Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Shadow of the Tomb Raider - Droga żywych

Misja główna, w której przechodzimy przez świątynię.

Zadanie Gdzie radzą się bliźniaczki kończy się w momencie, gdy Lara po odnalezieniu miasteczka Kuwak Yaku dociera do sakralnego budynku.

Po przejściu przez fałszywą ścianę bohaterka odkrywa drogę biegnącą do świątyni.

Niestety już po chwili dochodzi do eksplozji, co oznacza, że Trójca dotarła na miejsce.

Trzeba się zatem spieszyć, aby pokrzyżować rywalom plany.

Wskocz do wody, a potem zacznij płynąć w lewo. Po drodze przepłyń pod mostem, przez który będą przechodzić wrodzy najemnicy.

Nie przejmuj się nimi, ponieważ nie wypatrzą Lary.

W pewnej chwili dotrzesz do przeszkody wodnej - zanurkuj i przepłyń przez dziurę. Kontynuuj, aż dotrzesz do wioski rybackiej, opanowanej przez najemników. Podpłyń do molo i poczekaj, aż rywale się rozejdą. Następnie wyeliminuj pierwszego z nich (1).

Potem z łuku, lub poprzez zwabianie ich do wody, wyeliminuj dwóch kolejnych (2, 3), a następnie z łuku zastrzel wroga z lewej (4). Zacznij przechodzić przez obszar uważając na jeszcze jednego wroga, który pojawi się na podwyższeniu z prawej.

Kieruj się ścieżką na północ. Po drodze warto skorzystać z kałuży błota, dzięki której możesz zapewnić Larze lepszy kamuflaż. Po przejściu przez kolejną dziurę trafisz na plac z przeciwnikami. Pierwszy (5) sam podejdzie do Lary, więc łatwo zabić go nożem, drugiego (6) możesz zastrzelić z łuku.

W dalszej części lokacji natkniesz się na większy oddział przeciwników. Możesz eliminować ich jednego po drugim (warto odwracać ich uwagę okolicznymi przedmiotami) albo rozpocząć regularną walkę. W drugim przypadku możesz też uciec i się wycofać - część rywali powinna pobiec za Larą, co ułatwi rozprawianie się z nimi.

Ścieżka prowadzi do kolejnego obozu rywali, których jest czterech. Po ich załatwieniu otwórz czekanem żółte drzwi (7) z prawej strony. Aby przejść dalej weź rozbieg, skocz i czekanem złap się skalnej ściany naprzeciwko. Następnie zjedź na dół po linie i zeskocz na ziemię.


Zagadka z wrotami i symbolami

Zlokalizuj wejście do jaskini i skorzystaj z niego. Idź cały czas przed siebie, aż dotrzesz do pomieszczenia z trzema kamiennymi wrotami.

Celem będzie ich otworzenie. Podejdź do pokrętła z lewej (8) i przekręć je w prawo (na górnym klocku powinien być wzór z trzema podkreślonymi kropkami, a na dolnym zero). W ten sposób aktywujesz przejście do bramy z lewej (9). Udaj się do niej i otwórz ją, dzięki czemu zobaczysz malunek z symbolami.

Udaj się teraz do pokrętła z prawej (10) i przekręć je raz w prawo (na górze cztery podkreślone kropki, na dole jedna), po czym udaj się do bramy z prawej (11) i ją otwórz.

W ten sposób odblokujesz kolejne kamienne pierścienie - dolne należy ułożyć zgodnie ze wzorami, jakie znajdują się na ścianach za otwartymi niedawno bramami z lewej i prawej strony.

  • Po lewej stronie będzie to zero (13), a po prawej trzy kropki (14).
  • Otwórz teraz środkowe wrota (12) - jeśli układ jest dobry, to odkryjesz kolejne, jeśli zły, to uciekaj, bo pod Larą zacznie otwierać się podłoga.
  • Po odblokowaniu pierwszych wrót pojawi się kolejna para pierścieni do przestawienia. Tym razem z lewej strony ustaw kolejne zero (15), a z prawej poziomą kreskę (16).
  • Otwórz następne, okrągłe wrota (12) i wróć do ostatniej pary mechanizmu.
  • Otwórz z ekwipunku zdjęcie Majańska Data i zacznij się mu przyglądać, aż Lara zobaczy wskazówkę. Okaże się, że z lewej strony trzeba ustawić kolejne zero (17), a z prawej dwie podkreślone kropki (18).

Dzięki temu będziesz mógł otworzyć ostatnie wrota i przejść do kolejnej lokacji. Możesz tu odnaleźć kilka sekretów. Przejdź do następnego pomieszczenia, gdzie Lara podejdzie do rzeźby. Po jej aktywowaniu otrzymasz umiejętność Orli szpon - dzięki niej będziesz w stanie po cichu zabijać wrogów z wysokości.


Zalane ruiny i powrót do Kuwak Yaku

Podejdź do wyjścia z lokacji, które prowadzi do mostku nad zbiornikiem wodnym. Weź rozbieg i wskocz do niej. Zanurkuj i zacznij płynąć pod wodą w stronę wyjścia - pamiętaj, aby w wyznaczonych miejscach wypływać i łapać powietrze, ponieważ sekwencje pływania pod wodą są tu dość długie.

Kolejną ważną nowością będą pojawiające się piranie (19). Kiedy tylko je wypatrzysz wpływaj w rosnące w pobliżu rośliny (20). Przeczekaj, aż niebezpieczne ryby przepłyną i kontynuuj płynięcie.

W pewnej chwili będziesz przepływał przez schody - uważaj, bo trafisz tu na kolejną grupę piranii. W następnej komnacie wpłyń do korytarza z lewej i kontynuuj cały czas przed siebie. Po drodze będzie jeszcze jedna bańka z powietrzem. Skorzystaj z niej, a potem płyń dalej, aż dotrzesz do miejsca, gdzie będziesz mógł w końcu wypłynąć na powierzchnię.

Wdrap się na skalistą ściankę i rusz przed siebie. Natkniesz się na dwójkę rywali w dole. Wskocz na gałąź drzewa przed sobą i poczekaj, aż jeden z wrogów (21) stanie pod Larą. W tym momencie wciśnij klawisz odpowiedzialny za ciche zabójstwa, co spowoduje aktywowanie Orlego szponu - Lara owinie rywala sznurem i powiesi go na gałęzi.

Rozpraw się z drugim wrogiem i ruszaj przed siebie. Po chwili dotrzesz do auta i zobaczysz, jak tajemnicze stworzenie zabija żołnierza. Po kolejnym odcinku drogi dotrzesz do zgrupowania rywali.

Pierwszą trójkę wyeliminujesz bez problemu - wystarczy załatwić wroga stojącego najbliżej (22), a potem poczekać, aż dwóch pozostałych (23, 24) się rozejdzie i ich wyeliminować. Następnie udaj się w lewo. Wejdź na podwyższenie, na którym stoi żołnierz i zabij go nożem (ma kamizelkę, więc strzał z łuku tylko go zaalarmuje).

Z góry możesz rozprawić się jeszcze z przeciwnikiem z prawej, a pozostałych, zgrupowanych z lewej możesz ostrzelać lub próbować rzucać przedmiotami, żeby odciągnąć ich uwagę i zabijać jednego po drugim. Kiedy skończysz wespnij się na podwyższenie z lewej.Teraz wystarczy cały czas podążać przed siebie ścieżką. Po drodze natkniesz się między innymi na błoto i ciała zabitych najemników, ale na końcu dotrzesz do Jonah czekającego na dole ruin. W tym momencie rozpocznie się ostatnia scenka w misji, a po niej zacznie się kolejne zadanie o nazwie Droga do ukrytego miasta.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze