Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sprzedaż Final Fantasy 16 nie jest katastrofą. Square Enix odpowiada na plotki

Wydawca jest zadowolony.

Square Enix postanowiło zareagować na pogłoski o rzekomym niezadowoleniu firmy z wyników sprzedażowych Final Fantasy 16. Japoński wydawca zapewnia, że produkcja sprzedała się „niesamowicie dobrze”.

Pogłoski o obawach Square Enix pojawiły się w sieci w czerwcu, jeszcze przed oficjalną premierą gry. Powodem do niepokoju miała być niska liczba zamówień w przedsprzedaży, wywołana najprawdopodobniej eksluzywnością gry na PlayStation 5.

Niecały miesiąc później twórcy ogłosili, że w przeciągu zaledwie tygodnia od premiery tytuł sprzedał się w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy. Z czasem sprzedaż jednak drastycznie spadła, o czym informował w swojej analizie portal Bloomberg.

Square Enix ukróciło plotki o niezadowalających liczbach w rozmowie z serwisem IGN. Firma zapewniła, że osiągnięty wynik jest jak najbardziej zadowalający, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że samo PlayStation 5 sprzedało się do tej pory w nakładzie 38 milionów egzemplarzy.

Square Enix uważa, że początkowe wyniki sprzedaży Final Fantasy 16 są niesamowicie dobre, a wydawca zamierza nadal realizować szeroki zakres inicjatyw, by zachęcić jeszcze więcej osób do zagrania w grę” - wyjaśnił przedstawiciel firmy w wywiadzie.

Z podobnie optymistycznego założenia wychodzi Louise Wooldridge, kierownik ds. badań w organizacji Ampere Analysis. „FF16 jest grą dostępną wyłącznie na PS5, która pojawiła się w cyklu życia PS5 wcześniej niż Final Fantasy 7 Remake pojawiło się w cyklu życia PS4. Skoro posiadaczy PS5 jest mniej niż 40 milionów na całym świecie, sprzedaż na poziomie 3 milionów z pewnością nie jest słabym wynikiem - cytuje IGN.

Nie jest tajemnicą, że Square Enix ma za sobą kilka zdecydowanie mniej udanych premier. Final Fantasy 16 jest niewątpliwym sukcesem w porównaniu choćby do Forspoken, które wydawca określił otwarcie mianem „rozczarowania”.

Read this next