Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wikingowie Walhalla - przewodnik po serialu

Wszystko, co warto wiedzieć.

Witajcie! Przed Wami przewodnik po serialu „Wikingowie Walhalla”. Opowiada on o losach słynnych wikingów - Leifa Erikssona, Freydis Eriksdottir oraz Haralda Sigurdssona. Produkcja ta jest spin-offem serialu „Wikingowie”.

Akcja serialu została osadzona ponad sto lat po śmierci Ragnara Lothbroka. To czasy, w których wikingowie od pokoleń żyją w Anglii, a wielu z nich porzuciło starą wiarę na rzecz chrześcijaństwa. W naszym przewodniku znajdziecie podsumowania odcinków i masę ciekawostek z serialu.


Na tej stronie:


Podsumowania sezonów, bohaterowie, świat serialu

Podsumowania i zapowiedzi sezonów Postaci Świat

Czy serial jest zgodny z historią

Serial „Wikingowie Walhalla” można zaliczyć do gatunku fikcji historycznej. Choć produkcja osadzona jest w konkretnym, dobrze opisanym okresie historycznym, a jej bohaterowie istnieli naprawdę, to większość wydarzeń w głównej osi fabularnej została stworzona na potrzeby serialu.

Widoczne jest to szczególnie w wątkach rodzeństwa Erikssonów. Historyczny Leif faktycznie pochodził z Grenlandii i był synem Eryka Rudego, lecz najprawdopodobniej nigdy nie brał udziału w najazdach na Anglię, ani nie płynął Dnieprem do Konstantynopola. W rzeczywistości zasłynął odkryciem Winlandii, czyli terenów u wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej.

Historię Leifa i Freydis opisuje „Saga o Eryku Rudym” i „Saga o Grenlandczykach”. Choć Freydis jawi się tam jako wojownicza kobieta, to próżno szukać informacji, jakoby była „ostatnią córą Walhalli” i kochanką Haralda Sigurdssona. Do fikcji zaliczyć można również Kattegat - osadę Ragnara Lothbrocka, wymyśloną na potrzeby serialu „Wikingowie”.

Mimo fikcyjnych wątków, ówczesny świat oddany jest dość wiernie. W historię zręcznie wpleciono realne konflikty i realnych władców. Widać to szczególnie w wątku angielskiej monarchii, gdzie dworskie intrygi oparto na realnym przebiegu wydarzeń związanych z przejmowaniem tronu. Historia Haralda i jego brata Olafa, choć z paroma mniejszymi i większymi zmianami, również oparta jest na realnych wydarzeniach.


Ciekawostki

  • W serialu nie brakuje nawiązań do „Wikingów”. W obu produkcjach pojawia się postać Wieszcza, grana przez tego samego aktora.
  • Kattegat, fikcyjna metropolia, również pojawiła się w „Wikingach”. Wówczas była jednak niewielką osadą.
  • Kanut Wielki, król Anglii i Danii w rzeczywistości był wnukiem Mieszka I.
  • Obecność Marcina Dorocińskiego nie jest jedynym polskim akcentem w serialu. Osada Jomsborg znajdowała się na wyspie Wolin.
  • Pochodząca z Aleppo astronomka Mariam wzorowana jest na prawdziwej postaci, znanej jako Al-ʻIjliyyah lub Mariam al-Asṭurlābiyya, choć samo imię „Mariam” nie znajduje potwierdzenia w zapiskach historycznych.
  • Serial kręcono w Irlandii - w Dublinie oraz w hrabstwie Wicklow, w znajdującym się tam Ashford Studios.
  • Ukazane w serialu lokacje plenerowe to między innymi klify Mizen Head, jezioro Lough Tay, zamek Tamworth oraz plaża Magheramore.

Read this next