Elex - jak przetrwać pierwsze godziny gry: porady i przydatne przedmioty

Jak przeżyć na początku i co robić, gdy gra jest za trudna.

Elex w swym założeniu jest grą, która nie prowadzi gracza za rękę. Praktycznie już od samego początku jesteśmy wrzuceni do otwartego świata pełnego różnorodnych przeciwników, którzy nie będą się z nami łagodnie obchodzić. Gra została tak zbalansowana, abyśmy od razu poczuli, iż jesteśmy na ostatnim stopniu łańcucha pokarmowego, a każda chwila rozgrywki to walka o przetrwanie.

Nawet najprostsze zadania, które wydają się na pierwszy rzut oka prostymi misjami, mogą zakończyć się pojedynkiem, w którym nasze szanse na pokonanie oponenta są nikłe. Na wyższych poziomach doświadczenia te same misje nie będą sprawiały problemu, jednak zanim do nich dotrzemy, zajmie to trochę czasu. Problem w tym, że na początku gry zadań bezkonfliktowych jest jak na lekarstwo i musimy szukać takich, które będziemy w stanie wykonać.

Poniższe rady pomogą ci przetrwać, a także ułatwić rozgrywkę w grze Elex na początku przygody, gdy twoja postać nie ma jeszcze rozwiniętych umiejętności pozwalających na swobodne eksplorowanie Magalana.

 • Zmienić poziom trudności gry na łatwy - w trakcie rozgrywki możemy w dowolnej chwili zmienić poziom trudności. Jeśli ciągle jesteśmy zabijani przez najprostszych przeciwników, może warto rozważyć tę opcję? Nie jest to żadną ujmą, choć zaawnsowani gracze na pewno pomyślą inaczej. Poziom trudności możemy znowu zmienić, tym razem na wyższy, gdy poczujemy się na siłach, rozegraniu kilku-kilkunastu godzin i zebraniu porządnego ekwipunku.
 • Przyłączyć się do jednej z trzech frakcji - aby dołączyć do Berserków, Kleryków lub Banitów, należy wcześniej wykonać szereg zadań. Gdy do nich dołączymy, otrzymamy dostęp do specjalnego ekwipunku i zdolności związanymi z dana frakcją (np. u Berserków jest to magia), co niewątpliwie ułatwi eksplorację i walkę.
elex
Kapelusz ochroni nas jedynie przed słońcem.
 • Walczyć za pomocą łuku (broni dystansowej) - łuk zdobywamy już praktycznie na samym początku gry (informacja poniżej). Zadaje duże obrażenia, a zanim przeciwnik do nas podbiegnie, jesteśmy w stanie wystrzelić kilka strzał, co z pewnością uszczupli jego pasek zdrowia. Zanim zaatakujemy, warto najpierw zająć strategiczne miejsce, na przykład na wzgórzu, by wrogowi zajęło trochę czasu, nim do nas dotrze. W tej taktyce dobrze sprawdza się również plecak odrzutowy. Kiedy oponent do nas podbiegnie, odlećmy od niego na kilka metrów, aby zadać jeden-dwa strzały. Nie trzeba dodawać, że czynność tę można wielokrotnie powtarzać.
 • Zakupić pancerz - zanim znajdziemy wartościowy pancerz, minie trochę czasu, więc należy zaopatrzyć się w Goliet w podstawowe elementy pancerza (głowa, ciało, nogi i ręce). Na początku gry nie będzie nas na wszystko stać, ale z czasem, po wykonaniu kilku zadań, będziemy dysponować gotówką, którą warto zainwestować w przedmioty podwyższającą naszą obronę przed obrażeniami.
 • Zwerbować towarzysza - towarzysze to kompani, którzy będą wspierać nas w walce. Szczególnie na początku przygody ich pomoc jest nieoceniona. Możemy ich wykorzystać jak tarcze obronne, wysyłając ich na pierwszą linie każdej bitwy. Dzięki temu odwrócimy uwagę przeciwników od naszej niskopoziomowej postaci. Jednak zanim zwerbujemy towarzysza, należy wykonać misję z nim związaną. Pierwszego kompana - Durasa - którego możemy zaprosić do wspólnej podróży, spotkamy na początku gry. Będąc w Goliet należy z nim porozmawiać i wykonać misję: Berserk wojownik i Ząb za ząb.
elex2
Początki w Elex są najtrudniejsze - potem będzie już tylko łatwiej.
 • Omijać trudniejszych przeciwników - gdy zmierzamy do jakiegoś miejsca na Magalanie, lepiej nie szarżować i nie atakować każdego napotkanego wroga. Często wrogowie będą poza naszymi możliwościami, więc lepiej jest ich ominąć. Walka z więcej niż jednym oponentem może sprawić nie lada wyzwanie.
 • Rozwijać umiejętności walki - inwestowanie w atrybuty oraz umiejętności związane z walką pozwalają zwiększyć zadawane obrażenia. Należy pamiętać, by rozwijać talenty związane z daną frakcją, tak aby wykorzystać jak najlepiej specyficzne zdolności Berserków, Kleryków czy Banitów. Dla przykładu: Berserkowie są związani z bronią białą, dlatego warto rozwijać umiejętność: Broń do walki wręcz.
 • Wykonywać misje, które jesteśmy w stanie zrealizować - dzięki temu zaoszczędzimy sobie sytuacji frustrujących oraz zdobędziemy ważne punkty doświadczenia. Zadania: Prawa Berserków, które wypełnimy w pierwszej napotkanej osadzie - Goliet, zostały uszeregowane - w naszym poradniku - w kolejności od najprostszego do wykonania. Nawet jeśli nie chcemy przystąpić do tej frakcji, to nic nie stoi na przeszkodzie, by misje te wypełnić tylko dla doświadczenia. Ostateczną decyzję o przystąpieniu do jednego z trzech ugrupowań, możemy podjąć później.

Lokalizacja przedmiotów, które można znaleźć na początku gry

Poniżej opisano lokacje przedmiotów, które ułatwią walkę na początku gry.

011
Wchodząc do budynku, łuk (1) znajduje się w pomieszczeniu na lewo. Amulet (2) leży na beczce - należy skręcić w lewo przed budynkiem. Topór (3) znajduje się na moście.
 • Łuk ogrodnika (Obrażenia: 34) - znajdziemy go w pierwszym budynku, zaraz po rozpoczęciu gry. Zejdź po schodach i wejdź do pomieszczenia po lewej stronie. Łuk jest oparty o regał.
 • Amulet poszukiwacza przygód (Otwieranie zamków: +1, Pancerz: +5) - znajduje się w pierwszej lokacji, na samym początku gry. Przed wejściem do budynku należy skręcić w lewo i podążać w górę. Następnie trzeba udać się w prawo, pod przejściem pod skałami. Amulet leży na beczce.
 • Zardzewiały topór (Obrażenia: 22) - po wyjściu z budynku, przed którym spotkamy Durasa. Topór leży na moście, obok plamy krwi i kości.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami