Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Battlefield 1 - Klasa Zwiadowca: broń, ekwipunek, porady

Snajper i jego ekwipunek.

Nie mielibyśmy do czynienia z grą z cyklu Battlefield, gdyby nie oferowała klasy Zwiadowcy, utożsamianej najczęściej z popularnym archetypem snajpera.

W przeciwieństwie do Battlefield 4, Zwiadowca w nowej odsłonie serii może być jednak w mniejszym stopniu kojarzony z typowym użytkownikiem karabinów snajperskich - to oczywiście ze względu na czas akcji. Podczas pierwszej wojny światowej przeważały po prostu karabiny powtarzalne, do których czasem montowano lunety. Nie stosowano zaawansowanych broni snajperskich.

Zwiadowca to klasa idealna na duże mapy, a więc do trybu Podboju czy Operacji, gdzie ma największe pole do popisu. Karabiny powtarzalne są najskuteczniejszą bronią w grze, jeżeli chodzi o zadawanie obrażeń z daleka.


Karabiny Zwiadowcy:

 • Rosyjski 1985 - klasyczny karabin powtarzalny w wersjach ze zwiększoną szybkostrzelnością lub lunetą.
 • Gewehr 98 - stabilny karabin z możliwą do odblokowania wersją z dwójnogiem lub z celownikiem optycznym.
 • SMLE MK III - uniwersalna broń, dostępna w wersji ze zwiększoną stabilnością lub celnością bez przybliżenia.
 • Gewehr M.95 - celny karabin z większą szybkostrzelnością niż pozostałe, ale zadający mniej obrażeń.
 • M1903 - raczej standardowy karabin, który jako jedyny można jednak (w wersji eksperymentalnej) zamienić w karabin samopowtarzalny.
 • Martini-Henry - klasyczny, ładowany po każdym strzale karabin, zadający duże obrażenia, ale powolny w użyciu.
Czasem warunki pogodowe mogą utrudnić zabawę w snajpera

Gadżety Zwiadowcy:

 • Pistolet sygnałowy - dostępny w wersji z flarami, które odkrywają pozycję wrogów w zasięgu pocisku lub też z amunicją oślepiającą przeciwników.
 • Amunicja K - przeciwpancerne naboje do karabinu. Skuteczne z bliska, choć głównie na lżejsze pojazdy.
 • Peryskop okopowy - urządzenie, które pozwala wyglądać ponad przeszkodę, nie wychylając się nad krawędź.
 • Tarcza snajperska - żelazna tarcza z otworem, która pozwala bezpiecznie leżeć i celować przy zmniejszonym ryzyku trafienia przez wrogiego snajpera.
 • Snajper pozorowany - sztuczna głowa z hełmem umieszczana na kiju. Może oszukać wroga i zmusić go do oddania strzału, co pomaga dostrzec snajperów.
 • Bomby pułapki - pułapki z linką. Dostępne w wersji z granatem odłamkowym, zapalającym oraz gazowym. Aktywują się, gdy wróg dotknie linki.

Pistolety klasowe:

 • Mars Automatic - potężny pistolet nadrabia niski poziom stabilności sporymi obrażeniami i dobrą celnością.
 • Bodeo 1889 - sześciostrzałowiec zadający duże obrażenia, celny, ale niezbyt stabilny.
 • Frommer Stop - celny i stabilny pistolet, świetnie nadający się do strzelania z biodra, ale nie zadający wielkich obrażeń.

Zobacz: Battlefield 1 - wszystkie bronie, statystyki, obrażenia i celność


Taktyki i porady:

Rozgrywka Zwiadowcą wiąże się z zachowywaniem odpowiedniej odległości. Miejsce tej klasy jest na tyłach. Najlepiej sprawdza się na największych mapach, choć niektóre karabiny oferują nieco większą szybkostrzelność i nie mają optyki, co sprzyja walce na średnich dystansach.

Najważniejszą rolą Zwiadowcy, jeżeli bawimy się w snajpera, powinno być wypatrywanie wrogich snajperów. Z pewnością skutecznie utrudniają oni życie naszym towarzyszom, dlatego warto pomóc sojusznikom. Obserwując pole bitwy z oddali warto też pamiętać o oznaczaniu wszystkich przeciwników.


Spis treści: Battlefield 1 - Poradnik, Solucja

Zobacz również:

- Battlefield 1 - Klasa Medyk: broń, ekwipunek, porady

- Battlefield 1 - Klasa Wsparcie: broń, ekwipunek, porady

- Battlefield 1 - Klasa Szturmowiec: broń, ekwipunek, porady


Amunicja K nie zdziała wiele przeciw najcięższym pojazdom, ale może pomóc w zniszczeniu lżej opancerzonych celów oraz samolotów. Warto ją wyposażyć w trybie Podboju. Podobnie jak pistolet sygnałowy, dzięki któremu ujawnimy pozycje wrogów, którzy będą w zasięgu flary - dlatego też warto strzelać do góry, pod kątem, a nie na wprost. Wtedy łuk opadania flary będzie większy.

Bomby pułapki przydają się na mapach miejskich lub wtedy, gdy uwijemy sobie snajperskie gniazdko w jakimś pomieszczeniu. Jeżeli prowadzi do nas jedno wejście, łatwo się wtedy zabezpieczyć przed atakiem wroga.

Tarcza snajperska jest bardzo przydatna na otwartych przestrzeniach, ale trzeba mieć na uwadze, że utalentowany snajper może nas trafić przez otwór na karabin - nie jesteśmy nieśmiertelni.

Komentarze