Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wikingowie Walhalla - gdzie leży Kattegat, Uppsala i Nowogród

Przedstawiamy najważniejsze lokacje w serialu.

Serial Wikingowie: Walhalla zabiera nas na tereny historycznej Norwegii, Anglii, a w drugim sezonie również Polski i Rusi. Choć nie brakuje w nim znanych współcześnie miast i państw, to niektóre nazwy mogą brzmieć obco. W tym miejscu przybliżamy ukazane w serialu lokacje.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Kattegat

Ważny port w Norwegii, w którym toczy się duża część akcji serialu. Kattegat mogliśmy zobaczyć już w poprzednim serialu franczyzy, jako rodzimą wioskę Ragnara Lodbroka. W rzeczywistości miasto Kattegat nie istniało, a nazwa ta określa cieśninę pomiędzy Danią a Szwecją.

Uppsala

Święte miejsce wikingów, położone w górach. Jest to kompleks świątynny, w którym czci się starych bogów, a także składa ofiary z ludzi. W serialu mieszkańcy Uppsali zostali wybici przez jarla Kårego. Współcześnie obszar ten leży w Szwecji, kilka kilometrów od miasta Uppsala i nosi nazwę Gamla Uppsala, czyli Stara Uppsala.

Heptarchia (Anglia)

W XI Anglia była podzielona na siedem mniejszych królestw anglosaskich: Wessex, Essex, Sussex, Kent, Nortumbrię, Mercję i Anglię Wschodnią. Ukazany w serialu Londyn znajdował się w obrębie Essexu, granicząc z Kentem i Sussexem. To właśnie w XI wieku miasto to zaczęło pełnić rolę faktycznej stolicy kraju.

Nowogród i Ruś Kijowska

Ruś Kijowska to średniowieczne państwo, położone na terenie dzisiejszej Rosji, Białorusi i Ukrainy. Na północy graniczyła z Finladnią, a południowe krańce sięgały Morza Czarnego. Ważną rolę pełniła rzeka Dniepr, stanowiąca sporą część szlaku handlowego między północą a Konstantynopolem i Bliskim Wschodem. Bohateriowie serialu odwiedzają księcia Jarosława Mądrego w Nowogrodzie (współcześnie położony w Rosji Nowogród Wielki), choć w tym czasie stolicą kraju był już Kijów.

Jomsborg

Legendarna osada Jomswikingów, położona w ujściu Odry. W serialu stanowi ukryty azyl dla wyznawców dawnej wiary, a także spore utrapienie dla księcia Rusi Kijowskiej oraz wikingów z Norwegii. Znajdowała na terenie współczesnej Polski, na wyspie Wolin. Choć nazwa ta nie przetrwała do dzisiaj, to historyczna osada została odtworzona w miejscowości Wolin i stanowi obecnie atrakcję turystyczną. Serialu nie kręcono jednak w tym miejscu, a rolę Pomorza „odgrywało” wybrzeże Irlandii.

Więcej o serialu Wikingowie: Walhalla:

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze