Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 5 - zwiadowca: jak grać snajperem, taktyki

Zadania i rola zwiadowcy na polu bitwy.

Wydawać by się mogło, że granie snajperem jest bardzo proste. Że wystarczy ustawić się w odpowiednim miejscu, przymierzyć i strzelić. Nic bardziej mylnego. Jeśli wcześniej nie grałeś w żadną odsłonę Battlefielda, prawdopodobnie najwięcej czasu zajmie ci nauka gry klasą zwiadowcy.

Dobry snajper potrafi przysłużyć się drużynie, oznaczając przeciwników i oczyszczając teren, na którym czają się wrodzy zwiadowcy.


Podklasy

Podklasy zwiadowcy różnią się między sobą diametralnie. Jeśli wolisz grać bardziej adresywnie i podchodzić bliżej przeciwnika, wybierz wariant o nazwie Przewodnik. Podklasa Snajpera lepiej sprawdzi się na większym dystansie, gdy wolimy zostać z tyłu i z bezpiecznego miejsca zaczaić się na rywala.

  • Snajper - oznaczy wrogów, gdy zada im obrażenia swoją bronią, a także potrafi dłużej wstrzymać oddech (każde zabicie strzałem w głowę odnawia niewielką ilość czasu trwania bezdechu).
  • Przewodnik (podklasa dostępna od 8. poziomu) - umieszcza znacznik odrodzeń, dzięki któremu członkowie drużyny mogą się na nim odrodzić, za co otrzymuje dodatkowe punkty zaopatrzenia. Również sam zwiadowca może odrodzić się obok znacznika nienależącego do swojego składu.

Bronie zwiadowcy (podstawowe)

Klasa zwiadowcy ma na swoim wyposażeniu 7 modeli broni podstawowej (głównej). Do dyspozycji ma karabiny automatyczne oraz karabiny powtarzalne. Te pierwsze mają większą szybkostrzelność, ale zadają mniejsze obrażenia. Karabiny powtarzalne natomiast idealnie nadają się do gry na długie dystanse. Jeden celny strzał w głowę bowiem załatwia sprawę.

  • Lee-Enfield No.4 Mk I - karabin powtarzalny (dostępny od początku) - duża stabilność, średnie obrażenia (jak na karabin powtarzalny) i aż 10 nabojów w magazynku.
  • Model 8 - karabin automatyczny (dostępny od 1. poziomu) - dużo szybkostrzelność to największa zaleta tej broni; 5 nabojów w magazynku.
  • Gewehr M95/30 - karabin powtarzalny (dostępny od 6. poziomu) - bardzo dobry karabin, który charakteryzuje się wysoką celnością i obrażeniami; 5 nabojów w magazynku.
  • ZH-29 - karabin automatyczny (dostępny od 10. poziomu) - wyższe obrażenia, ale niższa szybkostrzelność, od Modelu 8.
  • Krag-Jorgensen - karabin powtarzalny (dostępny od 13. poziomu) - niższe obrażenia i szybkostrzelność od Gewehr M95/30, ale lepsza stabilność.
  • RSC - karabin automatyczny (dostępny od 16. poziomu) - parametry tej broni są zbliżone do Modelu 8, ale ma jeden nabój w magazynku więcej.
  • Kar98k - karabin powtarzalny (dostępny od 20. poziomu) - najniższa szybkostrzelność spośród wszystkich broni zwiadowcy.

Bronie zwiadowcy (osobiste)

Snajper ma do dyspozycji 7 modeli broni osobistej (bocznej), w tym sześć pistoletów i jeden rewolwer.

  • Pistolet P38 - pistolet (dostępny od 1. poziomu)
  • Ruby - pistolet (dostępny od 3. poziomu)
  • M1911 - pistolet (dostępny od 5. poziomu)
  • Pistolet P08 - pistolet (dostępny od 7. poziomu)
  • Repetierpistole M1912 - pistolet (dostępny od 11. poziomu)
  • Rewolwer Mk VI - rewolwer (dostępny od 15. poziomu)
  • Liberator - pistolet (dostępny od 19. poziomu)

Granaty i gadżety zwiadowcy

Zwiadowca na swoim wyposażeniu ma 3 rodzaje przedmiotów do rzucania oraz 5 gadżetów.

  • Granat odłamkowy (dostępny od początku) - wybucha po kilku sekundach.
  • Granat dymny (dostępny od 2. poziomu) - tworzy na kilka sekund chmurę dymu w miejscu, gdzie zostanie rzucony; dzięki temu staniemy się niewidoczni.
  • Nóż do rzucania (dostępny od 9. poziomu) - z bezpiecznej odległości można zabić wroga, rzucając w niego nożem.
  • Luneta obserwacyjna (dostępna od początku) - służy do oznaczania wrogów. Ich pozycja jest widoczna na mini mapie, także dla członków drużyny zwiadowcy.
  • Pistolet sygnałowy (dostępny od 4. poziomu) - wystrzelony pocisk w powietrze lokalizuje wrogów na małym obszarze.
  • Mina przeciwpiechotna (dostępna od początku) - gdy przeciwnik na nią nadepnie, wybucha i zadaje obrażenia wszystkim wrogom, którzy znajdują się w bliskiej odległości; dobrze jej używać w wąskich przejściach i budynkach.
  • Znacznik odrodzeń (dostępny od 6. poziomu) - stawiając go na ziemi, tworzy punkt odrodzeń, który wykorzystać mogą członkowie drużyny oraz zwiadowca, który tam go postawił.
  • Snajper pozorowany (dostępny od 11. poziomu) - kukła, która ma pozorować postać żołnierza, myląc przeciwnika. Jeśli wróg zacznie strzelać w nią, zostanie ujawniona jego lokalizacja.

Oznaczanie przeciwników i pojazdów

Oprócz eliminowania przeciwników z dużej odległości, oznaczenie (spotowanie) wrogów to główne zadanie zwiadowcy. Snajper za pomocą swoich gadżetów, lunety obserwacyjnej i pistoletu sygnałowego, a także swojej broni, potrafi lokalizować i oznaczać przeciwników i pojazdy.

Aby spotować wrogów, wystarczy wyciągnąć lunetę. Najeżdżając na postać przeciwnika, automatycznie zostanie on oznaczony (pojawi się nad nim czerwona ikona). Pozycja tychże rywali pojawi się także na mini mapie.

Pistolet sygnałowy działa inaczej niż luneta, ale służy do tego samego celu. Wystrzelona flara w powietrze, oznaczy wszystkich rywali na małym obszarze. Pozycja każdego wroga, który będzie przebywał w tej strefie, zostanie zaznaczona na mini mapie.

Zwiadowca z podklasą Snajpera, dzięki atutowi Sokole oko, trafiając w przeciwnika, również go oznaczy.


Walka

Przewagą zwiadowcy jest odległość. Im większa, tym lepiej. Karabiny snajpera są skuteczne z każdej odległości, a utrzymując dystans zwiększamy szanse w walce z medykiem, szturmowcem i wsparciem.

Grając zwiadowcą, należy szukać odpowiedniego miejsca do oddania strzału. Osłonięte wzniesienie będzie lepszym punktem do „kampienia” niż pusta droga w dolinie. Snajper powinien szukać osłon w postaci skał, budynków, ogrodzenia i innych obiektów.

W pozycji leżącej poprawia się stabilność naszej broni. Wówczas podczas celowania łatwiej utrzymać będzie nam karabin i celnie wymierzyć w przeciwnika.

Mierząc do wrogów z różnych dystansów należy zmieniać nastawę. Nastawę dobiera się do odległości. Do określenia długości odcinka pomiędzy naszym żołnierzem a rywalem pomaga luneta. Dobranie odpowiedniej nastawy do odległości wpływa na celność przyrządów celowniczych.


Porady, wskazówki i taktyki

  • W przypadku klasy zwiadowcy nie mniej ważna jest broń boczna, co główna. Na bliskie dystanse, choć snajper powinien ustrzegać się walki w zwarciu, lepiej używać krótkiej broni. Kilka celnych strzałów zabije przeciwnika, gdy nie będzie czasu na precyzyjne przymierzanie do celu.
  • Używając odpowiedniego przycisku (Shift na PC), zwiadowca może wstrzymać oddech, dzięki czemu przez chwilę stabilność celowania znacznie się poprawia (broń nie chwieje się tak bardzo).
  • Jeśli chcesz być mniej widoczny, używaj celowników mechanicznych. Lunety z przybliżeniem bowiem zdradzają pozycję rywalowi, którzy widzą błysk soczewki. Celowniki mechaniczne nie mają tak dużego przybliżenia co lunety, co zmusza zwiadowcę do podchodzenia bliżej przeciwnika.
  • Grać snajperem można na dwa sposoby. Pierwszy: trzymamy się z tyłu, oznaczmy wrogów i korzystamy z lunety z dużym przybliżeniem, by łatwiej było nam trafić w rywala. Drugi: gramy bardziej agresywnie, podchodzimy bliżej celów, przez co też możemy zyskiwać więcej punktów; można używać lunet z mniejszym przybliżeniem.
  • Zwiadowca lepiej sprawdzi się na dużych i otwartych mapach. Dużo trudniej gra się snajperowi w miejskich lokacjach, ze względu na otaczające go budynki, co zmniejsza dystans pomiędzy nim a przeciwnikiem. W takich warunkach tej klasie walczy się dużo trudniej.
  • Jeśli chcemy przysłużyć się zespołowi, w pierwszej kolejności likwidujmy wrogich zwiadowców. Są stosunkowo łatwiejszym celem, bo zazwyczaj nie poruszają się szybko albo stoją w miejscu. Żołnierz w biegu jest dużo trudniejszy do zabicia.
  • Mierząc do wroga z bardzo dużej odległości, oprócz zmiany nastawy, nie należy celować idealnie w głowę, a troszeczkę nad nią. Należy uwzględnić bowiem opad kuli.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Battlefield 5

PS4, Xbox One, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Guide Editor

Marcin jest koordynatorem działu poradników.

Komentarze