Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wikingowie Walhalla - Jomsborg: czy leży w Polsce

Fakty o legendarnej osadzie.

Obecność Marcina Dorocińskiego to nie jedyny polski akcent w Wikingach: Walhalli. Część akcji toczy się w Jomsborgu, ulokowanej na Pomorzu legendarnej osadzie wikingów. Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że znajdowała się ona na terenie współczesnej Polski.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie - skocz do sekcji:


Jomsborg w serialu

Serialowy Jomsborg przedstawiony jest jako ukryty przed światem azyl dla uciekających z Norwegii wyznawców dawnej wiary. W pewnym momencie trafia tam Freydis, która pragnie, aby osada stała się nową Uppsalą - świętym miejscem wikingów. Przywódca Jomswikingów, Harekr, traktuje jednak uchodźców jako ludzi niższej kategorii i planuje pozbyć się Freydis, za co ostatecznie zostaje zgładzony.

Serialowi Jomswikingowie ukazani są jako doświadczeni i nieustraszeni żeglarze, mający na pieńku z chrześcijańską Norwegią. Wikingowie ze Skandynawii postrzegają ich jako piratów i rozbójników. Mieszkańcy Jomsborga są również utrapieniem dla Rusi Kijowskiej, dlatego Olaf, za namową Jarosława Mądrego, postanawia odnaleźć i zniszczyć osadę.

Jomsborg istniał naprawdę - i to w granicach Polski

Jomsborg w rzeczywistości

Jomsborg nie przetrwał do dzisiaj, lecz jego pozostałości odnaleziono na wyspie Wolin, w okolicach miasteczka o tej samej nazwie. Obecnie znajduje się tam Centrum Słowian i Wikingów, stanowiące atrakcję turystyczną. Najpełniejszym przekazem o Jomsborgu jest pochodząca z XIII wieku Jomsvikinga Saga, historycy podważają jednak wiele zawartych w niej informacji.

O powstaniu Jomsborga wiemy niewiele. Najprawdopodobniej został założony w X wieku przez jarla Pantalokiego lub króla Danii Haralda Sinozębego. Osada powstała w celu prowadzenia najazdów na ziemie Słowian, a z czasem Jomswikingowie zaczęli też najeżdżać tereny Danii i Norwegii. W trakcie swego istnienia osada zmieniła się w spore miasto, mogące pochwalić się katapultami i liczną flotą. Jomsborg został ostatecznie zniszczony przez króla Norwegii Magnusa I, syna ukazanego w serialu Olafa Harldssona.

Spis treści: Wikingowie Walhalla - przewodnik po serialu

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Oczekiwanie na obraz okładki

Wikingowie: Walhalla

TV show

Powiązane tematy
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze