Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 1 - jaką klasę wybrać, najlepsze taktyki

Dobieranie klasy do sytuacji na polu bitwy.

Battlefield 1, tak jak kilka ostatnich odsłon cyklu, oferuje do wyboru cztery klasy żołnierzy w trybie multiplayer. Poniżej wyjaśniamy zwięźle przeznaczenie każdej klasy oraz radzimy, kiedy najlepiej zdecydować się na konkretny typ postaci.

Oczywiście wiele zależy od naszych preferencji, ale trzeba pamiętać, że różne klasy sprawdzają się lepiej lub gorzej w zależności od różnych czynników: mapy, trybu gry, a nawet kompozycji drużyny przeciwnej.


Medyk

Dzięki swojemu zastosowaniu i uzbrojeniu, Medyk to najbardziej uniwersalna klasa w Battlefield 1. Pasuje do każdego trybu i sprawdzi się w każdej sytuacji. Nie poradzi sobie tylko w starciu z pojazdami.

Broń podstawowa Medyka to karabiny automatyczne i samopowtarzalne, czyli takie, których nie trzeba przeładowywać po jednym strzale. Część z nich posiada opcję strzelania seriami. Takie karabiny sprawdzają się dobrze na średnim dystansie, ale z daleka też są niebezpieczne. W walce na krótki dystans także nietrudno się nimi posługiwać, choć nie są wtedy preferowane.

Nie ma trybu, w którym Medyk się nie przyda. Szczególnie jeżeli gramy w Dominacji lub Zespołowym Deathmatchu, gdzie nie ma pojazdów, wtedy w zasadzie im więcej lekarzy, tym lepiej. W każdym oddziale powinien być co najmniej jeden lekarz.

Podnoszenie poległych przy użyciu strzykawki nie wymaga przytrzymania przycisku. Skrzynka medyczna leczy kilku towarzyszy naraz, ale zestaw bandaży jest skuteczniejszy, jeżeli chcemy skupić się na jednym rannym.

Grając Medykiem nie należy być pierwszym w grupie podczas atakowania. Zawsze lepiej trzymać się za towarzyszami - wtedy wygodniej ich leczyć. Poza tym, musimy być ostrożni. Jeżeli zginiemy, sojusznicy zostaną pozbawieni pomocy.

Szturmowiec

Jeżeli chcemy być na pierwszej linii ataku i prowadzić innych do boju, Szturmowiec to dobry wybór. Podstawowa broń tej klasy to pistolety maszynowe i strzelby, a więc narzędzia przede wszystkim do walki w zwarciu.

Niektóre pistolety maszynowe są niezłe nawet na średnich dystansach, ale zazwyczaj przegramy w pojedynku na dalsze odległości z przedstawicielem dowolnej innej klasy.

Dobra taktyka przy zdobywaniu obszarów podczas gry Szturmowcem to rzucenie granatów gazowych, założenie maski i wbiegnięcie z gotową bronią w zieloną chmurę - zaskoczonych gazem wrogów łatwo wyeliminować, o ile nie byli przygotowani.

Szturmowiec jest także główną klasą przeciwpancerną. Może wyposażyć działko, miny, granaty przeciwczołgowe oraz dynamit. Jest więc niezbędną częścią drużyny w trybie Podboju. Jest także idealny w starciach na małych mapach, z uwagi na broń doskonałą do walki na krótkich dystansach.

Wsparcie

Klasa Wsparcia przypomina swoje odpowiedniki z poprzednich odsłon serii. Główna broń to lekkie karabiny maszynowe, a podstawowe zadanie - rozdawanie amunicji towarzyszom.

Wsparcie warto wybrać, gdy chcemy pomagać sojusznikom i zapewniać ogień zaporowy. Nie będziemy szturmować i bez przerwy biegać, ale raczej trzymać się drugiej linii, by wspierać towarzyszy długimi seriami.

LKM-y są tym bardziej skuteczne, w większości przypadków, im dłużej trzymamy przycisk strzału. Wiele broni tego typu okaże się niecelnymi, jeżeli będziemy strzelać urywanymi, krótkimi seriami po 2-3 pociski.

Wsparcie może też wyposażyć narzędzie do naprawiania pojazdów, o co warto zadbać w trybach z pojazdami. W ekwipunku ma także moździerz, który przydaje się w trybie Szturmu lub w Operacjach.

Z uwagi na działanie większości broni, Wsparcie jest mniej skuteczną klasą w mniejszych trybach, na mniejszych mapach - choć niektóre karabiny nawet w takich warunkach sprawdzają się w miarę dobrze (choćby BAR).

Zwiadowca

Jedyna klasa w Battlefield 1, która może wyposażyć najbardziej charakterystyczną dla I wojny światowej broń - karabiny powtarzalne. Fani takiego uzbrojenia powinni zainteresować się Zwiadowcą.

Niektóre karabiny są wyposażone w lunetę, a więc możemy grać jako klasyczny snajper. Trzeba jednak pamiętać, że lunetę dostrzec mogą wrogowie - odbija się w niej światło. Nie warto więc patrzeć przez lunetę bez przerwy, a jedynie przez moment.

Najważniejszym gadżetem Zwiadowcy jest pistolet sygnalizacyjny. Wystrzeliwana z niego flara podczas lotu „dostrzega” przeciwników znajdujących się w jej zasięgu. Pomagamy więc drużynie.

Możemy też wyposażyć pociski przeciwpancerne, tarczę do rozstawienia, a nawet sztuczną głowę przyciągającą uwagę wrogich snajperów. Wreszcie, Zwiadowca może też rozstawić pułapki z linką, by chronić ważnych przejść.

Nie powinno dziwić, że Zwiadowca najlepiej sprawdza się na dalekich dystansach, a więc warto wybierać go w trybie Podboju, na największych mapach. Raczej źle sprawdza się w mniejszych trybach, choćby Dominacji.

Pilot i mechanik

Na koniec przypominamy, że odradzając się za sterami samolotu lub dowolnego pojazdu, automatycznie stajemy się pilotem lub mechanikiem.

Te specjalne klasy, stworzone po to, by gracze nie odradzali się w pojazdach tylko po to, by potraktować je jak taksówki. W Battlefield 4 często zdarza się, że snajperzy spawnują się w śmigłowcach, po czym porzucają je po kilkunastu sekundach, gdy dotrą do upatrzonego celu.

Pilot i mechanik dysponują raczej słabą bronią - automatycznym pistoletem. Mogą też naprawiać swoje pojazdy.


Spis treści: Battlefield 1 - Poradnik, Solucja

Zobacz także:

- Battlefield 1 - Klasa Medyk: broń, ekwipunek, porady

- Battlefield 1 - Klasa Szturmowiec: broń, ekwipunek, porady

- Battlefield 1 - Klasa Wsparcie: broń, ekwipunek, porady

- Battlefield 1 - Klasa Zwiadowca: broń, ekwipunek, porady


Klasy elitarne

Te specjalne klasy to potężni żołnierze, w którym możemy wcielić się po zebraniu odpowiedniego ekwipunku podczas meczu. Postacią taką kierujemy do czasu, aż zostanie zlikwidowana.

Obecne w grze klasy elitarne to żołnierz z miotaczem ognia, z ciężkim karabinem, a także snajper z karabinem przeciwpancernym.

Komentarze