Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 5 - czołgi: typy, specjalizacje, wskazówki

Czołgi i mniejsze pojazdy pancerne.

Seria Battlefield wyróżnia się tym, że oprócz piechoty, mamy do czynienia z pojazdami lądowymi i powietrznymi, które biorą czynny udział w starciach wojennych. Zwłaszcza na średnich i dużych mapach czołgi, bo o nich mowa na tej stronie, potrafią zmienić przebieg meczu, a nawet zdominować pole walki dzięki swej niszczącej sile.

Do dyspozycji mamy kilka rodzajów czołgów. Są wśród nich ciężkie pancerne maszyny, ale także mniejsze jednostki - średniej i lekkiej klasy. Zanim wybierzemy konkretny czołg, musimy wiedzieć, do czego mam nam służyć.

Jeśli chcemy niszczyć wrogie pojazdy lepszy będzie ciężki czołg, który jest, co prawda, powolny i mało zwrotny, ale wytrzyma cięższe obrażania, a do tego będzie posiadać działo, którym szybciej unicestwimy przeciwnika. Do eliminowania samolotów najbardziej nadają się małe, jednoosobowe czołgi, a do likwidowania piechoty sprawdzą się lekkie i średnie maszyny, którymi - w razie potrzeby - będziemy mogli szybko oddalić się od zagrożenia.

Nie w każdym trybie gry wieloosobowej i nie na każdej mapie będą dostępne pojazdy. Jeśli już występują, to ich liczba jest uzależniona także od lokacji. Na niektórych mapach będzie można częściej używać pojazdów, niż na innych.

Oprócz typowych pojazdów pancernych, jak czołgi, do dyspozycji graczy oddano pojazdy transportowe. Tych nie będzie można wybrać i użyć, gdy pojawi się stosowna ikona na podglądzie taktycznym podczas meczu. Będą czekały w wybranych miejscach na mapie.

Do dyspozycji gracza oddano dwa rodzaje kamery. Pierwsza - usadowiona na tyle pojazdu (widok trzecioosobowy) - najlepiej nadaje się do prowadzenia pojazdu i przemieszczania się nim. Druga - z widokiem z wnętrza czołgu - sprawdza się znacznie lepiej podczas celowania i strzelania.

Podobnie jak broń pojazdy można personalizować, zmieniając im skórkę, a także podlegają specjalizacji. Zdobywając kolejne poziomy, możemy wykupić unikalne atuty, ulepszając w ten sposób nasz pojazd.

Rodzaje pojazdów, którymi będziemy poruszać się na polu walki, są zależne od strony konfliktu (alianci lub siły osi), do której zostaniemy przydzieleni. Przykładowo: prowadzić słynnego Tigera będziemy mogli tylko, jeśli gramy jako żołnierz Osi. Poniżej zostały pokrótce opisane wszystkie wozy pancerne, z których możemy korzystać na polu walki.


Valentine MK VIII (Siły aliantów)

 • Miejsca siedzące: 2
 • Najlepiej nadaje się do likwidowania: pojazdów lądowych

Czołg o dosyć wyrównanych parametrach. Kierowca może używać karabinu maszynowego oraz działa. Jest przeznaczony do niszczenia czołgów i wozów bojowych.


Staghound T17E1 (Siły aliantów)

 • Miejsca siedzące: 3
 • Najlepiej nadaje się do likwidowania: pojazdów lądowych i piechoty

Bardzo uniwersalny pojazd, a do tego szybki i zwrotny. Dzięki czemu może szybko przemieszczać się. Jego największym mankamentem jest zasięg i wytrzymałość na pociski.


Churchill MK VII (Siły aliantów)

 • Miejsca siedzące: 3
 • Najlepiej nadaje się do likwidowania: pojazdów lądowych i piechoty

Można go porównać do Valentine MK VIII, ponieważ ma podobne parametry, choć jest od niego większy, posiada o jedno miejsce więcej, a do tego nieźle radzi sobie z piechotą, jeśli będziemy używać karabinu maszynowego.


Valentine MK I plot. (Siły aliantów)

 • Miejsca siedzące: 1
 • Najlepiej nadaje się do likwidowania: samoloty i piechota

Jednoosobowy, mały czołg, przeznaczony do niszczenia samolotów. Nieźle radzi sobie z piechotą. Jednak nie ma szans, gdy spotka się z ciężkim czołgiem.


Churchill Gun Carrier (Siły aliantów)

 • Miejsca siedzące: 3
 • Najlepiej nadaje się do likwidowania: pojazdy lądowe

Potężny czołg, który został stworzony z myślą o walce pancernej.


Panzer IV (Siły Osi)

 • Miejsca siedzące: 3
 • Najlepiej nadaje się do likwidowania: pojazdy lądowe i piechota

Średni czołg o bardzo wyrównanych parametrach, co czyni go uniwersalną maszyną.


Panzer 38T (Siły Osi)

 • Miejsca siedzące: 3
 • Najlepiej nadaje się do likwidowania: pojazdy lądowe i piechota

Lekki czołg. Jego największym mankamentem jest zasięg, ale nadrabia to szybkością.


Tiger I (Siły Osi)

 • Miejsca siedzące: 3
 • Najlepiej nadaje się do likwidowania: pojazdy lądowe

Jeden z najsłynniejszych czołgów drugiej wojny światowej. Jego zadaniem jest niszczenie czołgów. Charakteryzuje się dużą siłą rażenia oraz wytrzymałością.


Flakpanzer IV (Siły Osi)

 • Miejsca siedzące: 1
 • Najlepiej nadaje się do likwidowania: samolot i piechota

Odpowiednik Valentine MK I plot., którego zadaniem jest niszczenie samolotów. Mały i zwrotny i szybki.


Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze