Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 5 - jak przyspieszyć grę, optymalizacja na PC

Co zrobić, aby gra działała płynniej.

W grach nastawionych na rozgrywkę wieloosobową bardzo ważnym czynnikiem jest płynność, który wpływa bezpośrednio na jakość doznań płynących z gry, ale przede wszystkim ma znaczenie w kontekście starć z innymi graczami. O ile w kampanii dla jednego gracza okazjonalne spadki FPS-ów można znieść, o tyle w trybie multiplayer nawet najmniejszy spadek klatek może mieć duże znaczenie.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: w momencie gdy zza rogu wyskoczy przeciwnik i chcemy zacząć do niego strzelać, gra nagle i wyraźnie straci płynność, a animacje ulegną spowolnieniu; wróg w konsekwencji nas zabija - a to tylko dlatego, że nie byliśmy w stanie oddać celnego strzału.

Dlatego warto zrobić wszystko, nawet kosztem pogorszenia jakości grafiki, by rozgrywka była płynna i wyświetlała stabilne 60 klatek na sekundę. Wyższe wartości są jak najbardziej pożądane, ale ograniczeniem może być monitor i podzespoły komputera. Mimo to, zmieniająć ustawienia graficzne, jesteśmy w stanie wycisnąć dodatkowe klatki, po to by zrównoważyć szanse w wirtualnej walce z graczami, którzy posiadają wysokiej klasy sprzęt, a przede wszystkim po to, by po prostu grało się przyjemniej.

Poniżej przedstawiamy opcje graficzne - i nie tylko - które są istotne w kontekście wydajności i płynności gry.

Zanim przejdziemy do tych elementów, warto upewnić się, że nasz komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7, Windows 8.1 lub Windows 10 (w wersji 64-bitowej)
 • Procesor: Intel Core i5 6600K lub AMD FX-8350
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660, Nvidia GeForce GTX 1050, AMD Radeon HD 7850 lub AMD Radeon RX 560; 2 GB
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Dysk twardy: 50 GB
 • DirectX: wersja 11

Producent określił minimalne wymagania sprzętowe niezbędne do uruchomienia gry. Dla pełnej satysfakcji płynącej z gry wieloosobowej, warto również sprawdzić rekomendowaną specyfikację.


Opcje graficzne, które mają wpływ na wydajność i płynność w Battlefield 5

Zmieniając poniższe opcje graficzne możemy znacznie wpłynąć na wydajność gry, a także na stabilność wyświetlanych klatek. Poniższe parametry znajdują się w opcjach gry (Grafika / Podstawowe i Zaawansowane).

 • Rozdzielczość ekranu - ma duży wpływ na wydajność; standardową rozdzielczością jest full HD (1080p), rozdzielczości wyższe niż full HD znacznie obciążają zasoby komputera.
 • Pole widzenia - im ta wartość jest większa, tym bardziej obciąża komputer.
 • DX12 włączony - domyślnie ta opcja jest wyłączona i lepiej dla wydajności, żeby tak pozostało. Gra działa lepiej na DX11.
 • Skalowanie rozdzielczości - przesuwając pasek w lewo zwiększymy wydajność (kosztem jakości grafiki); to jest dobra opcja dla graczy, którzy nie chcą zmniejszać rozdzielczości, a chcą zwiększyć ilość FPS-ów.
 • Ogranicznik liczby klatek - opcja, która nie ma bezpośredniego wpływu na wydajność, ale jest bardzo ważna. Skrajne wartości wyświetlanych klatek są niepożądane. Dobrze jest wypośrodkować tę wartość, bo wahania FPS-ów wpływają na płynność. Nawet jeśli w niektórych miejscach uzyskujemy dużą liczbę klatek, a w innych znacznie mniejsze, to lepiej na sztywno ustawić ilość wyświetlanych FPS-ów niż narażać się na skoki płynności.
 • Renderowanie przyszłych klatek - tutaj sprawa nie jest taka oczywista. Włączenie tej opcji wpłynie na płynność gry, a jej wyłączenie poprawi czas reakcji.
 • Synchronizacja pionowa - jej wyłączenie może wpłynąć na wzrost FPS-ów, ale kosztem płynności i niesynchronizowania klatek.
 • Jakość grafiki - ustawienie całego zakresu parametrów na niski lub tylko wybranych (np. efektów) wpłynie na lepszą wydajność. Niska jakość terenu i podszycia nie tylko zwiększy liczbę FPS-ów, ale także nie będzie rozpraszająca. Mniej elementów dekoracyjnych, takich jak trawy i inna roślinność, przełoży się na zwiększenie widoczności, a to z kolei pomoże łatwiej dostrzec przeciwnika.

Pomóc w zwiększeniu wyświetlania większej liczby klatek na sekundę może również wyłączenie efektów takich jak: aberracja chromatyczna, filmowe ziarno, winietowanie, dystorsja soczewki.


Inne czynniki, które mają wpływ na wydajność i płynność w Battlefield 5

Nie tylko opcje graficzne mają wpływ na płynność rozgrywki. Inne ustawienia również mogą przyczyniać się do spadków FPS-ów. Zatem co można zrobić jeszcze, by poprawić wydajność gry?

W wielu przypadkach wyłączenie funkcji Origin w grze sprawia, że wyświetlana liczba klatek na sekundę wzrasta. Ta opcja znajduje się w ustawieniach aplikacji Origin (należy ją wyłączyć przed uruchomieniem gry).


Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze