Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 1 - najlepsze porady dla każdego

Kluczowe wskazówki, gdy chcesz wygrywać.

Miłośnicy cyklu Battlefield z pewnością znają ogólne zasady rozgrywki, ale nawet weterani natkną się na szereg mniejszych i większych nowości w trybie multiplayer. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które szybko pomogą odnaleźć się na polu bitwy.

Deweloperzy zmienili system uzbrojenia, którego nie modyfikujemy już w tradycyjny sposób. Otrzymujemy też nieco odmienione klasy żołnierzy, a w trakcie potyczek należy zwracać uwagę na pewne nieobecne wcześniej w grach z tej serii czynniki.


 • Pamiętaj o celach. W większości trybów zabijanie oponentów jest nieco mniej istotne od przejmowania obszaru czy podkładania lub rozbrajania ładunku wybuchowego. Czasem warto ruszyć się z wygodnej pozycji strzeleckiej.
 • Wykorzystuj dym. Granaty dymne są o wiele bardziej przydatne niż w poprzednich odsłonach cyklu z uwagi na brak celowników termowizyjnych. Szczególnie pomocne okazują się w trybie Szturmu, gdy chcesz podłożyć ładunek.
 • Używaj maski przeciwgazowej. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk (w domyśle T na PC i „góra” na krzyżaku na padzie), by ją założyć. Z maską nie można strzelać przycelowując, a jedynie z biodra, ale uratuje nam życie, jeżeli ktoś zaatakuje nas gazem. Dobrą taktyką Szturmowca jest też rzucenie granatów gazowych w stronę wrogów, założenie maski i wbiegnięcie w chmurę, by pozbyć się przeciwników.
 • Strzelaj w jeźdźca. Konie to nowość w Battlefield 1. Jeden cios szablą może zlikwidować żołnierza, dlatego warto zadbać, by kawalerzysta się do nas nie zbliżył. Trzeba postarać się o dobre wycelowanie - o wiele lepiej strzelać w żołnierza na koniu, a nie w zwierzę. Powalenie rumaka wymaga zużycia o wiele większej liczby kul.
 • Zmień poziom przybliżenia. W Battlefield 1 niemal każda broń, także bez lunety, pozwala dostosować preferowany poziom przybliżenia widoku przy celowaniu. Można to zrobić w menu klasy w trakcie meczu, klikając ikonkę trybiku obok broni, albo w menu głównym, w zakładce „Żołnierz”.
Ważny jest odpowiedni dobór gadżetów
 • Korzystaj z ognia automatycznego. Nowa gra od DICE nie jest realistyczna. Świadczy o tym choćby fakt, że wiele karabinów samopowtarzalnych oferuje automatyczny tryb ognia. Tryb strzelania zmienisz przyciskiem V na PC lub wciskając „dół” na krzyżaku pada.
 • Nie marnuj obligacji. Obligacje wojenne to waluta, którą otrzymujesz za zdobywanie kolejnych poziomów doświadczenia klas i za rozgrywkę. Przy jej użyciu odblokowujemy broń i gadżety. Na początku ustal, na jaki karabin chcesz uzbierać konkretną sumę i nie wydawaj obligacji, jeżeli nie jesteś pewny zakupu - zarabia się je raczej powoli.
 • Oznaczaj wrogów. Zaznaczanie przeciwników wymaga tym razem trochę większego skupienia. Wróg musi znajdować się dokładnie na twoim celowniku. Wtedy wciśnij Q na PC lub RB/RT na padzie, by dać sojusznikom znać, gdzie oponent się znajduje.
 • Dbaj o czołg. Kierując tym pojazdem unikaj podjeżdżania do budynków. W takich sytuacjach łatwo o „prezent” zza rogu lub z wnętrza budynku, w postaci ładunków wybuchowych. Między strukturami trudniej też dostrzec przeciwników. Czołgi czują się najlepiej w otwartej przestrzeni.
 • Behemoty mogą się poruszać. Potężne pojazdy nie przemieszczają się automatycznie. Ważne, by - jeżeli jesteśmy kierowcą lub pilotem pojazdu - zmieniać pozycję regularnie, by strzelcy mogli zająć się wszystkimi obszarami.
 • Kierowca pojazdu to osobna klasa. Jeżeli odradzasz się w pojeździe, jako prowadzący, jesteś automatycznie pilotem lub mechanikiem. Takie rozwiązanie zapobiega sytuacjom z przeszłości, gdy gracze (choćby snajperzy) wsiadali do pojazdu tylko po to, by podjechać nim do upatrzonego punktu „kampenia”.
 • LKM-y nie są złe. Lekkie karabiny maszynowe mogą wydać się mniej skuteczne niż w Battlefield 4. To jednak nie do końca prawda - stają się coraz bardziej celne i skuteczne w miarę strzelania. Nie można więc ich stosować do tak zwanego „pestkowania” (pojedynczych strzałów).
 • Karabiny i dystans. Różne karabiny powtarzalne zwiadowcy mają inny „idealny dystans”, a więc odległość, z której nawet strzał w ciało zabija przeciwnika. Poświęć czas na przetestowanie ulubionego karabinu.

Spis treści: Battlefield 1 - Poradnik, Solucja

Zobacz także:

- Battlefield 1 - wszystkie bronie, statystyki, obrażenia i celność

- Battlefield 1 - pakiety bojowe, skórki legendarne i znakomite


To najważniejsze porady na start. Poza tym, jak zawsze polecamy mniej zaawansowanych zapoznać się z kampanią fabularną, która w miarę skutecznie uczy podstaw rozgrywki, sterowania pojazdami i korzystania z różnych rodzajów broni.

Wreszcie, zalecamy zabawę ze znajomymi. Nawet jeżeli nasi realni towarzysze nie mają Battlefield 1, warto nawiązać internetowe znajomości - rozgrywka w zgranej drużynie to zupełnie inny, wyższy i przyjemniejszy poziom zabawy.

Komentarze