Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Fabuła, świat gry, rozgrywka - co warto wiedzieć.

Trzecia i ostatnia część serii fabularnych gier akcji od studia CD Projekt Red, której głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt z Rivii. Fabuła gry jest kontynuacją wydarzeń z drugiej części i skupia się na dwóch aspektach: walce bohatera z tytułowym Dzikim Gonem oraz inwazji Cesarstwa Nilfgaardu na Królestwa Północy.

Wiedźmin 3: Dziki Gon - fakty o grze

Wiedźmin 3: Dziki Gon ukazał się 19 maja 2015 roku. Podobnie jak w poprzednich częściach, akcja Dzikiego Gonu ma miejsce w świecie fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Jako Geralt eksplorujemy z perspektywy trzeciej osoby otwarty świat, w którym realizujemy misje wątku głównego oraz poboczne oraz walczymy zarówno z wieloma przeciwnikami.

 • Wiedźmin 3 zdobył wiele nagród i wyróżnień.
 • Do tej pory grę sprzedano w ponad 20 milionach egzemplarzy.
 • Produkcja otrzymała również wiele DLC oraz dwa duże rozszerzenia fabularne.
 • Jesienią 2015 roku ukazały się Serca z kamienia, a w maju 2016 roku wydano Krew i wino.

Fabuła, bohaterowie i świat gry

Głównym bohaterem gry jest Geralt z Rivii, wiedźmin cechu Wilka. Początkowo poszukuje czarodziejki, Yennefer z Vengerbergu, razem z innym wiedźminem, Vesemirem. Poszukiwania doprowadziły dwójkę mężczyzn do Białego Sadu, w którym finalnie dochodzi do spotkania z kobietą.

Yennefer w otoczeniu nilfgaardzkich żołnierzy nakłania bohatera do udania się na audiencję z cesarzem Nilfgaardu, który zleca Geraltowi misję odnalezienia Ciri, która ucieka przed bezlitosnym Dzikim Gonem. Wiedźmin bardzo dobrze zna poszukiwaną, która zarazem jest córką potężnego władcy, który dokonał inwazji na Królestwa Północy.

W Wiedźminie 3 spotkamy postacie znane z kart powieści Andrzeja Sapkowskiego oraz z poprzednich części serii. W grze zobaczymy Jaskra, przyjaciela-poetę, czarodziejki Yennefer oraz Triss, najstarszego żyjącego wiedźmina, czyli Vesemira, a także ironicznego Lamberta.

Nieodłączną towarzyszką bohatera jest Płotka, narowista klacz. Tytułowy Dziki Gon to orszak jeźdźców-upiorów, który pojawia się co kilka lat i zwiastuje wojnę. Jego obecności towarzyszą ekstremalne zjawiska pogodowe oraz spustoszenia i zaginięcia ludzi.

 • Tło akcji w Wiedźminie 3 stanowią krainy Velen, Novigad oraz Biały Sad, Kaer Mohren i wyspy Skellige.
 • Każda z lokacji różni się krajobrazem i folklorem.
 • W stosunku do poprzedniej części, świat w Dzikim Gonie jest otwarty i większy obszarowo.
 • Zwiedzimy wielki Novigrad oraz pomniejsze miasta i wsie, odnajdziemy jaskinie zamieszkałe przez potwory i zajrzymy do zapomnianych ruin.

Mechanika rozgrywki

W Dzikim Gonie sterujemy bohaterem z perspektywy trzeciej osoby. Eksplorujemy kolejne lokacje w otwartym świecie gry, konwersujemy z postaciami niezależnymi oraz realizujemy zadania. Podejmowane przez gracza decyzje wpływają na świat gry, a także na wątek główny i losy bohaterów.

Nieodłącznym elementem Wiedźmina 3 są bezpośrednie starcia, w których Geralt korzysta z miecza, kuszy, petard oraz specjalnych Znaków. Dzięki tym ostatnim może podpalać wrogów, wytwarzać tarczę ochronną czy tworzyć obszary-pułapki, w których przeciwnik otrzymuje liczne obrażenia. Względem poprzedniej części poprawiono działanie sztucznej inteligencji.

Bohater może korzystać z trzech typów zbroi, której części zakupi lub samodzielnie wytworzy na podstawie specjalnych planów i przepisów. W podobny sposób zaopatrzy się w broń, mikstury, oleje i odwary, które poszerzają możliwości bohatera. Do wytwarzania przedmiotów potrzebne są surowce, które znajdziemy w trakcie eksploracji czy pozyskamy z roślin lub pokonanych stworzeń.

W Wiedźminie 3 nie zabrakło zaawansowanego systemu rozwoju postaci. Do awansu potrzebujemy punkty doświadczenia, które zdobywamy przez walkę i realizowanie zadań. Kolejne poziomy odblokowują punkty umiejętności, za pomocą których rozwijamy wybrane umiejętności wiedźmina.

 • W Wiedźmin 3 ważnym elementem są mutageny, które pozyskujemy z pokonanych potworów.
 • Służą do poprawiania wybranych cech bohatera, które są przydatne w starciach.
 • W terenie oraz poszukiwaniach przydatne są zmysły wiedźmińskie, które pozwalają bohaterowi tropić stworzenia i zdobywać cenne wskazówki.

W trakcie eksploracji poruszamy się konno i pieszo, a także korzystamy z systemu szybkiej podróży. Geralt potrafi pływać oraz korzystać z łodzi. Wiedźmin 3: Dziki Gon pozwala na wzięcie udziału w wyścigach konnych i walkach na pięści, a także zagrać w karciankę o nazwie Gwint, stanowiący dzisiaj osobny projekt twórców.


Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki do ofert sklepów internetowych. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

O autorze
Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze