić wszystko, by być jak najbardziej przydatnym zespołowi i wspólnie z kompanami wykonywać zadania (zdobywać i bronić flag, podkładać ładunki, bronić punktów przed atakami rywali).


Interfejs i informacje na ekranie

Battlefied 5 to dynamiczna gra. Oprócz śledzenia rozgrywki, musisz również obserwować informacje oraz komunikaty pojawiające się na ekranie, co w ferworze walki nie jest łatwym zadaniem. Pozbawiając się wiedzy na temat ilości amunicji czy aktualnego wyniku, możesz stracić kontrolę na polu walki.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które pojawiają się na ekranie gry.

1. Aktualny wynik - w zależności od trybu punktacja jest przedstawiana inaczej, lecz mecz zazwyczaj kończy się, gdy liczba punktów jednej ze stron spadnie do zera (wygrywa ta strona, która zachowa więcej punktów). Niebieskim kolorem oznaczony jest zespół, do którego należysz, a na czerwono - przeciwnik.
2. Flagi, punkty, cele - litery od A do G oznaczają cele do zdobycia. Mogą to być flagi do przejęcia lub obronienia, albo punkty, w których trzeba podłożyć ładunki (w zależności od trybu). Niebieskim kolorem są oznaczone punkty kontrolowane przez twój zespół, a czerwonym - przeciwnika.
3. Mini mapa - na czerwono są oznaczeni przeciwnicy, na zielono kompani z drużyny, a na niebiesko sojusznicy z zespołu.
4. Skład drużyny - drużyny mogą być maksymalnie czteroosobowe. Ikony przy nazwach graczy oznaczają klasę żołnierza. Symbol gwiazdki widnieje przy dowódcy.
5. Liczba bandaży | Liczba punktów zdrowia - każda klasa, oprócz medyka, może mieć przy sobie maksymalnie jeden bandaż, który umożliwia wyleczenie postaci do 100%. Medyk ma ich nieograniczoną ilość. Liczba punktów zdrowia oscyluje w zakresie 0-100 (0 to śmierć, 100 to wartość maksymalna).
6. Ilość amunicji | liczba granatów - informacja o liczbie nabojów w aktualnie trzymanej broni lub gadżetu (po lewej) i granatów (po prawej).
7. Punkt / flaga widoczna na horyzoncie.


Teatry Wojny, czyli darmowe dodatki

Jak szumnie zapowiada wydawca Battlefield 5, Eletronic Arts, premiera gry to dopiero początek. W najbliższych tygodniach, możemy spodziewać się wielu dodatków, które będą wypuszczane całkowicie za darmo, w formie cyfrowej. To świetna wiadomość dla wszystkich graczy, gdyż możemy być pewni, że podstawowa zawartość gry szybko nam się nie znudzi.

Teatry Wojny, bo tak zostały nazwane aktualizacje do Battlefield 5, to nic innego jak regularnie wydawane DLC, które zostały podzielone na rozdziały. Czego dokładnie możemy spodziewać się jeszcze w tym roku, a także w przyszłym?

  • Rozdział I (grudzień 2018 - styczeń 2019): czwarty epizod kampanii fabularnej - „Ostatni Tygrys”; Poligon - czyli lokacja, gdzie będzie można potrenować poruszanie się oraz strzelanie (do tarcz i przeciwników kontrolowanych przez sztuczną inteligencję); nowa mapa (w Belgii, skupiająca się na walce pancernej); dodatki kosmetyczne do pojazdów.
  • Rozdział II (styczeń - marzec 2019): czteroosobowy tryb kooperacyjny, Siły Połączone, w którym wspólnie ze znajomymi zmierzysz się z różnorakich wyzwaniach; nowe tryby multiplayer: Szturm oraz Podbój Drużynowy; nowa misja w Wielkich Operacjach.
  • Rozdział III (marzec 2019) - tryb battle royal - Burza Ognia (Firestorm); nowa mapa (w Grecji).

Kampania dla pojedynczego gracza

Kampania fabularna, nosząca nazwę Opowieści Wojennych, to jedynie dodatek do zmagań sieciowych. Weterani serii najpewniej w ogóle jej nie uruchomią, jednak początkujący gracze powinni zapoznać się z tym trybem. Dlaczego? Grając w kampanie solową nauczysz się podstawowych mechanik i strzelania. Co więcej, będziesz miał okazje atakować i przejmować punkty, a także niszczyć pojazdy. To powinno zaprocentować w multiplayerze.

Tryb dla jednego gracza podzielony jest na trzy epizody. Każdy z nich opowiada inną historię. Opowieści wojenne przenoszą nas do Afryki Północnej, Norwegii i Francji.

W grudniu twórcy gry oddadzą czwarty, ostatni, rozdział kampanii fabularnej, o nazwie „Ostatni Tygrys”.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Battlefield 5

PS4, Xbox One, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Guide Editor

Marcin jest koordynatorem działu poradników.
Komentarze