Wasteland 3 - premiera i najważniejsze informacje

Rozgrywka i nowości w klasycznym RPG.

Wasteland 3 to kontynuacja klasycznej serii gier RPG. Pierwsza odsłona tego cyklu zainspirowała twórców kultowego cyklu Fallout. Najnowsza odsłona także proponuje odwiedziny w post-apokaliptycznym świecie, choć tym razem w zimowej otoczce.

To największa gra wyprodukowana do tej pory przez studio inXile. Firmę wykupił niedawno Microsoft, co pozwoliło zwiększyć budżet na produkcję nowego Wasteland. Inwestycję dostrzec można przede wszystkim patrząc na wysoką jakość oprawy.

Mimo wielu zmian i poprawek, gra pozostaje tradycyjnym erpegiem z walką w turach. Produkcja została ufundowana przy wsparciu fanów, którzy mogli wpłacać pieniądze na poczet stworzenia gry w serwisie crowdfundingowym Fig.

  • Premiera: 19 maja 2020
  • Platforma: PS4, Xbox One, PC
  • Wersja językowa: polska (napisy)
  • Producent: inXile Entertainment
  • Wydawca: Koch Media
  • Wydawca PL: Koch Media Poland

Data premiery i edycje

Wasteland 3 zadebiutuje 19 maja 2020 roku. Trafi na PC oraz na konsole PS4 i Xbox One. Microsoft kupił studio inXile po zapowiedzi gry, dlatego też wydawcą pozostaje firma Koch Media, a gra trafi na różne platformy.

Twórcy nie zaprzeczyli jeszcze rozpoczęcia ewentualnych prac nad wersją na Nintendo Switch w przyszłości.

Wasteland 3 będzie dostępne w abonamencie Game Pass od dnia premiery na konsolach Xbox oraz na PC z Windows 10.

w3gp

Historia, świat gry

Akcja osadzona jest po wydarzeniach z poprzedniej odsłony. Strażnicy Pustyni (Desert Rangers) zostają wezwani przez Patriarchę regionu Kolorado, by pomóc zapobiec wewnętrznym problemom i konfliktom.

W zamian Strażnicy mają otrzymać niezbędne zasoby i narzędzia, które pomogą im odbudować swoją organizację i umożliwić dalsze działania na rzecz ochrony i utrzymywania porządku w post-apokaliptycznej rzeczywistości.

Przygoda rozpoczyna się w intrygującym momencie. Budzimy się jako jedyny ocalony członek zespołu wysłanego do Kolorado i nie wiemy dokładnie co się stało. Musimy odnaleźć się w nowym świecie, pełnym morderczych gangów, kultów i samozwańczych tyranów.

Studio inXile potwierdziło, że co najmniej jedna postać z poprzedniej gry powróci w Wasteland 3, także fani będą mieli małą niespodziankę. Nie zabraknie też innych odniesień.

was1

Miejsce akcji pozwoliło twórcom odpocząć od pustynnych krajobrazów. Zwiedzimy bardziej różnorodne tereny, a część z nich będzie pokryta grubą warstwą śniegu. Podczas przygody dokonamy wielu wyborów, które wpłyną na przebieg historii.

Gameplay

Rozgrywka w Wasteland 3 rozbudowuje mechaniki znane z drugiej odsłony. Obsługa każdego aspektu gry jest tym razem po prostu wygodna i intuicyjna. Deweloperzy z inXile nie ukrywają, że w dbałości o szczegóły pomógł zastrzyk funduszy od Microsoftu. Właściciel marki Xbox jednocześnie w ogóle nie ingeruje w prace nad tytułem.

Podczas walki zmieniono system inicjatywy. Jest teraz nieco prostszy - najpierw ruchy wykonuje jedna strona konfliktu, a potem druga. Bez „przeplatania” kolejności jak w Wasteland 2.

Walka to klasyczne, angażujące starcia w turach. Każdy członek drużyny może po kolei wykorzystać swoją broń i zdolności specjalne. Ekwipunek całej drużyny jest współdzielony, zarządzanie nim jest bezproblemowe, a interfejs czytelny.

Nie zabrakło różnych nietypowych osobowości, ale i eksperymentalnych przedmiotów. Skorzystamy z broni plazmowych czy laserowych, a nie tylko z tradycyjnego uzbrojenia.

was2

Postacie można oczywiście specjalizować tak, by stały się ekspertami w różnych dziedzinach - jedna może być mistrzem walki w zwarciu, inna może zostać doskonałym snajperem.

Większość czasu spędzimy na walce i rozmowach, ale pojawią się też proste zagadki środowiskowe. Co ważne, gra zaoferuje możliwość rozpoczęcia kampanii kooperacyjnej ze znajomym.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami