Fallout 76 - walka, celowanie, VATS

Podstawy potyczek.

W świecie Fallouta trudno być pacyfistą. W Fallout 76 sytuacja nie wygląda inaczej. Nie minie dużo czasu po opuszczeniu krypty na początku gry, gdy zaczną atakować nas roboty, mutanty i zainfekowani Spaleni.

Na szczęście twórcy przygotowali przeróżne sposoby obrony. Poniżej opisujemy niezbędne podstawy związane z walką i strzelaninami.

Walka wręcz

Zaczniemy od walki wręcz, bo jest niezwykle istotna - głównie dlatego, że amunicji nie ma nigdy zbyt dużo do naszych najlepszych rodzajów broni palnej. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką coś, co amunicji nie wymaga.

Już na początku misji Pierwszy Kontakt zdobywamy pierwszą maczetę, a później trafiamy na inne rodzaje broni białej, tudzież tworzymy własną.

Podczas walki wręcz trzeba pamiętać, że zadawanie ciosów nie jest błyskawiczne. Dlatego nie możemy pozwolić sobie na spudłowanie - gdy nie trafimy, wróg zdąży nas zaatakować zanim weźmiemy kolejny zamach.

f76walka1

Zawsze warto mieć wyposażoną jedną broń do walki wręcz jako ulubioną. Trzeba też regularnie sprawdzać jej stan, ponieważ wszystkie bronie w Fallout 76 psują się z czasem i trzeba je naprawiać lub wymieniać.

Broń palna

Pierwszą broń palną zdobywamy dość wcześnie, choć początkowe pistolety i rewolwery startowe nie są zbyt potężne - to jednak właśnie do początkowej broni najłatwiej zdobyć amunicję.

Mimo wszystko, zawsze warto oszczędzać pociski na cięższych wrogów lub nagłe, niespodziewane walki. Jeżeli mamy do czynienia ze słabym przeciwnikiem, to nie trzeba do niego strzelać - można uderzyć.

Podczas korzystania z broni palnej, jeśli nie używamy niżej opisanego systemu VATS, należy strzelać po przycelowaniu (prawy przycisk myszy lub L2/LT). Jeśli jesteśmy daleko i nie mamy lunety w broni, to najlepiej celować w górną część torsu. W głowę warto celować z mniejszych odległości, by nie spudłować.

Broń zmodyfikujemy, wytworzymy przy stanowisku rusznikarskim, na które trafiamy już podczas pierwszej właściwej misji.

f76walka2

Jak działa VATS

Vault-Tec Assisted Targeting System - w skrócie VATS lub V.A.T.S. - od dawna pojawia się w cyklu Fallout. W ostatnich odsłonach funkcja ta spowalniała czas, pozwalając spokojnie wycelować w konkretną część wroga.

W Fallout 76 aktywowanie VATS nie wprowadza już spowolnienia czasu, ale wciąż jest bardzo pomocne. Zwiększa bowiem szansę na zadanie obrażeń krytycznych i nadal pozwala celować w nogę, rękę czy głowę.

f76walka3

Najważniejsze jest to, że celowanie w VATS nie wymaga faktycznego przybliżenia szczerbinki czy narządów celowniczych do oka. W ten sposób o wiele wygodniej celować w ruchu, na przykład wycofując się.

Używanie VATS wykorzystuje jednak Punkty Akcji, czyli naszą wytrzymałość, którą zużywamy też do sprintu czy uderzania bronią białą.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami