Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 5 - Podbój: cel, taktyka i porady

Najpopularniejszy tryb wieloosobowy w serii Battlefield.

Tryb Podboju (z ang. Conquest) został stworzony z myślą o grze Battlefield. Pierwszy raz pojawił się już w pierwszej odsłonie serii, Battlefield 1942, z 2002 roku. Każda kolejna część nie może obyć się bez niego. Na serwerach najczęściej gracze wybierają właśnie ten typ rozgrywki.


Podbój

Podbój pod względem przebiegu rozgrywki podobny jest do Dominacji. Należy zdobywać i bronić flag. Im więcej baz zdobędziemy i im dłużej je utrzymamy, tym nasz wynik będzie wyższy. Analogicznie: tempo spadku wartości punktowej jest uzależnione od liczby kontrolowanych flag (im mniej ich posiadamy, tym szybciej punkty nam ubywają).

Na punktację, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu, wpływają również zabójstwa dokonane na przeciwnikach. Każda śmierć naszego rywala umniejsza pulę punktów wrogiego zespołu o 1.

Runda Podboju trwa około 25-30 min.

Krótka charakterystyka trybu:

  • Cel gry: przejmowanie i bronienie flag
  • Liczba graczy na serwerze: do 64
  • Warunki zwycięstwa: wygrywa zespół, który zachowa więcej punktów. Rozgrywka zakończy się automatycznie, kiedy jedna ze stron utraci wszystkie punkty.
  • Maksymalny czas trwania rozgrywki: 45 min
  • Starcie piechoty i często pojazdów (w tym czołgów i samolotów) na dużych mapach

Liczba flag do przejęcia jest zależna od mapy. Są lokacje, gdzie będzie ich tylko 3, a maksymalnie może być ich aż 7. Jednak najczęściej ich liczba oscyluje w zakresie 4-6.

W starciach biorą udział maksymalnie 64 osoby (32 na 32). Mecz zakończy się, gdy wynik któregoś z zespołów spadnie do zera - wygrywa ta strona, która będzie miała więcej punktów. Jeżeli zostanie przekroczony limit czasu, runda również zakończy się. Wówczas o końcowym wyniku decyduje większa liczba punktów.

W trybie Podboju współpraca jest bardzo ważna. W pojedynkę trudno będzie ci zdobyć cel i go obronić. Im więcej sojuszników przebywa na obszarze punktu do przejęcia, tym szybciej go zdobędziesz. Analogicznie ma się sytuacja z obroną flagi - samemu nie będziesz w stanie przeciwstawić się grupce atakujących.

Warto poruszać się po mapie wspólnie z drużyną. Nawet jeśli zginiesz, ktoś ze składu będzie mógł cię reanimować, a w najgorszym przypadku, gdy polegniesz, będziesz mógł odrodzić się na kompanie.

Nacierając na bazy kontrolowane przez przeciwnika, pamiętaj o flankowaniu. To oczywiste, że wróg będzie spodziewał się frontalnego ataku, więc spróbuj go zajść od tyłu lub z boku. Element zaskoczenia w Battlefield jest bardzo ważny. Dzięki temu mniejsza grupka może pokonać liczniejszą ekipę.

W Podboju kontrolowanie niektórych celów jest ważniejsze od nich. I to nie ze względu na to, że przejęcie niektórych flag przyniesie większą liczbę punktów, gdyż nie ma specjalnych bonusów za zdobycie i utrzymanie jakiegoś celu. Chodzi bardziej o to, że niektóre punkty są położone w bardziej strategicznych miejscach niż inne, a kontrolowanie ich zapewnia szybszy dostęp zaopatrzenia do pozostałych stref. Na przykład: przejęcie mostu na mapie Powykręcana stal, zapewni twojemu zespołowi punkt odrodzeń, z którego będziesz mógł szybko przedostać się do pozostałych obszarów.

Na koniec warto dodać, że Wielkie Operacje to tryb, który składa się z kilku rund. A jedną z nich właśnie może być Podbój.


Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze