Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 5 - multiplayer: podstawy, wskazówki, jak grać

Najważniejsze informacje dla początkujących graczy.

Esencją cyklu Battlefield jest rozgrywka sieciowa, w której będziemy rywalizować z graczami z całego świata. Gra oferuje kilka trybów i kilka klas do wyboru.

Na poniższej stronie wyjaśnimy podstawowe mechaniki oraz jak rozpocząć grę, aby gracz, który dopiero co zaczyna przygodę z Battlefield 5 nie poczuł się przytłoczony.


Wybór gry online (trybu wieloosobowego, sieciowego)

Zanim jeszcze wybierzesz, któryś z trybów sieciowych, możesz w menu głównym gry dostosować swojego żołnierza. Skorzystaj z opcji Twoja kompania, by wybrać płeć, wygląd, a także broń i inne przedmioty. Więcej na temat znajdziesz na innych stronach tego poradnika.

Wybierając grę online, przejdziesz do menu, gdzie w szybki sposób dołączysz do jednego z kilku trybów sieciowych. Klikając na odpowiedni kafelek, wybierz konkretną rozgrywkę, np. Podbój, lub serię trybów, jak na przykład Wojna piechoty, która składa się z następujących po sobie trybów (w tym wypadku: Dominacji, Zespołowego DM i Linii Frontu).

Powyżej opisana opcja, to najlepsza metoda, by odnaleźć grę online. Gra automatycznie znajdzie dla ciebie serwer, choć nie będziesz miał wpływu na parametry rozgrywki, takie jak choćby mapa czy region. Jeśli zależy ci na odszukaniu konkretnego trybu o konkretnych ustawieniach, musisz posłużyć się przeglądarką serwerów.


Przeglądarka serwerów (szukanie zaawansowane)

W celu odnalezienia gry według twoich życzeń, wystarczy kliknąć w Szukanie zaawansowane w Grze online. Zostaniesz przeniesiony do menu wyszukiwania serwerów. W tym miejscu, ustawiając odpowiednie filtry, możesz wyszukać odpowiednią dla ciebie grę.

1. Nazwa serwera - pod nazwą serwera znajduje się nazwa trybu i mapy.
2. Gracze - liczba graczy na serwerze (obecnie grających / maksymalna liczba graczy [liczba graczy oczekujących w kolejce na dołączenie do gry]).
3. Ping - bardzo uogólniając jest opóźnienie pomiędzy serwerem a twoim komputerem. Im niższy ping, tym lepiej. Szukaj serwerów oznaczonych zielonym wskaźnikiem.
4. Odśwież - wyszukując grę, odświeżaj listę serwerów co jakiś czas, gdyż dane zmieniają się niemalże co sekundę.
5. Szybki filtr - ustawisz w nim najważniejsze parametry rozgrywki, takie jak tryby gry, mapy, wolne miejsca i wielkość gry.
6. Filtr szczegółowy - w tym menu odnajdziesz jeszcze więcej parametrów.


Podstawowe informacje na temat rozgrywki wieloosobowej

Po wyszukaniu odpowiedniej gry online, zostaniesz przeniesiony na mapę, gdzie rozpoczniesz walkę na froncie. Czeka cię jeszcze wybór klasy i możesz ruszać do boju.

 • Szturmowiec - świetnie sprawdza się do walki na bliskim dystansie. Ma najwięcej możliwości, by niszczyć pojazdy.
 • Medyk - również nieźle radzi sobie na bliskim dystansie. Jego zadaniem jest leczenie sojuszników i reanimowanie ich.
 • Wsparcie - dobrze sprawdza się walcząc na półdystansie, dzięki użyciu karabinów maszynowych i RKM-ów. Dba o zaopatrzenie kompanów w amunicję.
 • Zwiadowca (snajper) - walczy na dystansie dzięki karabinom z lunetą. Na polu walki zajmuje się eliminowaniem wrogich żołnierzy z dalekiej odległości oraz oznacza (spotuje) przeciwników, by byli widoczni dla sojuszników.

Gra przydzieli cię do drużyny. Pamiętaj, że istnieje różnica pomiędzy drużyną a zespołem. Zespół to wszyscy sojusznicy, którzy walczą po twojej stronie (np. w Podboju będzie ich zazwyczaj 32). Drużyny natomiast składają się z maksymalnie czterech kompanów.

Żołnierze z zespołu mają ikony i napisy nad głową w kolorze niebieskim, a towarzysze z drużyny oznaczeni są na zielono.

Przynależność do drużyny wiąże się z wieloma profitami:

 • gdy zginiesz, możesz odradzać się przy kompanach z drużyny;
 • możesz reanimować towarzyszy z drużyny, nawet jeśli nie jesteś medykiem;
 • twoi sojusznicy z drużyny mogą cię reanimować na polu walki, nawet jeśli nie są medykami;
 • wykonując cele jako drużyna otrzymujecie za to więcej punktów;
 • jeśli towarzysz z drużyny oznaczy przeciwnika, to nad jego głową zobaczysz charakterystyczną ikonę, dzięki czemu będzie wam łatwiej śledzić cel. To samo tyczy, jeśli ty zaznaczysz wroga.

Poniższe wiadomości to zbiór informacji, podstawowych porad, a także taktyk, które przydadzą ci się podczas rozgrywki.

 • Zabójstwo w Battlefield nie oznacza śmierci. Może dziwnie to brzmi, ale to prawda. Jeśli zostałeś zabity, poczekaj, aż koledzy z drużyny - lub medyk - podejdą i cię podniosą. Warto wówczas okazać się cierpliwością, bo nie od razu sojusznik będzie mógł do ciebie podejść. Przytrzymując odpowiedni przycisk na padzie lub myszce, na ekranie „wykrwawiania się”, możesz wydłużyć czas niezbędny do reanimacji twojej postaci. W prawym, dolnym rogu widzisz graczy, którzy są w pobliżu (spójrz na powyższy obrazek) i pomogą wyleczyć śmiertelne obrażenia.
 • Jeśli chcesz wrócić do gry po śmierci (z ang. respawn), możesz to zrobić w głównej bazie (ikona z flagą) lub odrodzić się na swoim kompanie z drużyny. W tym celu wybierz swojego sojusznika z drużyny (odrodzenie drużynowe) lub kliknij na zieloną kropkę na mapie w podglądzie taktycznym.
 • Amunicję odbierzesz od żołnierzy, którzy wybrali klasę wsparcia. Naboje znajdziesz również w skrzynkach w stacjach, które porozstawiane są w różnych częściach mapy. Grając wsparciem, pamiętaj, aby rozdawać amunicję swoim kompanom z zespołu.
 • Podobnie jak z amunicją sprawa ma się z apteczkami. Bandaże znajdziesz w stacjach w bazie oraz u medyków. Grając klasą leczącą pamiętaj nie tylko o rzucaniu apteczek innym, ale także o ich reanimowaniu.
 • Jeśli zostałeś zraniony, twoje punkty zdrowia po chwili odnowią się, ale tylko do pewnego stopnia. Dlatego użyj apteczki, by wyleczyć się do 100%.
 • Battlefield to gra nastawiona na współpracę i realizowanie celów. Dlatego skup się na tych dwóch sprawach, a będziesz otrzymywał najwięcej punktów, a to wiąże się z wysokim miejscem w tabeli.
 • Atakując flagę, bazę lub cel, który trzeba zniszczyć, nie biegnij ślepo przed siebie. Ukrywaj się w budynkach, szukaj osłon. Staraj się flankować przeciwników i zachodzić ich od tyłu.
 • Najlepszymi trybami do podszkolenia swoich umiejętności jest Dominacja i Zespołowy DM (Deathmatch). Walka rozgrywa się na małych mapach, a cele do wykonania są nieskomplikowane.
 • Battefield to nie tylko walka piechoty, ale również i batalie pancerne. Do dyspozycji graczy są przeróżne pojazdy, w tym czołgi i samoloty. Choć sterownie i poruszanie się nimi do najprostrzych nie należy, ale na polu bitwy mogą dać ogromną przewagę. Dlatego próbuj i wsiadaj do pojazdów. Z czasem twoje umiejętności z pewnościa się podniosą.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze