Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 5 - bronie: celowniki, specjalizacje, postępy

Jak ulepszyć broń.

Strzelanie to elementarna część rozgrywki każdego FPS-a. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej odsłony Battlefielda. Zabijanie przeciwników, jak okropnie to nie zabrzmi, jest kluczowym aspektem walki, a przejmowanie flag czy podkładanie ładunków wybuchowych nie obędzie się bez strzelania.

Dlatego wyczucie broni jest tak bardzo ważne, a celowniki i specjalizacje pomagają jeszcze bardziej opanować nasz ulubionyh karabin, RKM czy pistolet maszynowy.

Poniżej znajdziesz informacje o tym, co zrobić, by ulepszyć broń i efektywniej z niej korzystać.


Celowniki

Dobranie celownika do konkretnej broni ma ogromne znaczenie, gdyż każdy z nich zapewnia inne doświadczenie ze strzelania. Niektórzy gracze preferują mechaniczne celowniki, czyli takie, jakie były używane podczas drugiej wojny światowej. Inni wolą te, które przypominają nowocześniejsze rozwiązania w tej materii, czyli celowniki kolimatorowe i holograficzne - w grze nazwane są kolejno: nydarami i refleksyjnymi. Ich zaletą jest to, że nie zasłaniają pola widzenia, a podczas strzału należy śledzić kropkę lub okrąg.

W grze występują również celowniki powiększające obraz, na przykład trzy- lub sześciokrotnie. Głównie wykorzystują je zwiadowcy, dołączając je karabinów powtarzalnych (snajperskich), by z dużych odległości oddawać celne strzały. Z powodzeniem może je również zastosować klasa wsparcia, umieszczając je w karabinach maszynowych czy RKM-ach. Sprawdzą się również w karabinach samopowtarzalnych, których używa szturmowiec.

Wybór celownika to kwestia indywidualna, która powinna być podyktowana własnymi upodobaniami, a także typem rozgrywki i mapą, na której gramy. Na przykład: RKM z celownikiem x3 sprawdzi się gorzej na mapie miejskiej, gdzie ogranicza nas otoczenie, niż w otwartej lokacji, gdzie łatwiej będzie nam wypatrzyć przeciwnika.


Specjalizacje

Specjalizacje to nowość w serii Battlefield. Dzięki nimi możemy ulepszyć naszą broń, podnosząc jej parametry, a także uzyskując specjalne profity. Aby odblokować nowe umiejętności w ramach specjalizacji będziemy potrzebować Kasę Kampanii, specjalną walutę gry, oraz odpowiedni poziom broni.

Kasę Kampanii zdobywamy, wykonując odpowiednie działania. Kolejne rangi broni, osiągniemy po prostu używając jej często na polu walki, a przede wszystkim zabijając rywali i zdobywając punkty doświadczenia.

Menu specjalizacji uzbrojenia znajduje się w Twojej Kompanii. Po wybraniu jednej z czterech klas piechoty, a następnie broni, którą chcemy ulepszyć, znajdziemy się na ekranie specjalizacji. Tam możemy wykupić atuty, które wpłyną na jakość uzbrojenia. Oto kilka uwag do specjalizacji broni:

  • aby wykupić nowy atut specjalizacji danej broni należy posiadać jej odpowiedni poziom oraz odpowiednią ilość waluty - Kasy Kompanii;
  • w każdym poziomie drzewka specjalizacji można wybrać tylko jeden z dwóch atutów;
  • opis danego atutu oraz koszt zakupu znajdziesz po prawej stronie ekranu;
  • zwróć uwagę, jak pomiędzy poziomami specjalizacji broni, rozchodzą się linie. Jeśli się nie krzyżują, to będziesz zobligowany do wykupienia konkretnego atutu na podstawie wcześniejszego (najczęściej dotyczy to 2 i 3. poziomu). Warto wcześniej zaplanować rozwój specjalizacji danego typu uzbrojenia;
  • jeśli wykupiłeś wszystkie atuty w drzewku specjalizacji, a chciałbyś je zmienić na inne, wybierz opcję: Zresetuj, która znajduje się w dolnym, lewym rogu ekranu. Od nowa będziesz mógł przypisać atuty, a co najlepsze, nie wiąże się to z ich ponownym wykupieniem.

Postępy

Całe drzewko specjalizacji będzie dostępne po osiągnięciu czwartej rangi broni. Maksymalny poziom to dziesiąty. Aktualny stopień symbolizuje liczba w okręgu. Aby sprawdzić, co otrzymamy, osiągając nową rangę broni należy wejść do menu Postępy.

Poziom od 1 do 4 zapewnia nowy atut w drzewku specjalizacji. 5. ranga pozwala zdobyć biegłość, a 10. mistrzostwo w używaniu danej broni, dzięki czemu jeszcze efektywnej korzystamy z danego rodzaju uzbrojenia. Co więcej, poszczególne poziomy broni umożliwiają uzyskanie nowego elementu wizualnego, które możemy wykorzystać w jej personalizowaniu.


Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze