Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 1 - Mapa: Upadek kolosa

Najważniejsze miejsca i punkty do przejęcia.

Najnowsza mapa do gry Battlefield 1 zagościła w aktualizacji z 13 grudnia 2016 roku dla wszystkich posiadających przepustkę Premium lub tych, którzy zamówili grę przed premierą. Pozostali będą musieli poczekać do 20 grudnia, ale otrzymają DLC zupełnie za darmo.

Coś, na co szczególnie czekali gracze, to najnowsza mapa, która w trybie Podboju oferuje sześć punktów do przejęcia. Mapa charakteryzuje się otwartą przestrzenią, która w samym środku zaoferowała olbrzymi wrak sterowca. Znajdują się tam dwa punkty, wokół których koncentrować się będzie większość walk.

W niektórych miejscach odnajdziesz nieliczne budynki, choć nie będą one strategiczne w znacznej części potyczek. Dużo ważniejszy okazuje się tu pełen wachlarz pojazdów, od motocykli i czołgów, aż po samoloty. Dostępne są także konie, którymi można przypuścić błyskawiczny sprint do porzuconego przez przeciwnika punktu.

Potyczki na mapie Upadek kolosa są bardzo dynamiczne, choć dzieją się na zewnątrz. Każda klasa odnajdzie tu miejsce dla siebie, choć najwięcej krwi mogą napsuć snajperzy. Ci znajdą naprawdę wiele interesujących kryjówek, które mogą zostać wykorzystane bez zauważenia przez przeciwnika.


Punkt A - Wioska

Jak sama nazwa wskazuje, jest to niewielka wioska, która będzie przejmowana jako jedna z pierwszych, w zależności od tego, którą stronę konfliktu będziesz reprezentował. Wbrew pozorom, nie jest łatwo zdobyć ten punkt, jeśli jest silnie broniony.

Defensywa natoamiast jest tu dużo prostsza, a to ze względu na obecność wielu budynków, w których można przygotować naprawdę skuteczne zasadzki. Przy szturmowaniu punktu A przydadzą się na pewno granaty, głównie na ukrywających się właśnie w budynkach wrogów.


Punkt B - Rozwidlenie

Rozwidlenie, choć nie znajduje się w samym centrum mapy, jest bardzo strategicznym punktem. Prowadzą bowiem do niego tory, po których może nadjechać pancerny pociąg, jeśli któraś z drużyn zacznie wyraźnie przegrywać. Będzie to doskonała okazja, aby rozbić broniące się tam jednostki.

Dodatkowo, wzdłuż kilku budynków biegnie niewielka rzeka z jednym mostem. Mało kto będzie próbował sforsować drugą stronę właśnie po moście, więc wypatruj nieprzyjaciół w wodzie. Przez chwilę będą dzięki temu znacznie spowolnieni.


Punkt C - Dolne miejsce katastrofy

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, w centrum mapy znajduje się wrak sterowca, a wn nim dwa punkty do przejęcia. To jest jeden z nich. Znajduje się on w niższej części, gdzie przebiegają także tory. Walki podczas pojawienia się pociągu pancernego będą tu zatem gorące i bardzo dynamiczne.

Jeśli jesteś obrońcą tego punktu, a kolejny, czyli D, został już przejęty przez przeciwnika, możesz spodziewać się próby przedarcia absolutnie a każdej strony. Dlatego właśnie defensywa w punkcie C należy do jednej z najtrudniejszych. Przydadzą się tu zatem granaty, a także oczy dookoła głowy.


Punkt D - Górne miejsce katastrofy

Elementy wraku sterowca są doskonałą osłoną przed ostrzałem wroga. Nie zdziw się zatem, że bez zależności od tego, po której stronie konfliktu się opowiadasz, zauważysz wielu żołnierzy biegających wzdłuż konstrukcji wielkiej maszyny latającej. Szturmowanie punktu D jest również dzięki temu znacznie utrudnione.

Nie podjedziesz tu także żadnym pojazdem, a ewentualne bombardowanie miejsca będzie bardzo nieefektywne. Punktem D rządzi piechota, więc jeśli czujesz się lepiej w pojazdach, skup się raczej na obronie lub atakowaniu innych miejsc na mapie.


Punkt E - Obóz drwali

Na próżno szukać tutaj brodatych i wielkich mężczyzn trzymających w ogromnej łapie siekierę. Jedyną pozostałościach po drwalach są stosy drewna, wokół których niejednokrotnie będziesz mógł zauważyć ganiających się przeciwników. W tym punkcie znajduje się jednak kilka lepszych osłon.

Do jednej z nich należy budynek, a także większe i mniejsze kamienie wokół. Upraci mogą także próbować swoich sił w zakradaniu się pomiędzy kolejnymi drzewami i krzakami, choć ze względu na dynamikę mapy niekoniecznie może to być najlepsza strategia.


Spis treści: Battlefield 1 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Battlefield 1 - Mapa: Salonowy Blitzkrieg

Zobacz także:

- Battlefield 1 - najlepsze porady dla każdego


Punkt F - Bocznica

Bocznica, choć należy do jednego z pierwszych punktów do zdobycia, w zależności od drużyny, to bardzo strategiczne miejsce dla całej mapy. Jak możesz zauważyć na poniższym obrazku, istnieje tam multum miejsc, gdzie możesz schować się w oczekiwaniu na szturmującego wroga.

Nie chodzi jednak tylko o budynki, ale pozostawione na torach wagony. To doskonałe miejsce do przeprowadzenia zasadzki w kilka zorganizowanych osób. Dodatkowo, jeśli zdobywasz ten punkt, a pasek nie chce przesuwać się na twoją korzyść, najprawdopodobniej ktoś biega pomiędzy wagonami. To bardzo trudny do przejęcia punkt.


Pojawienie się pociągu pancernego

Istnieje możliwość, że w trakcie rozgrywki, jeśli jedna z drużyn będzie wyraźnie przegrywać, na mapie pojawi się pancerny pociąg. Posiada on kilka stanowisk strzeleckich oraz miejsce dla maszynisty, który operować będzie przepustnicą pociągu.

Tory umiejscowione są w ten sposób, aby przebiegały obok kilku strategicznych punktów. Załoga pociągu może napsuć krwi zwłaszcza w punktach B i C, zwłaszcza tym drugim. Dolne miejsce katastrofy jest bowiem umiejscowione w prawie samym środku mapy, dodatkowo jest odkryte niemal z każdej strony, a przez jego centrum prowadzą właśnie tory pancernego pociągu.

Komentarze