Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Sinking City - umiejętności na początek; sprawność bojowa, żywotność, umysł

W co zainwestować zdobyte punkty wiedzy.

W trakcie rozgrywki w The Sinking City główny bohater zdobywa punkty doświadczenia i, awansując dzięki temu na kolejne poziomy rozwoju, otrzymuje specjalne punkty wiedzy. Te z kolei służą do odblokowywania kolejnych umiejętności, które zostały podzielone na trzy główne kategorie:

 • Sprawność bojowa (1) - jest związana głównie z walką. Umiejętności z tej kategorii umożliwiają ulepszenie efektywności pułapek, a także prowadzenia ognia z rewolwerów, strzelb i karabinów.
 • Żywotność (2) - związana ze zdrowiem fizycznym bohatera i ilością przenoszonej amunicji. Poszczególne zdolności pozwalają na przechowywanie większej ilości naboi, rozwinięcie paska zdrowia oraz zwiększenie efektywności podczas walk w starciu.
 • Umysł (3) - kategoria związana głównie ze zdrowiem psychicznym Reeda oraz jego zdolnościami technicznymi i społecznymi. Umiejętności w tej kategorii umożliwiają między innymi: tworzenie przedmiotów za mniejszą ilość materiałów, lepszą kondycję psychiczną i zdobywanie większej ilości doświadczenia i nagród materialnych za rozwiązane śledztwa.

Umiejętności na start

Chociaż wybór umiejętności jest całkiem spory, to początkowo ich liczba może nieco przytłoczyć. Dlatego poniżej prezentujemy te najbardziej przydatne - pogrubioną czcionką oznaczyliśmy te, które warto rozwijać w pierwszej kolejnością, a zwykłą interesujące, którymi można zainteresować się z czasem.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby eksperymentować z rozwojem bohatera samemu.

Drzewko sprawności bojowej

 • Twardy detektyw - zapewnia szansę na zadanie dodatkowych obrażeń przeciwnikom i daje dostęp do kolejnych umiejętności związanych z różnymi rodzajami broni palnej.

W przypadku tego drzewka dużo zależy od przybranej taktyki walki. Jeśli najczęściej korzystamy z karabinu bojowego, to warto zainteresować się między innymi Weteranem wojennym, w przypadku karabinów maszynowych będzie do gałąź ze zdolnością Zdecydowany chwyt, w przypadku strzelb Napięta sprężyna, a jeśli chodzi o rewolwery to Zwinne palce.

Z kolei w przypadku częstego korzystania z pułapek i ładunków wybuchowych nieodzownym wyborem będzie drzewko po lewej stronie. Na początek konieczne jest zatem rozwinięcie umiejętności Traper, a potem kolejnych w zależności od potrzeb.


Drzewko żywotności

 • Nienaturalna regeneracja - będąc na skraju śmierci regeneruje część życia, co może pozwolić na zwycięskie dokończenie walki lub podjęcie ucieczki.
 • Niezwykła wytrzymałość - zwiększa poziom zdrowia o 15%.
 • Nieludzka wytrzymałość - zwiększa poziom zdrowia o 25%.
 • Dodatkowy magazynek- umożliwia przenoszenie do 7 pocisków w magazynku rewolweru.
 • Medyk polowy - noś o jedną apteczkę oraz zestaw leków przeciwpsychotycznych więcej.

Pozostałe umiejętności pozwalają zwiększyć pojemność kieszeni na granaty, amunicję do karabinu i strzelb, a także umożliwiają zadawanie większych ran w starciach bezpośrednich i można się nimi zainteresować pod kątem sposobu prowadzenia walki.


Drzewko umysłu

 • Sprytnie spakowany - umożliwia przenoszenie do 25 sztuk danego surowca. Dzięki temu zbieranie przedmiotów i tworzenie nowych staje się bardziej efektywne.
 • Absolutna jasność - bardzo przydatna umiejętność, pozwalająca zdobywać więcej doświadczenia i dłużej pozostawać przy zdrowych zmysłach. Warto ją rozwinąć, jak najszybciej.
 • Nie za darmo - zapewnia 50 procent szans na podwojenie nagrody za wykonanie zadania.
 • Język giętki - daje 100 procent szans na podwojenie nagrody za wykonane zadanie.

Pozostałe umiejętności z tego drzewka można rozwijać według własnych upodobań. Jeśli zależy nam na zyskiwaniu większej ilości doświadczenia, to warto zainteresować się Analizą detektywistyczną oraz Metodą dedukcji. Promienny i świetlisty umysł pozwalają dłużej pozostać przy zdrowych zmysłach w przypadku groźnych sytuacji.

Dla osób lubiących tworzyć dużo nowych przedmiotów i pragnących przy tym zaoszczędzić nieco surowców dobrym rozwiązaniem będą pozostałe umiejętności z drzewka po lewej stronie.


O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze